Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11300
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Będą zmiany w ustawie o opiece społecznej

Autor: RobertObaz
Środa, 17 listopada 2021, 10:35
W Sejmie procedowana jest ustawa o zmianie ustawy o opiece społecznej. To jeden z niewielu przykładów zrozumienia problemów w sferze alimentacyjnej, która łączy zarówno partie opozycyjne jak i partię rządzącą. Zmiana jest niebagatelna, bo w rzeczywistości przywraca dla części Polek i Polaków poczucie sprawiedliwości społecznej.

Obowiązujące do tej pory przepisy w pierwszej kolejności za pobyt w DPS zobowiązywały do opłat samego pensjonariusza, a jeżeli nie było to możliwe, to opłatę ponosiła jego rodzina lub gmina. Samorząd ponosił koszty dopiero wtedy gdy od członków rodziny w żaden sposób nie można było wyegzekwować opłaty. Tego typu bezwzględny w swoim brzmieniu przepis powodował powstawanie dramatycznych sytuacji zarówno prawnych jak i etycznych. Często zdarzało się, że opłatę za rodzica w Domu Opieki Społecznej ponosiło dorosłe dziecko, które w dzieciństwie było zaniedbywane, porzucone lub doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej.

Proponowane zmiany sprowadzają się do rozszerzenia listy przesłanek, które osobom zaniedbywanym lub krzywdzonym przez rodziców w dzieciństwie pozwalają uchylić się od partycypowania w kosztach ich pobytu w DPS. Podstawą do zwolnienia z opłaty będzie więc zaniedbanie obowiązków rodzicielskich i doprowadzenie do ustania więzi rodzinnych. Zgodnie z nowymi przepisami, dorosłe dzieci osób, które w ten sposób podchodziły do rodzicielstwa, powinny zostać zwolnione z opłaty, bez względu na to, w jakiej sytuacji finansowej są znajdują.

Zmiana przepisów jest istotna jeszcze z jednego względu. Jednym z największych problemów społecznych deklarowanych w badaniach opinii publicznej jest zjawisko przemocy domowej. Mimo aktywnych działań legislacyjnych w ostatnich latach problem ten wcale nie uległ pomniejszeniu. W statystykach porównanie roku 2019 do 2020 może wskazywać 3,5% spadek w zakresie zakładanych niebieskich kart. Statystyki w tym wypadku nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pandemia doprowadziła do sytuacji, w której ofiary zostały w czasie lockdownu zamknięte ze swoimi oprawcami. Policja zanotowała mniej interwencji domowych ze względu na zwiększenie jej zadań w zakresie walki z pandemią. Same organizacje oraz instytucje zajmujące się walką z przemocą domową wskazują, że w czasie samej pandemii odnotowano duży wzrost zapotrzebowania na pomoc. Było zdecydowanie więcej telefonów w zakresie funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Coraz więcej osób dotkniętych przemocą domową zgłasza się także o pomoc przez media społecznościowe.

W interesie nas wszystkich powinno być zwiększenie świadomości przeciwdziałania przemocy domowej. Działania Lewicy w zakresie walki z tym patologicznym zjawiskiem zaowocowały między innymi wprowadzeniem przepisów, które dały narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Dzisiaj dokonujemy zmiany w przepisach o opiec społecznej a w przyszłości także liczymy na zmiany w zakresie definicji gwałtu i wprowadzenia prawa zgody.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group