« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 23 września 2020.Imieniny: Bogusława, Linusa, Liwiusza, TekliNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Bieganie dla kanapowców - czyli jak zacząć biegać

Autor: cyganicha
Środa, 12 listopada 2014, 17:37
Dopadła i mnie...moda na bieganie. Do tej pory nie żywiłam żadnych pozytywnych uczuć do tego rodzaju sportu, wręcz przeciwnie, zarzekałam się, że ja nigdy, że nie powinnam, że z nadwagą tylko obciążę i zniszczę stawy..

Aż do dnia, kiedy w ręce wpadła mi książka "Bieganie i odchudzanie dla kobiet" Galloway'a, w której pokazuje on, jak w bezpieczny sposób zacząć biegać i nie dostać zawału już przy pierwszym treningu. Dla mnie to było odkrycie na miarę odkrycia Ameryki. Otóż tajemnica tkwi w sposobie biegania i treningu przeplatanym, co sprawia, że poradzi sobie z tym nawet osoba z zupełnym brakiem kondycji. Szczególnie osoby otyłe obawiają się zniszczenia bieganiem stawów i nie bez przyczyny, jednak okazuje się, że truchtanie małymi krokami z minimalnym odrywaniem stóp od podłoża i nieunoszeniem kolan jest bezpieczne.

Ale najważniejsze to to, żeby nie dopuścić do powstawania zadyszki i zanim się ona pojawi, przeplatać truchtanie marszem. Także zanim zdążymy się zasapać, już można przejść do marszu i wyregulować, spowolnić oddech. W pierwszym tygodniu będzie to trening typu: 1 min. marszu / 1 min. truchtu, a nawet jeszcze krócej trucht, jeśli nie dajesz rady całej minuty. W drugim tygodniu już 2 min. truchtu na 1 min. marszu, czyli co tydzień zwiększamy czas truchtu o 1 minutę, co po 10 tygodniach daje nam możliwość przebiegnięcia 10 minut bez zatrzymania :)

Wiem, że dla niektórych wydaje się to niemożliwe, sama jestem na początku tej drogi, ale z takim systemem widzę, że jest to możliwe. Tym bardziej, że nie trzeba biegać codziennie, a nawet zalecane jest co drugi dzień, aby organizm mógł się zregenerować.
Czy są wśród Was (początkujący) biegacze? Macie jakiś system / plan treningowy? Jak często biegacie, gdzie najchętniej?

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~mietekk | 14 listopada 2014, 19:27aejt202.neoplus.adsl.tpnet.pl (79.*.253.202)
Wszystko fajnie ale jak ktos nie moze bigac to jest kicha, wtedy zostaje nordic walking
~yhym | 15 listopada 2014, 12:13dynamic-87-*-245-213.ssp.dialog.net.pl (87.*.245.213)
Też zaczynałem od takiego planu. Przez prawie rok doszedłem teraz do ~10 kilometrów poniżej 1 godziny. Biegam co 2-3 dzień i nie wyobrażam sobie życia bez biegania :)
~RALLYACTION | 16 listopada 2014, 17:1546.*.7.193 (46.*.7.193)
Super sprawa,pozdrawiam biegających. Niestety u nas brak ścieżek,trzeba wybierać leśne dukty.
cyganicha | 16 listopada 2014, 21:41
No mi w Karpaczu z kolei ciężko znaleźć płaski teren do biegów, a wiadomo, że górki i pagórki na samym początku nie działają motywująco..
micha | 16 listopada 2014, 22:34
chyba najgorzej zacząć i jak się zmotywować, bo to zawsze coś jest do zrobienia, albo za ciepło, albo za zimno... podziwiam

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja