« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Poniedziałek, 18 października 2021.Imieniny: Juliana, ŁukaszaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Chora służba zdrowia

Autor: RobertObaz
Wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:11
Sytuacja finansowa szpitali w Polsce stale się pogarsza. Wiele problemów, z jakimi zmagają się szpitale, zostało zatuszowanych przez pandemię COVID-19 na co najmniej kilka miesięcy. Dzisiaj stoimy przed poważnymi wyzwaniami w zakresie ochrony zdrowia. Z jednej strony mamy niedobór lekarzy specjalistów, natomiast z drugiej strony - obserwujemy niezwykle groźną sytuację w zakresie dostępności pielęgniarek i pielęgniarzy.
W Polsce brakuje: specjalistów chorób płuc, neurologów, ginekologów, urologów, neonatologów, anestezjologów czy specjalistów chorób wewnętrznych oraz geriatrów. Mamy także blisko 70 tysięcy pielęgniarek powyżej 60 roku życia. Szacuje się, że gdyby z dnia na dzień wszystkie pielęgniarki, które pracują mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, odeszły trzeba by było zamknąć blisko 280 szpitali. Przez ostatnie 4 lata nieco ponad 22 tys. osób zyskało prawo do wykonywania zawodu położnej lub pielęgniarki. W tym samym czasie uprawnienia emerytalnie uzyskało 42 tys. osób. Jesteśmy na prostej drodze do zapaści systemu ochrony zdrowia. Uważam, że Rząd już dawno powinien zmodyfikować i dostosować do potrzeb uproszczoną procedurę dopuszczenia do wykonywania zawodu lekarza, która raz na zawsze rozwiązałaby problem nostryfikacji dyplomów.

Osoby, które nie chcą czekać w coraz dłuższych kolejkach do lekarzy specjalistów mogą oczywiście skierować się do przychodni prywatnych. Jednak takie rozwiązanie jest optymalne tylko dla tych co mają pieniądze. Co w takim razie mają zrobić osoby starsze, których często nie stać na prywatną opiekę? Czy państwo w tym przypadku skazuje ich na brak pomocy i oczekiwanie w niekończących się kolejkach? Gdy pacjenci czekają, choroba nie zatrzymuje się ale postępuje, rozwija się i dokonuje nie raz nieodwracalnych zmian, z którymi musi mierzyć się pacjent.

Sytuacja jest coraz trudniejsza i o ile każdy szpital ma własne, często bardzo indywidualne problemy, to szpitale w małych powiatach odczuwają je w sposób szczególny. Cierpią na tym pacjenci, którzy nie oczekują odpowiedzi z podręczników dla menadżerów ochrony zdrowia, ale dobrze działającej opieki medycznej gdy będą w potrzebie.

Nic więc dziwnego, że na 11 września 2021 roku, 11 samorządów zawodów medycznych oraz przedstawicieli związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia zapowiedziało strajk. Biały strajk to w tej chwili jedyna szansa dla nas wszystkich wywalczenia wyższych nakładów na ochronę zdrowia i wynagrodzeń, które zbliżą nas do poziomu unijnego.

Tożsame problemy mamy także sąsiednim powiecie. Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze stanęło przed wyzwaniami, które wymagają współpracy nie tylko samorządowców i zaangażowania Starosty, ale także pomocy NFZu oraz Ministerstwa Zdrowia. Zamknięcie oddziałów położniczego oraz neonatologii to w istocie spore wyzwanie dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie. Z pewnością dla wielu osób dojazd w ciągu 30 minut karetką do szpitala w Wałbrzychu czy Jeleniej Górze nie będzie stanowić problemu. Jednak gdy spojrzymy na geograficzne położenie niektórych miejscowości w powiecie kamiennogórskim zobaczymy, że są i takie gdzie dojazd może trwać nawet ponad godzinę a to już samo w sobie może stanowić dla bezpieczeństwa pacjenta wyzwanie.

Nie można rozwiązywać tego typu problemów w pojedynkę. Kluczem do ich rozwiązywania jest współpraca i rozmowa. To podczas niej pojawiają się propozycje i rozwiązania, które można brać pod uwagę w sytuacjach kryzysowych. Właśnie dlatego zdecydowałem się na zorganizowanie spotkania w Kamiennej Górze. Uważam, że można usiąść i poważnie rozmawiać nad palącymi problemami. W czasie tej trwającej blisko trzy godziny dyskusji zostały poruszone trudne kwestie od współpracy z zarządem powiatu aż po ogłoszone nie dawno referendum. Rozmawialiśmy o samym zarządzaniu szpitala, problemach kadrowych, finansowaniu oraz transporcie medycznym. Z problemami w tych kwestiach mierzy się wiele szpitali powiatowych. Czy padły pewne propozycje rozwiązania tych problemów? Tak i jestem przekonany, że niebawem usłyszymy je z ust samorządowców z regionu kamiennogórskiego.

Jestem szczęśliwy że mimo różnic politycznych potrafimy się spotkać na neutralnym gruncie i porozmawiać. To pokazuje, że samorząd jest dla nas wszystkich ważny i więcej w jego wizji działania nas łączy niż dzieli. Wiele z problemów, które się pojawiły w toku dyskusji będzie i tak rozwiązywanych zapewne jeszcze przez tą władzę w trwającej kadencji Sejmu. Lewica posiadając swoich przedstawicieli w komisjach sejmowych na pewno nie pozostawi mieszkańców powiatu kamiennogórskiego samym sobie. Wręcz przeciwnie. Będziemy działali w taki sposób, by ten głos i te problemy wybrzmiały głośno i wyraźnie a Rząd podjął się wyzwania. Nie może być tak, że gdy przychodzi do kupna respiratorów, to państwo potrafi wydać lekką ręką miliony a szpitalom powiatowym odmawia się pomocy.

Sprawnie działająca ochrona zdrowia jest w interesie nas wszystkich.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~***** PO | 3 sierpnia, 12:50
To jest niemożliwe ,przecież od kiedy w polsce rządzi jedynie słuszna partyjka to w tym kraju niczego nie brakuje,nawet Pinokio kilka dni temu w wywiadzie udzielonym jedynie słusznym mediom TVPis stwierdził,że polska ma nadwyżkę budżetową za minione półrocze w wysokości 25 miliardów zł.
~leczony | 3 sierpnia, 13:39
Czemu prywatnie służba zdrowia działa w 100% wypisują leki najdroższe badania które są niepotrzebne każą robić bo kasa , potrafią zniszczyć finansowo pacjenta ,badania na raka tylko prywatnie , to dla czego pobierają nieprawnie składki jak nie leczą , Stalin potrzebny , chcesz żyć to lecz ludzi albo zesłanie na mrozy
~do *****PO | 3 sierpnia, 15:41
Jedynie słuszne TVN nie POmoże służbie zdrowia, sami nie wiadomo jak skończą. Tobie zaś radzę się leczyć może u dobrego weterynarza, tam kolejki są mniejsze. PIS ma nadwyżki budżetowe, a PełO nie miało "pinindzy" nawet wówczas kiedy TUSKOWI śniła się Zielona Wyspa. Arłukowicz na kryzys proponował zamknięcie szpitali, a przez niskie zarobki za czasów PO-PSL sporo medyków wyjechało z kraju za lepszym zarobkiem. Ci sami teraz "płaczą", że nie ma kto ich leczyć. Może niech się leczą w Niemczech u Polskich lekarzy lub gdzieś w Skandynawii.
~Dziś, 15:41 | 3 sierpnia, 16:33
Właśnie jest jeden problem,nie można mówić o nadwyżce budżetowej w połowie roku,to tak jak być 1-go dostał wypłatę w wysokości 5 tysiaków,15-go zostało by ci 2,5 tysiaka i w połowie miesiąca byś mówił,że w tym miesiącu zaoszczędziłeś 2500 nie biorac pod uwagę,że przez kolejne dwa tygodnie musisz jeszcze wydawać kase na swoje utrzymanie...A co do lekarzy i leczenia,to nie wiem czy wiesz,najwięcej ich wyjechało za granicę w latach 2003-2007 więc za pierwszych rządów pis-u a co do leczenia,to ja płacę ubezpieczenie zdrowotne i nie mam zamiaru leczyć się uy weterynarza,jak to wyklepałeś w klawiaturę,ale myślę też,że ludzie wierzący w yarka nie powinni kożystać ze służby zdrowia tylko z cudów kościółka katolickiego,w końcu tak lubicie sponsorować czarną sektę przez co nie ma kasy na służbę zdro
~Polska ciemnota | 3 sierpnia, 18:11
Grzegorz Braun z bliskiej PiS Konfederacji wtargnął do biura prezesa urzędu rejestracji leków razem z grupą antyszczepionkowców i zażądał dokumentów dotyczących szczepień.To już kolejny agresywny atak działaczy antyszczepionkowych na instytucje przeprowadzające akcje szczepień. Przedwczoraj grupa osób wtargnęła na teren poznańskiego szpitala ginekologiczno-położniczego, gdzie odbywał się piknik rodzinny. W nocy z niedzieli na poniedziałek podpalono sanepid i punkt szczepień w Zamościu. W ubiegłym tygodniu do rękoczynów doszło pod punktem szczepień w Grodzisku Mazowieckim. W dużej części winę ponosi prezydent RP. Z nadaniu PiS, zresztą.
~gość | 4 sierpnia, 7:57
Nie wierzcie w te bzdury!!!!!!!!!!!!! Problemem służby zdrowia jest jakikolwiek brak kontroli nad wydawaniem pieniędzy dyrektorzy robią co chcą faktury dla lekarzy na kontraktach po 50-60 tysięcy na miesiąc to norma niektórzy w czasie pandemii zarobili prawie milion złotych ,płacenie po 5 tysięcy za 24 godzinny dyżur gdzie konował zamyka się w gabinecie i udaje że go nie ma a całą robotę odwalają pielęgniarki i ratownicy ,praca w kilku placówkach na kontrakcie do tego etat w jakimś szpitalu żeby nie płacić składek tak to wygląda a potem dyrektor idzie do mediów i żebrze bo szpital nie ma pieniędzy na pościel i środki ochrony ,pokażcie Mi drugi taki kraj gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje prywatną służbę zdrowia dotuje prywatne szpitale i przychodnie tu jest problem
~raptor | 5 sierpnia, 17:44
jak chora? dopisywali covid do wszystkiego nawet złamanej ręki, 300% dodatku szarpali...jeszcze ludzi namawiali do brania udziału eksperymencie medycznym...kogo żałować?
~kaczka po smoleńsku | 5 sierpnia, 18:56
Jak dwa miliardy poszły ze służby zdrowia na gebels tvp to jak ma siana nie brakować ,niech mochery pisowskie zamiast do lekarza idą do kościoła napić się święconej wody.
~dede | 5 sierpnia, 18:59
Do gościa z wczoraj 7:57. Trafiłeś w dychę . Nic ująć, dodać każdy może kto zna temat :) Pzdr.
~kibic | 7 sierpnia, 19:41
Tak nieudolnego rządu w naszej ojczyżnie jeszcze nie było.Kiedyś kradziono w białych rękawiczkach a teraz na bez krępacji na oczach milionów Polaków.Białoruska Polska.
~DJ***** | 8 sierpnia, 22:21
Będą odbudowywać Pałac Saski dla suskiego za 2''5 miliarda.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja