Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11322
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Cios w budżet Jeleniej Góry. Sąd nakazał wypłatę 8 mln zł. Prezydent Łużniak podważa wyrok i zapowiada kasację

Autor: uspeb
Środa, 6 marca 2024, 20:48
Za Nowiny Jeleniogórskie z 06.03.2024:
Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu nakazuje wypłacić z budżetu miasta ok. 8 mln zł (odszkodowanie i odsetki) prywatnemu przedsiębiorcy za utracone korzyści. Wyrok jest prawomocny, ale prezydent Jeleniej Góry kwestionuje to orzeczenie i zapowiada kasację, a w razie potrzeby odwołanie do Strasburga.
Wyraźnie zdenerwowany prezydent Jeleniej Góry omawiał dzisiaj wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który nakazuje miastu wypłacić prywatnemu przedsiębiorcy ok. 8 mln zł z tytułu odszkodowania i odsetek. Prezydent Łużniak nazwał ten wyrok „niesprawiedliwym pod względem prawnym i pod względem społecznym”. Miasto zaraz po ogłoszeniu orzeczenia (w czwartek, 29 lutego) wystąpiło o wstrzymanie obowiązku zapłaty i o pisemne uzasadnienie, które jest zapowiedzią wniosku o kasację.
Cała sprawa ma swój początek w 2012 r. (za prezydentury Mracina Zawiły), kiedy jeleniogórski samorząd zatwierdził zmianę planu zagospodarowania przestrzennego pod budowę tzw. Trasy Średnicowej, która miała łączyć Obwodnice Południową z Trasa Czeską.
Prezydent Łużniak, który teraz musi mierzyć się z konsekwencjami tamtych zamiarów, dystansuje się od pomysłu.
– Jako ówczesny radny, nie miałem wielkiego wpływu na tamte zamierzenia, ale konsekwentnie się tej inwestycji sprzeciwiałem, jako nieracjonalnej. Przebieg trasy zaplanowano tunelem pod górą Złom i długą estakadą, co już wtedy wskazywało na koszty rzędu 400 mln zł. Dziś ta inwestycja kosztowałaby pewnie 2 miliardy. Przy takich wydatkach była po prostu zbyt droga – mówi Jerzy Łużniak o swoim ówczesnym stanowisku w tej sprawie i przekazuje, że po tym jak został prezydentem doprowadził do zmiany projektu. Projekt z 2012 r. Wykreślono go z Planu Wojewódzkiego, przeprowadzono zmianę w studium zagospodarowania, a przed trzema tygodniami dokonano zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.
Nie zmienia to jednak faktu, że od lat miasto jest w sporze z jednym z prywatnych właścicieli, który uważa (a teraz sąd przyznał mu rację), że z powodu zmian w PZG z 2012 r. poniósł straty.
– To właściciel prywatnej działki, na której – przed zmianami – możliwa była zabudowa wielkopowierzchniowej. O ile wiem w grę wchodziła budowa galerii handlowej. Po zmianie PZG w 2012 . właściciel utracił tę możliwość, ale teraz przywrócono pierwotną funkcjonalność działki – opisuje adwersarza prezydent miasta.
Proces o odszkodowanie toczy się już od lat. W pierwszej instancji sąd przyznał rację miastu, ale kolejne odwołania doprowadziły do ostatecznego wyroku wydanego przez sąd apelacyjny.
Prezydent Łużniak kwestionuje ten wyrok z różnych powodów. Uważa, że skrajnie nierzetelna jest wycena biegłego, która przyjął sąd (miasto rozważa pozwanie biegłego), że wyrok został wydany niezgodnie z przepisami prawa, oraz dlatego, że w składzie orzekającym był neosędzia.
Miasto próbowało dogadać się z powodem, proponując m.in. przekazanie terenów zamiennych, ale nie znalazło to akceptacji drugiej strony. Ostatecznie działce przywrócono pierwotne przeznaczenie.
– Jak trzeba będzie, pójdę do Strasburga, bo taki wyrok jest równoznaczny z okradaniem mieszkańców – zapowiada prezydent Łużniak. I przyznaje: – Niestety, jeśli trzeba byłoby wypłacić tę kwotę, to trzeba będzie zrezygnować z jakiejś miejskiej inwestycji, choć nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć z jakiej…
Link:
https://nj24.pl/cios-w-budzet-jeleniej-gory-sad-nakazal-wyplate-8-mln-zl-prezydent-luzniak-podwaza-wyrok-i-zapowiada-kasacje/

Twoja reakcja na artykuł?

4
9%
Cieszy
11
24%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
7%
Złości
26
58%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group