Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11354
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Czy obniżyć wynagrodzenie Prezydentowi Miasta?

Autor: RobertObaz
Wtorek, 31 sierpnia 2021, 13:49
Regularnie w Polsce wraca jak bumerang temat pensji polityków. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej medialnych a zarazem trudnych tematów. W Jeleniej Górze temat pensji Prezydenta Miasta pojawił się w mediach dzięki Radnym PiS, którzy za wszelką cenę chcą ukarać Jerzego Łużniaka.

Ze wszystkich możliwych inicjatyw, które można podjąć, hasło: „obetnijmy Prezydentowi pensję” jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale zwyczajnie infantylne. Uprawnienia Rady Miasta pozwalają na taką decyzję, ale trudno nazywać ją karą. Prędzej pasuje tutaj polityczna złośliwość, której wszyscy powinniśmy się wystrzegać jak ognia.

Chciałbym więc przypomnieć Radnym z Prawa i Sprawiedliwości, że najskuteczniej karzą i wynagradzają polityków sami wyborcy. Demokracja rządzi się pewnymi zasadami, o których niektórzy zdołali już zapomnieć. Wybierając na 5-letnią kadencję Radnych i Prezydenta, dajemy im mandat do kierowania samorządem terytorialnym, mając nadzieję, że dzięki niemy użyją oni swoich prerogatyw, by rządzić z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców. Jeśli więc wyborcy uznają, że Prezydent nie potrafi sprawnie i skutecznie zarządzać miastem, to tym samym nie tylko nie wygra wyborów, ale pozbawiony zostanie pensji, której chyba tak mocno zazdroszczą Radni z PiS.

Możemy sobie wyobrazić hipotetyczną sytuację, gdzie Prezydentowi naszego Miasta zostaje obcięta pensja. Wówczas Prezydent stojący na czele Urzędu Miasta i zarządzający setkami pracowników, z których pracy korzystają mieszkańcy Jeleniej Góry będzie zarabiać niewspółmiernie do odpowiedzialności, którą nakłada na niego ustawodawca. Mało tego, bardzo szybko okaże się, że zarabia znacznie mniej od kierowników i dyrektorów jednostek, o których obsadzeniu decyduje. Jednocześnie my jako mieszkańcy będziemy żądać takiej samej lub lepszej jakości zarządzania i podejmowania decyzji, od których zależy w dużej mierze komfort życia w mieście.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest niczym niestosownym mówienie o decyzjach Prezydenta, które były niewłaściwe. Taka rola stoi przed tymi, których mieszkańcy wybrali po to, by interweniowali i wskazywali błędy tam gdzie to jest konieczne. Liczenie wydanych przez Prezydenta milionów nie powinno być powodem do urazy. Gorzej byłoby gdyby krytyka, czasem nieuzasadniona i przesadna, nie płynęłaby ze strony polityków z żadnej opcji politycznej. Taka sytuacja oznaczałaby nie tyle, że mamy rewelacyjnego Prezydenta ale to, że nie żyjemy już w demokratycznym państwie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group