Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 11510
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Czy prezydent Łużniak przekroczył uprawnienia?

Autor: wojciechleszczyk
Piątek, 4 listopada 2022, 19:53
Sprawa prywatnego profilu Pana Prezydenta Jerzego Łużniaka na portalu społecznościowym Facebook i zarządzania nim przez pracowników Urzędu Miasta w godzinach pracy zainteresowała Państwową Inspekcję Pracy i obecnie trwa w tej sprawie kontrola.

https://rykowisko.jelonka.com/kontrola-pip-w-urzedzie-miasta-jelenia-gora-109180

Obok tego wątku pojawił się nowy i równie interesujący, ponieważ dotyczy wydatkowania publicznych pieniędzy na prywatne cele.

Naturalnie nikt nie ma zastrzeżeń to co do tego, iż miasto powinno się w szeroki sposób komunikować z mieszkańcami przekazują istotne informacje, które w natłoku codziennych spraw mogą nam umknąć.

Oczywiście portale informacyjne publikują uzyskane/przekazane w urzędzie miasta informacje na stronach swoich portali ale wiadomym jest, iż nie mogą one zdominować każdej wiadomości, ponieważ są też inni chętni na to aby ich przekazy również się pojawiały na tych portalach.
Zatem pojawia się opcja zamieszczania płatnych informacji dla każdego zainteresowanego, zarówno dla osób prywatnych, firm jak też instytucji publicznych, ponieważ każdemu przyświeca jeden cel.
Tym celem jest promocja oraz płatne zamieszczanie istotnych z ich punktu widzenia informacji.
Z takiej płatnej promocji korzysta zarówno Urząd Miasta Jelenia Góra jak też prezydent miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, czy inne gminy i instytucje.
Tak było, jest i będzie na całym demokratycznym świecie, więc nie należy piętnować za takie działania mediów, również tych lokalnych. Dla nich jest to źródło dochodu dzięki któremu istnieją a my mamy dostęp zarówno do wizji przedstawionej przez płatnika tych informacji,
jak też do obiektywnie przedstawianych faktów i informacji. Instytucje publiczne również konkurując o naszą uwagę mają pełne prawo do zamieszczania płatnych komunikatów.

Niestety gorzej jest wtedy, kiedy komuś wydaje się iż może nagiąć pewne zasady, tak aby były korzystne dla niego samego, a najlepiej kiedy nie ponosi za to żadnych kosztów.

Jak wynika z otrzymanych do tej pory i opublikowanych przeze mnie informacji publicznych uzyskanych z Urzędu Miasta, w tym w piśmie z dnia 13 grudnia 2021 roku, strona Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry https://www.facebook.com/JerzyLuzniak2018 jest stroną prywatną.
19 października 2022 roku, złożyłem do Urzędu Miasta Jelenia Góra wniosek o udzielenie informacji:

Czy strona https://www.facebook.com/JerzyLuzniak2018 „Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry” oraz zawarte w niej treści w tym nagrania wideo, jest promowana osobno lub w pakiecie na internetowych portalach informacyjnych? Jeśli tak to na jakich zasadach, jako strona prywatna czy publiczna i czy jest opłacana bezpośrednio lub pośrednio ze środków Urzędu Miasta Jelenia Góra.

W piśmie z dnia 3 listopada 2022 roku udzielono odpowiedzi:
Strona „Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry”- nie jest promowana osobno.

Zatem wyraźnie wynika z udzielonej odpowiedzi, iż strona „Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry” promowana jest w pakietach jakie miasto Jelenia Góra wykupiło w ramach umów z portalami informacyjnymi.

Więc za publiczne środki Pan Jerzy Łużniak promuje swój prywatny profil na portalach internetowych. W związku z powzięciem tej informacji, zostanie zawiadomiona prokuratura o podejrzeniu przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej lub/i osobistej.

https://rykowisko.jelonka.com/publicznoprywatny-prezydent-miasta-102778

P.S.
Uprzedzając ewentualne zapędy Urzędu Miasta, iż publikuję informację publiczną bez uzyskania zgody magistratu, którą mógłbym otrzymać na wniosek: informuję iż wedle obowiązującego stanu prawnego oraz orzeczeń sądowych, otrzymane informacje nie są wykorzystywanie w celach komercyjnych i niekomercyjnych innych, niż pierwotny publiczny cel, dla którego informacja została wytworzona.
Naczelny Sąd Administracyjny dokonał rozróżnienia między udostępnianiem informacji publicznej i informacji do ponownego wykorzystania.
Celem publikowanych informacji jest transparentność władzy oraz kontrola organów państwa.

Twoja reakcja na artykuł?

18
55%
Cieszy
9
27%
Hahaha
5
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group