Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8157
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Czy tu zatrzyma się pociąg?

Autor: adomagala
Sobota, 26 maja 2018, 14:35
Krótki film poświęcony historii Kolei Doliny Bobru, najciekawszym obiektom znajdującym się na jej trasie (animacje 3D) oraz jej przygnębiającej współczesności. Premiera filmu odbyła się 25 maja w Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu w trakcie otwarcia wystawy fotografii poświęconych budowie Kolei Doliny Bobru.

Kolej Doliny Bobru to najmłodszy odcinek linii kolejowej nr 283 (Jelenia Góra - Zebrzydowa - Żagań) powstały przy okazji budowy jeziora i zapory w Pilchowicach, oddany do użytku w 1909 r. Połączył on trzy historyczne ośrodki miejskie: Jelenią Górę - Wleń i Lwówek Śląski. Choć linia ta odznacza się wyjątkową malowniczością oraz jest świadectwem wysokiej kultury technicznej ówczesnych niemieckich inżynierów i budowniczych, dziś niestety jest już w złym stanie technicznym.

Ostatni pociąg pasażerski przemierzył tę trasę w grudniu 2016 r. Obecnie dopuszczalna prędkość na linii to...0 km/h. Nie chciałbym tutaj wygłaszać sądów odnośnie tego, kto mógł doprowadzić tę linię do takiego stanu. Kolej Doliny Bobru od zawsze była linią lokalną i już praktycznie od 1945 r. nie stanowiła przedmiotu szczególnego zainteresowania instytucji odpowiedzialnych za stan infrastruktury kolejowej. Nigdy po II wojnie światowej nie prowadzono tu poważniejszych remontów i modernizacji.

Śmiało jednak można powiedzieć, że okres ostatnich 30 lat to najczarniejszy moment w historii tej pięknej linii. Polskie Linie Kolejowe podejmowały już kilka prób jej likwidacji. Samorządowcy - zwłaszcza z gminy Wleń podjęli kilka prób zwrócenia uwagi decydentów na problem pogłębiającej się degradacji tej linii. Pytanie tylko czy głos przedstawicieli małych społeczności odbije się szerszym echem w świadomości ludzi, którzy urzędują gdzieś tam daleko: we Wrocławiu i Warszawie?

Chciałbym przedstawić Państwu mój 7-minutowy film poświęcony Kolei Doliny Bobru. Być może przyczyni się on do pogłębienia Państwa wiedzy nt. najpiękniejszego, wciąż jeszcze istniejącego odcinka kolejowego w Polsce.
Film można obejrzeć pod adresem:

Życzę przyjemnego oglądania

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group