« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 8 lipca 2020.Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza, ProkopaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Czy tu zatrzyma się pociąg?

Autor: adomagala
Sobota, 26 maja 2018, 14:35
Krótki film poświęcony historii Kolei Doliny Bobru, najciekawszym obiektom znajdującym się na jej trasie (animacje 3D) oraz jej przygnębiającej współczesności. Premiera filmu odbyła się 25 maja w Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu w trakcie otwarcia wystawy fotografii poświęconych budowie Kolei Doliny Bobru.
Kolej Doliny Bobru to najmłodszy odcinek linii kolejowej nr 283 (Jelenia Góra - Zebrzydowa - Żagań) powstały przy okazji budowy jeziora i zapory w Pilchowicach, oddany do użytku w 1909 r. Połączył on trzy historyczne ośrodki miejskie: Jelenią Górę - Wleń i Lwówek Śląski. Choć linia ta odznacza się wyjątkową malowniczością oraz jest świadectwem wysokiej kultury technicznej ówczesnych niemieckich inżynierów i budowniczych, dziś niestety jest już w złym stanie technicznym.

Ostatni pociąg pasażerski przemierzył tę trasę w grudniu 2016 r. Obecnie dopuszczalna prędkość na linii to...0 km/h. Nie chciałbym tutaj wygłaszać sądów odnośnie tego, kto mógł doprowadzić tę linię do takiego stanu. Kolej Doliny Bobru od zawsze była linią lokalną i już praktycznie od 1945 r. nie stanowiła przedmiotu szczególnego zainteresowania instytucji odpowiedzialnych za stan infrastruktury kolejowej. Nigdy po II wojnie światowej nie prowadzono tu poważniejszych remontów i modernizacji.

Śmiało jednak można powiedzieć, że okres ostatnich 30 lat to najczarniejszy moment w historii tej pięknej linii. Polskie Linie Kolejowe podejmowały już kilka prób jej likwidacji. Samorządowcy - zwłaszcza z gminy Wleń podjęli kilka prób zwrócenia uwagi decydentów na problem pogłębiającej się degradacji tej linii. Pytanie tylko czy głos przedstawicieli małych społeczności odbije się szerszym echem w świadomości ludzi, którzy urzędują gdzieś tam daleko: we Wrocławiu i Warszawie?

Chciałbym przedstawić Państwu mój 7-minutowy film poświęcony Kolei Doliny Bobru. Być może przyczyni się on do pogłębienia Państwa wiedzy nt. najpiękniejszego, wciąż jeszcze istniejącego odcinka kolejowego w Polsce.
Film można obejrzeć pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=6dBLFA2T1Sc

Życzę przyjemnego oglądania

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja