« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 19 października 2019.Imieniny: Pawła, Piotra, Jana, ZiemowitaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Dlaczego tak trudno propagować JOW

Autor: gochaha
Środa, 25 listopada 2015, 9:30
Idea JOW jest najściślej związana z obywatelską podmiotowością i oddolnością. Kwestia ordynacji wynika tu z postrzegania obywatela jako jednostki samodzielnie myślącej, podejmującej odpowiedzialne decyzje i realizującej własne projekty.
Także w obrębie pracy zawodowej czy edukacji szkolnej. Wszelkie organizacje o charakterze hierarchicznym, „autorytety” oparte o sztucznie tworzone stanowiska oraz narzędzia kontroli i władzy, kłócą się z tak rozumianą podmiotowością.

Dlaczego nam – Polakom – tak trudno to zrozumieć? Bo wolność decydowania o sobie odebrano nam dawno temu. Większość z nas pracuje od – do, wykonuje polecenia służbowe, płaci podatki, odrabia zadania domowe i bije brawo razem z resztą sali. Pozwala, aby to inni decydowali, co ma robić i myśleć. Idea JOW to nie jest tylko kwestia ordynacji. To sposób myślenia. Zwróćcie uwagę, jak reagujemy na kogoś, kto w pracy robi więcej i inaczej niż pozostali; jaki problem mają nauczyciele, gdy trafiają na ucznia, który wyprzedza program lub mija się z nim.

Nie namawiam do anarchii. Są pewne zasady współżycia społecznego, które czynią je znośnym. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że idea oddolności jest realizowana przez tysiące, miliony tych, którzy sprzątają na własnych podwórkach, robią swoje, nie bacząc na odgórne zarządzenia i nagrody, interesują się chorą sąsiadką z naprzeciwka i przygnębionym dzieciakiem.

Ideę JOW realizują samorządy klasowe i szkolne (wybrane większościowo, a jakże!), rodzice i nauczyciele traktujący podmiotowo młodzież, wszyscy ci, którzy skłaniają do samodzielności, wspierają inicjatywę i podnoszą poczucie sprawczości u spotkanych ludzi. To, co ważne w tej kwestii, realizuje się po cichu, w codziennej, żmudnej pracy.

Dlatego tak trudno nam – JOW-owcom (d. WoJOWnikom) przebić się do mediów i umysłów. Nie mamy szumnych haseł. Ani wodzów. Nie propagujemy rewolucji. Pracujemy u podstaw.

P.S. Bardzo proszę osoby PRZEKONANE do idei JOW o kontakt: malgochape@gmail.com

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~zxzx | 25 listopada 2015, 15:55*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.118.56)
Nie ma tu żadnego argumentu za jowami. Tylko narzekanie.
~JOW 53 | 26 listopada 2015, 19:4662.*.144.11.dsl.dynamic.t-mobile.pl (62.*.144.11)
Dlaczego ? Bo Kukiz zwariował i wprowadził do sejmu szumowinę , która w żadnym inny przypadku w sejmie by się nie znalazła ! Tak rozpieprza się najlepsze idee !!!!!!!!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja