« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Czwartek, 27 lutego 2020.Imieniny: Anastazji, GabrielaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Dobro wspólne, czy partykularyzm

Autor: oskarl
Czwartek, 15 listopada 2018, 14:58
Jest koalicja! PiS i Bezpartyjni będą rządzić Dolnym Śląskiem
Szanowni wyborcy. Poddam tutaj pod rozwagę państwa, jaki dominuje obecnie system wartości w Polsce, czym się kierują politycy i kto na tym wygra. Analizy tej dokonam w oparciu o założenia prawa naturalnego i realia, czyli o teorię etyczną i rzeczywisty stan rzeczy. Przedstawię to na gruncie dolnośląskim.

Rozpocząć należy od tego, czy samorządność to wspólnotowe zarządzanie, czy partyjna polityka, kalkulacja zysków i strat. Czy się to komu podoba czy nie, mamy system partyjny w Polsce, wzorowany na „demokracji” zachodniej. Dwubiegunowy system i kwiatek do kożucha, jeśli wygrana nie jest absolutna, dominująca.

W USA siły polityczne rozkładają się na partię republikańską i partię demokratyczną. W Niemczech scena polityczna zdominowana jest przez dwa ugrupowania: koalicję CDU/CSU oraz SPD. W Polsce, od czasu upadku PZPR, karty rozdaje Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, czytaj POPiS. Czasem z dodatkiem PSL, jeśli któraś ze stron nie ma większości parlamentarnej.

W Jeleniej Górze i Wrocławiu, kwiatkiem do kożucha są Bezpartyjni Samorządowcy, co nie ma nic wspólnego z tautologicznym znaczeniem tego tworu (vide PO, PiS). Mnie nasuwają się trzy nazwiska krążące wokół BS. Cezary Przybylski, Marek Obrębalski i Hubert Papaj. Zdawać by się mogło, że najbardziej logiczną koalicją będzie KO – BS, bo programowo są zbieżni (co również nie ma nic wspólnego z tautologią). Ci dwaj ostatni samorządowcy, są niestety „śmiertelnymi” wrogami PO, bo zostali z tej partii wyautowani. Wynik wyszedł inny, niż zakładany.

Na sumę wyniku składa się związek przyczynowo skutkowy (finał będzie za pięć lat), a nie okoliczności dobrej woli, woli służenia, bycia dobrym gospodarzem. Zobrazuję to na przykładzie faktów, uzasadnienia tytułu.


Dobro wspólne

Przewidywany scenariusz składu władzy wykonawczej Jeleniej Góry
Jerzy Łużniak będzie Prezydentem Miasta i z pewnością powoła Piotra Paczóskiego na zastępcę. Ma wobec niego dług wdzięczności, wkrótce poszerzony. Nie weźmie Marcina Zawiły, bo ten ma już chleb w sejmiku, żona jego wystarczy w Radzie.

Przydałaby się wprawdzie kobieta. Mógłby powołać Mirosławę Dziką, bo jest przyjazną duszą, ale nie wzmocni to kapitału wyborczego, zaplecza KO. Myślę, że nie powoła Bożeny Wachowicz-Makieła, bo nie spełni kryteriów, mimo wspaniałego wyniku. Zarząd Miasta to nie wydział gospodarki mieszkaniowej.

Mógłby powołać Wojciecha Chadży, ale dwóch lewaków nobilitować, to za dużo. Chadży ma interes i chyba nie kuleje. Prędzej na Przewodniczącego Rady, ale to będzie prezent dla biletera rynkowego Krzysztofa Kroczaka. Za Łużniaka wejdzie Aneta Kolendo, za Chadżego wszedłby Kroczak z 200 głosami. Bywało gorzej, ale to nie przyjaciel przyszłego Prezydenta. Myślę, że pięciu samorządowców z jednego okręgu, to za dużo.

Celuję w Konrada Sikorę na Zastępcę. Ma dobry wynik i pociągnie lepszego fachowca od Kroczaka. Wskoczy do Rady Justyn Bilski, który otrzymał 507 głosów. Wilk będzie syty i owca będzie cała.

Będzie Sejmik KO + Bezpartyjni, będzie Prezydent Miasta, będzie Przewodniczący i samodzielna władza w Radzie. Oj będzie się działo…

(przemyślenia dokonano we wszystkich świętych, między pierwszą, a drugą turą wyborów prezydenckich)


Partykularyzm

Dnia 14 listopada, dowiedziałem się z mediów lokalnych: Jest koalicja! PiS i Bezpartyjni będą rządzić Dolnym Śląskiem.

A zatem moje przewidywania były błędne. Opierałem się o interes mieszkańców, a nie o interes partykularny. Jestem widocznie ciemny jak tabaka w rogu. Niezresocjalizowany.

Co ma Obrębalski i Papaj do PiS-u? Z pewnością nie dekalog programowy. Mają matematyczny i biznesowy przelicznik. PiS uzyskało 14 mandatów w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, PO 13. Bezpartyjni Samorządowcy 6, PSL bodajże 1. PiS + PSL to za mało, żeby rządzić, trzeba było dogadać się z kimś silniejszym. Poszli na rozmowy do „kasyna” z BS. Bezpartyjni Samorządowcy, to tacy programiści jak PSL, z każdym się dogadają (nawet z wrogami z PO), tylko za ile. PiS musiał się ugiąć (bo nie miałby władzy), odstąpił stołek marszałka województwa Cezaremu Przybylskiemu i nie tylko. PO nie było takim sponsorem (vide PKN Orlen – Kubica) i będzie kierowcą rezerwowym.

Co to oznacza? Oznacza to, że Jerzy Łużniak będzie flekowany przez sejmik. Nie dostanie zbyt dużo kasy z dwóch powodów. Nikt mu nie będzie robił prezentów i podnosił sondaży, bo to jest sprzeczne z biznesem. Im mniej załatwi prezydent Jeleniej Góry, im bardziej upadnie gmina, tym większe szanse ma na wygraną w przyszłych wyborach opozycja totalitarna. Wygra być może KO PiS-BS, ale kosztem społeczności lokalnej i jeleniogórzan.

Baronowie partyjni sejmiku będą inwestować w swoje biznesy, Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej oraz Centrum Sportowego w Lubinie, ale nie w Western City w Ścięgnach i Aqua Park w Jeleniej Górze.
Lubię Huberta Papaja, ale wiem jak pomóc Jerzemu Łużniakowi i miastu Jelenia Góra.

Wracając do mojego znachorstwa, to nie jestem jednak doktorem Wilczurem. Mój wywiad mi doniósł, że Wojciech Chadży będzie dyrektorem MZK (pewnie w drodze konkursu), a Bożenka Wachowicz-Makieła przewodniczącą Rady Miejskiej. I tak oto tym sposobem Krzysztof Kroczak zostanie prawdopodobnie radnym, choć nie koniecznie sobie na to zasłużył…

Taki będzie obraz, bo taki mamy system wartości. Materialny, a nie racjonalny, moralny.


Czekamy na republikanów w Polsce, bo jeszcze tej opcji nie było u władzy.


Socjolog

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja