« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Dyplomatyczny blamaż PiS w sprawie Turowa

Autor: RobertObaz
Wtorek, 21 września 2021, 15:13
Od ponad 100 dni Mateusz Morawiecki zapewniał, że konflikt z naszymi czeskimi sąsiadami jest pod kontrolą a negocjacje idą w dobrym kierunku. 25 maja Piotr Muller informował triumfalnie w mediach społecznościowych, że „odbyło się spotkanie na którym ustalono ramy umowy między Polską i Czechami. Porozumienia, w którym zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy. Przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu z Radą Europejską”. Chwilę później, premier Czech Andrej Babis, w odpowiedzi zdementował informację polskiego rządu pisząc, że do żadnego porozumienia w sprawie Turowa nie doszło.
Kiedy Lewica domagała się informacji na temat „wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości UE natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów” punkt ten jakże niewygodny dla PiS został wykreślony z porządku obrad Sejmu w dniu 15 czerwca. Wówczas zapadła zasłona milczenia nad problemem, który dotyczy tysięcy mieszkańców regionu turoszowskiego. Sytuacji, w której znalazła się Bogatynia nie wyjaśniono ani posłom ani mieszkańcom.

Mimo spotkań i negocjacji, skuteczność polskich dyplomatów, w tym członków delegacji rządowej wysłanej do Czech w osobie Sasina czy Kurtyki, Czesi nie byli skorzy do podpisania porozumienia ze stroną polską. Artur Soboń w jednym z wywiadów przyznał otwarcie, że Czesi mają zdecydowaną przewagę w negocjacjach, są jej świadomi i potrafią ją wykorzystać. Może gdyby PiS, na czele z Premierem, jeszcze w lutym kiedy Czechy wniosły skargę do TSUE zaczęli działać, dzisiaj nie byłoby kar i ryzyka zamknięcia kopalni?

Jak trudna była sytuacja negocjacyjna, mogą świadczyć doniesienia medialne publikowane między innymi przez Dziennik Gazeta Prawna, który 13 września pisał otwarcie o impasie w negocjacjach i prawdopodobieństwie, że do podpisania umowy ze stroną czeską nie dojdzie.

Warto więc zapytać w momencie, w którym Polska ma płacić 2,3 mln zł dziennie, czy za partactwo dyplomatyczne rządu w tej sprawie płacić powinien PiS czy my wszyscy? To prawie 70 mln zł miesięcznie! To tyle, ile potrzebne jest co miesiąc na podwyżki o 230zł dla pielęgniarek i medyków. Te 70 mln mogłoby posłużyć na wybudowanie 15 nowych żłobków i przedszkoli w regionie. W końcu tylko 4 dni kar, które Polska zapłaci to rok funkcjonowania szpitala gminnego w Bogatyni. To pieniądze nas wszystkich, które obecny rząd zwyczajnie wyrzucił w błoto.

To co może dodatkowo złościć to milczenie PiSu w zakresie przyszłości regionu. Co z pieniędzmi na sprawiedliwą transformację? Co z edukacją i przemysłem nastawionym na górnictwo i wydobycie? Pozostawiono region samemu sobie bez zabezpieczeń i być może bez przyszłości, na którą tak mocno liczą mieszkańcy Bogatyni i okolic.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~lesław | 22 września 2021, 6:25
Panie pośle to draństwo z pańskiej strony. Wie pan że czeskie i niemieckie kopalnie w tym rejonie pracują. Nie przeszkadza to czechom. Tylko Polska kopalnia szkodzi. Zamiast wspierać Polskę jątrzy pan. Tak niszczy się Polskę dla partyjnych gierek. Podłość .
~Zenek | 22 września 2021, 7:34
Bobas wracaj do kabli nie zaśmiecaj przestrzeni publicznej swoimi wypocinami
~irek | 22 września 2021, 7:43
czesi chca calkowitego zamkniecia kopalni niedouczony posle taki warunki sa niestety nie do spelnienia,trzeba uczestniczyc w negocjacjach i wtedy dopiero sie wypowiadac, no ale przeciez lewica i zieloni tego wlasnie chca calkowitej likwidacji kopaln ,a Niemcy i Czesi swoje rozdudowywuja i zwiekszaja wydobyci,
~Dorsz | 22 września 2021, 9:48
Dyplomatyczny blamaż, czy jednak podstęp Czechów grających ręka w rękę z Białorusią ? My, Polacy, znamy doskonale sytuacje, gdy jeden wróg atakuje nasze granice, z drugiej strony zawsze pojawia się ktoś, kto wbija nam nóż w plecy.
~o irku | 22 września 2021, 14:53
"swoje rozdudowywuja i zwiekszaja wydobyci," - i tacy ludzie mają dostęp do internetu i klawiatury... Idź kury wyprowadzać...
~ktoś | 22 września 2021, 14:55
głosuj na Pis !!! i tak wprowadzą nowe podatki opłaty by zrekompensować nieudolność rządu ws. 500.000 EURO dziennie kary za elektrownię. _Personalnie rozliczyc i wywalić na zbity pysk z obwarowaniem zakazu obejmowania jakichkolwiek publicznych stanowis
~deelegant | 22 września 2021, 19:45
To co Pan mówi to manipulacje i półprawdy. Z tej nienawiści do PIS to można założyć, że nawet w przypadku fizycznej napaści na Polskę, staniecie po stronie wroga.Byle dowalić pisowcom. Po pierwsze rząd oficjalnie ogłosił, że Polska żadnych kar nie będzie płacić. Jakby był Pan uczciwy to by o tym wspomniał. Po drugie wszystko wskazuje na to, że Czesi podsycają konflikt i wykorzystują go do przedwyborczych rozgrywek. Bardzo też możliwe, że koncerny posiadające kopalnie po stronie czeskiej i niemieckiej w tym samym regionie (które o dziwo nikomu nie szkodzą), chcą wyeliminować polską konkurencję.
~Myśliwy | 23 września 2021, 7:50
Won czerwony pająku, antyPolski trolu.
~ktoś | 23 września 2021, 9:48
Dla mnie nie jest ważne jaka opcja polityczna za to odpowiada.Rząd ogłosi wszystko by się wybielić. Nie musi płacić żadnych kar, oczywiście że to prawda. Po prostu UE od należnych Polsce dotacji będzie skrupulatnie odliczała po 500.000 EURO za każdy dzień - czy to nie na jedno wychodzi ???? Rząd miał kilka lat by się sprawą TUROWA zająć. A jak widać mamy co mamy. UE z "Polaczkami" nie będzie się cackać. Skaczemy z szabelka , a jesteśmy za mali żeby UE dyktować warunki. Nawiasem do Myśliwego - jeżeli ten jad był pod moim adresem to przyjmij do wiadomości , że jestem bezpartyjny, a w moim życiu już niejeden rząd obiecywał i nic z tego nie wyszło. Więc pohamuj swój język , albo go odetnij
~pitolenie | 23 września 2021, 9:49
Ten znowu się wynurzył. Chłopie nie każdy chce lizać odbyty połowie Europy i być sługusem . PiS stawia się złej woli innych państw - a dokładnie interesów. Ci, którzy rozumieją sytuację to wiedzą, że ta wojenka na granicy w sprawie Turowa to zwyczajna ustawka czeskich kopalni. Chcą za wszelką cenę zamknąć naszą kopalnię bo zaraz obok działa ich interes. Brawo dla PiS-u za stawianie oporu tym mafijnym zagrywkom.
~ktoś | 23 września 2021, 10:01
Więc powinni pisemnie się zabezpieczyć (przed czechami)w sprawie TUROWA 6 lat temu , aby teraz nie -płacić horendalnych kar. W imieniu UE jednoosobowo Hiszpanka (nie mająca zupełnie pojęcia o sprawie) przywaliła karę - kto jej dał taką władzę absolutną - to inna sprawa. Ale kara jest i trzeba bulić nie ma wyjścia - i to mnie wkurza. Nie opcja polityczna , ale nieudolny rząd, z jakiejkolwiek partii się wywodzi. Dość mam kłamstw w tym kraju . Balcerowicz obiecywał kokosy , aby tylko zacisnąć pasa na 10 lat. Już dawno minęło zbłaźnił się - a teraz znowu słyszę o jego genialnym planie i znowu jest na wierzchu po wielu latach. Może za mało masz lat , aby obiektywnie patrzeć na przeszłość teraźniejszość i przyszłość którą marnie widzę
~alejajajajajaja | 23 września 2021, 14:44
Bracia Czesi zastosowali typową kaczą metodę zwodzenia i oszawabiania i gdy zostali ograni bez wazeliny jak dzieci to się s z u b r a w c y dziwią
~przepadnij na zawsze | 23 września 2021, 19:58
Jesteś normalnym ojkofobem. Gdybyś był trochę szczuplejszy to czechom wlazł byś tam gdzie proktolog kolonoskopem nie sięga !!!
~emerytka | 24 września 2021, 15:00
Podobno dziś w Mysłakowicach była jakaś "ważna" narada związku solidarność z dudą na czele, to dlaczego na Jelonce nic o tym nie ma? Mówili o tym w tej szczujni kurskiego. Solidarność ma 22 października jechać do Luksemburga protestować przed siedzibą TSUE. Zastanawia mnie tylko dlaczego akurat w Mysłakowicach to gremium związkowe się zebrało, przecież u nas na szczęście nie ma żadnej kopalni a do Bogatyni trochę daleko. Czyżby w Bogatyni dudy nie chcieli przyjąć z honorami? I tak z ciekawości, czy w Mysłakowicach jest w ogóle jakiś zakład coś produkujący i gdzie odbyła się ta narada?
~paradise | 26 września 2021, 14:19
POłeć mięcha coś beknął,jak zwykle kłamie komuch wredny.
~Robek | 26 września 2021, 16:00
W tym rejonie jest 11 kopalni po stronie niemieckiej i 8 po stronie czeskiej a przeszkadza im 1 i to jedyna polska. Ktoś jeszcze czegoś tutaj nie rozumie????
~Do "emerytka" | 26 września 2021, 16:04
W Mysłakowicach jest kilka zakładów najwiekszy Rauschert zatrudniający ponad 150osob kolejny to zakłady "orzeł ". Wez się doucz emerytko a potem dopiero pytaj
~porada | 28 września 2021, 10:21
Tylko ostracyzm w stosunku do fałszywych czechów !!!!
~Jan | 28 września 2021, 11:58
Gratuluję poziomu tej dyskusji. Zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Ludzie opamiętajcie się. Można było temu wszystkiemu zaradzić. Trzeba się spotykać i rozmawiać wypracować kompromis. No tak tylko kto ma rozmawiać jak Polska nie ma w Czechach ambasadora. Czasami mam wrażenia że Polska w ruinie tak głośno diagnozowana przez panią Beatę Szydło się zmaterializowała.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja