« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 24 lipca 2021.Imieniny: Kingi, KrystynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Dziwne nowe budownictwo w Jeleniej Górze

Piątek, 23 kwietnia 2021, 12:05
Czasem wydaje mi się, że spacery szkodzą, szkodzą bo człowiek się za dużo naogląda a potem spać nie może. Otóż ostatnio to moje przyglądanie się miastu ma charakter poważnego zastanawiania się nad tym, na ile jeszcze możemy psuć ogólny wygląd Jeleniej Góry i wmawiać ludziom jakie fantastyczne mieszkania i w jak cudnej lokalizacji się buduje, i jak "stylowo", profesjonalnie, i ach och jej...
Coraz częściej niestety dorównujemy sposobami dewelopperskimi do dużych miast, gdzie buduje się szybko, byle gdzie i w sumie byle jak, a przy okazji dużo.

Gdy już ochłonęłam po inwestycji bodaj "Słoneczna dolina" jadąc na Staniszów od strony Cieplic, gdzie wybudowano domek na domku z "atrakcyjną" dla każdego chętnego działeczką dwa metry na dwa, tak by po wystawieniu grilla na nic innego już nie było miejsca, gdy już też ochłonęłam po "uroczej" inwestycji "Lake Hill" nad brzegiem zbiornika wody pitnej w Sosnówce - moim oczom okazał się całkiem niedawno pomysł apartamentów i mieszkań na terenie dawnego campingu przy ulicy Rataja, który moim zdaniem jest ewidentnie terenem zalewowym i zagrażający powstałym zabudowaniom. To jednak nie wszzystko.

Jak się okazało, jeszcze tego samego dnia poraziła mnie swym widokiem inwestycja w sąsiedztwie Oranżerii Schaffgotschów przy ulicy Sobieszowskiej. Zaskoczyła mnie nie tylko bliskość zabudowań w stosunku do oranżerii, ale też fakt, że jak się okazało w niewykończonym jeszcze budynku, gdzie trwają wciąż prace budowlane także na prawdopodobnym parkingu, jest ogromny hałas z powodu robót-już w tym bloku mieszkają ludzie. Pomyślałam sobie tylko tyle-chyba nie wszyscy mogą wytrzymać mieszkania z mamusią czyli teściową pod jednym dachem, dlatego tak szybko chcą się usamodzielnić, przeprowadzić, nawet mając za oknami nieszczególną atmosferę i brak spokoju. Jakoś inaczej tego wytłumaczyć nie sposób. To wszystko każe mi się zastanowić, dokąd to zmierza i za jaką cenę?

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~R.ba | 23 kwietnia, 9:26
Świat już dawno stanął nad przepaścią absurdu. Teraz obserwujemy jak coraz większe grupy z przepaści skaczą.
~Romi | 23 kwietnia, 21:02
Budują szybko i byle jak a najgorsze jest że gdzie popadnie bez wyobrażni , dlaczego pozwala się budować domy na zboczach np.gór Kaczawskich !? I niech mi architekt miasta Jelenia Góra wyjaśni układ zabudowy nowego osiedla przy alei solidarności ,przyczym słowo układ ma się nijak do tego bajzlu .
~DJ***** | 25 kwietnia, 7:17
Nie podobają mi się te klocki oblepione balkonami ,osiedla domków usadowione tak chaotycznie co niesie koszty z uzbrojeniem terenu. Budują takie dziwadła architektoniczne a nie lepiej rozmieszczenie wewnątrz. Powinno powstać takie osiedle modelowe.Lekkie budynki i z elementów ,dość budowy bunkrów.
~pff | 26 kwietnia, 8:41
Co jest nie tak z Lake Hill i Słoneczną ? Położenie jest ok, w tym drugim przypadku teren na zewnątrz przynalezny do mieszkania to, zdaje się, jakieś 500 m na głowę, autorka musialaby zobaczyć podobne osiedla w okolicy Warszawy,czy Poznania, zobaczyłaby dom na domu i małe działki :) Mozna miec zastrzeżenia do inwestora Lake Hill, ale nie do samej inwestycji, na litość boską. Patologia budowlana to duza część Zabobrza , czy leżace wieżowce na Lwóweckiej
~Zatrważające!!! | 26 kwietnia, 12:43
Takiej ilości chamstwa, buractwa, arogancji i głupoty ile jest w Jeleniej Górze, nie spotkałem jeszcze nigdy w żadnym miejscu w Polsce
~pff | 26 kwietnia, 14:56
Akurat Lake Hill i Słoneczna są spoko, swietne lokalizacje, kupa mieksc do parkowania, a ogrodki na oko mają po dobre 500 m, okolicach wielkich miast to jest jazda :) Patologia tontak naprawde duza część Zabobrza i slumsy w tragicznym stanie.
~Laura | 26 kwietnia, 14:58
Ma Pani rację, nowy przykład to domy budowane przy ul. Cieplickiej, widziałam jak,, przygotowywano"tam fundamenty. W grzaskim błocie rowki wydlubywane, a potem szybko w górę. Współczuję przyszłym mieszkańcom tego ustrojstwa z widokiem na ruiny starej stodoły.
Cowtrawiepiszczy | 27 kwietnia, 12:20
Romi, masz rację - osiedle Europejskie przy Al. Solidarności, bo tak szumnie je nazwano, to doprawdy budowlany chaos. Jeden dom w lewo, drugi w prawo, trzeci na wprost... Jednym słowem, osiedla powinny cechować się konkretną strukturą, domy powinny zostać wybudowane wzdłuż ulicy/ uliczki/ drogi - w jednym szeregu. Tak samo z budowanymi szeregówkami. Powinny być podobne, bo takie wymogi stawiało miasto, ale w naszym przypadku było dwóch różnych deweloperów i jeden postawił cztery domki według konkretnego projektu, inne na działkach innej ulicy i tak samo zrobił drugi deweloper. Jedna rodzina kupiła działkę i już się wyłamała, gdy zamontowała czerwone drzwi wejściowe :/ Niestety nikt tego nie pilnuje, a szkoda, bo odpowiednia architektura i urbanistyka ma wpływ na wygląd miast.
~ewa | 29 kwietnia, 13:40
To samo jest na zabobrzu np.elsnera pan deweloper wklepał budenek między bloki ,miał być plac zabaw a obetonował dom wokoło,kto na takie cos pozwolił a gdzie plan zagospodarowania przestrzennego,w miastach i tak brak terenow zielonych .Mamy nastepny beton.
~mateusz | 1 maja, 11:05
Jelenia Góra należy chyba do tych miast, gdzie zmienia się plany zagospodarowania bardzo często. Co do ul. Elsnera, to budowa na terenie gdzie wstępują wszystkie media w pobliżu jest bardzo opłacalna, wiadomo dla kogo.
~ala | 6 maja, 14:46
A ja się pytam: gdzie jest plan zagospodarowania, kto go zatwierdzał i kto wyraża zgodę na takie budownictwo?
Cowtrawiepiszczy | 26 czerwca, 12:29
Do Romi - to prawda, każdy dom jest w innej pozycji - jeden w poprzek, drugi w lewo, trzeci w prawo, czwarty na wprost... Sama zabudowa domów jednorodzinnych kojarzy się z konkretnym usytuowaniem - wzdłuż ulicy, drogi, a tu wszystko bez ładu i składu. Nie wiem, kto na to pozwolił? Przypomina mi to układ grobów na Nowym Cmentarzu za tylną częścią kaplicy, gdzie znajdują się toalety. Każdy grób jest w innej pozycji i pod innym kątem.
~foros | 27 czerwca, 18:33
Spoko loko. Widziałem kiedyś w JG chatkę bodajże 3 kondygnacje gdzie w fundamencie można było dłubać patykiem, jak w piachu na plaży. I co? Stoi ponad 30 lat. "Czymaj ścianę! Ja biegnę do kasy."
~paw | 2 lipca, 0:41
gów....no was to wszystkich obchodz co jak i gdzie. mam działke to buduje gdzie chce na niej. pytac zazdrosne buraki was sie nie bede
~A | 4 lipca, 10:28
Miałem nadzieję, że budowane osiedle domków obok Alei Solidarności, będzie co najmniej podobne do poniemieckiego osiedla obok cmentarza, niestety - zwyciężyła bylejakość, samowola w wyborze wariantu architektonicznego, totalny chaos w ukierunkowaniu budynków - po prostu typowy Polski bałagan i tylko tym się różniący od brazylijskich faweli, że nie z dykty...będzie straszył przez stulecia!
~obserwator 77 | 13 lipca, 0:08
Nie rozumiem... Jeśli buduje się to na sprzedaż. Zatem komuś się jednak podoba. I cena pasuje. Rozumiem, że autorka tekstu nie kupiła, bo się Jej nie podobało. Oczywiście najlepiej niech kupi grunt, doprowadzi media, wybuduje i sprzeda, jak rozumiem bez marży, żeby nie zachowywać się ci źli deweloperzy.
~pff | 18 lipca, 8:16
Autorka nie kupiła, bo jej nie stać i żółcią strzyka. Takie januszowe narzekanie na nowe samochody, na ktore moze jedynie popatrzeć

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja