Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7855
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: EFNI – czyli jak myśleć o przyszłości

Autor: RobertObaz
Wtorek, 26 października 2021, 14:48
Polska i świat zmieniają się niezwykle szybko. W procesie tych stale zachodzących przemian uczestniczą nowe idee i towarzyszące im globalne trendy. Od nas wszystkich zależy w którym kierunku będzie zmierzać nasz kraj w najbliższej przyszłości. Gdy inne państwa myślą o budowaniu nowej, innowacyjnej, progresywnej gospodarki, która wyzbędzie się słabości, które obnażyła pandemia my zmierzamy ku konserwatywnej wizji państwa.

Czy stać nas w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i geopolitycznej, by nasze państwo nie korzystało z możliwości jakie daje technologia i potencjał intelektualny, który wykuwa nowy globalny porządek oparty o wiedzę? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć paneliści X Europejskiego Forum Nowych Idei, który odbył się w Sopocie.

Pandemia wymusiła na politykach myślenie przyszłościowe, wyjście poza schemat kolejnych kadencji i kampanii wyborczych. Paliwo tradycyjnie napędzające obecnie funkcjonujący schemat gospodarki światowej został zdezaktualizowany. Wiemy, że przy współczesnych zagrożeniach i wyzwaniach musimy kierować się nowymi wytycznymi, które wskazywać nam będą nie tylko drogę, ale także priorytety. Dzisiaj już wiemy, że kolejne modele gospodarcze odrzucać będą prymat nieustającego wzrostu. Wiemy także, że koniecznością będzie dla Unii Europejskiej przeprojektowanie swojej gospodarki w sposób, który poprawi dobrobyt ludzkości i przyrody. XIX wieczny model gospodarki oraz jego substytut z XX wieku posiadał i dalej ma destruktywny wpływ nie tylko na nasze środowisko ale także na nasze społeczeństwo, którym wstrząsają regularnie kryzysy, których podstawy znajdują się w nieustającym pragnieniu dążenia do kumulacji kapitału. Ekonomia obwarzanka to jeden z tym modeli, który w przyszłości może być dominujący wśród tych państw, które będą kierować się nowymi modelami i koncepcjami ekonomicznymi. Japonia już ogłosiła dążenie do zmiany modelu gospodarczego, który będzie służyć społeczeństwu. Koncepcja ekonomii obwarzanka skutecznie zaimplementowana została także przez miasta takie jak Amsterdam czy Bruksela. Jak mówił w czasie swojego panelu w Sopocie prof. Jerzy Hausner: Dzisiaj musimy coraz częściej orientować się na produktywność a nie efektywność.

Nowe modele rozwoju miast Europy pokazują nam coś jeszcze. Współczesne miasto, to nie tylko takie, które remontuje i buduje. Miasta XXI wieku to takie, które korzystają z nowoczesnych technologii usprawniając własną infrastrukturę. W końcu miasta, w których chcemy żyć powinny być tak projektowane by ułatwić budowę więzi społecznych i wzmacniać relacje między mieszkańcami. Takim miastem w przyszłości może być także Jelenia Góra.

Ostatnim elementem jest miejsce nowego pokolenia S w naszym społeczeństwie i gospodarce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że „Pokolenie Smart” będzie dla nas interesującym wyzwaniem. Dzięki nim doświadczymy czym jest odwrócona edukacja. W przyszłości będzie ona przebiegać od najmłodszych do najstarszych. Taki schemat opisują już współcześni antropolodzy jak Margaret Mead pisząc o kulturze prefiguratywnej. Nowe pokolenie to symptom ewolucji kulturowej i technologicznej. Pokolenie S wie więcej o współczesnym świecie w sieci i ma wszelki potencjał by stać się dla nas wszystkich cennymi przewodnikami w nowej technologicznej erze zmian społecznych.

Naszą przyszłość wykuwamy właśnie teraz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group