« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

EFNI – czyli jak myśleć o przyszłości

Autor: RobertObaz
Wtorek, 26 października 2021, 14:48
Polska i świat zmieniają się niezwykle szybko. W procesie tych stale zachodzących przemian uczestniczą nowe idee i towarzyszące im globalne trendy. Od nas wszystkich zależy w którym kierunku będzie zmierzać nasz kraj w najbliższej przyszłości. Gdy inne państwa myślą o budowaniu nowej, innowacyjnej, progresywnej gospodarki, która wyzbędzie się słabości, które obnażyła pandemia my zmierzamy ku konserwatywnej wizji państwa.
Czy stać nas w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i geopolitycznej, by nasze państwo nie korzystało z możliwości jakie daje technologia i potencjał intelektualny, który wykuwa nowy globalny porządek oparty o wiedzę? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć paneliści X Europejskiego Forum Nowych Idei, który odbył się w Sopocie.

Pandemia wymusiła na politykach myślenie przyszłościowe, wyjście poza schemat kolejnych kadencji i kampanii wyborczych. Paliwo tradycyjnie napędzające obecnie funkcjonujący schemat gospodarki światowej został zdezaktualizowany. Wiemy, że przy współczesnych zagrożeniach i wyzwaniach musimy kierować się nowymi wytycznymi, które wskazywać nam będą nie tylko drogę, ale także priorytety. Dzisiaj już wiemy, że kolejne modele gospodarcze odrzucać będą prymat nieustającego wzrostu. Wiemy także, że koniecznością będzie dla Unii Europejskiej przeprojektowanie swojej gospodarki w sposób, który poprawi dobrobyt ludzkości i przyrody. XIX wieczny model gospodarki oraz jego substytut z XX wieku posiadał i dalej ma destruktywny wpływ nie tylko na nasze środowisko ale także na nasze społeczeństwo, którym wstrząsają regularnie kryzysy, których podstawy znajdują się w nieustającym pragnieniu dążenia do kumulacji kapitału. Ekonomia obwarzanka to jeden z tym modeli, który w przyszłości może być dominujący wśród tych państw, które będą kierować się nowymi modelami i koncepcjami ekonomicznymi. Japonia już ogłosiła dążenie do zmiany modelu gospodarczego, który będzie służyć społeczeństwu. Koncepcja ekonomii obwarzanka skutecznie zaimplementowana została także przez miasta takie jak Amsterdam czy Bruksela. Jak mówił w czasie swojego panelu w Sopocie prof. Jerzy Hausner: Dzisiaj musimy coraz częściej orientować się na produktywność a nie efektywność.

Nowe modele rozwoju miast Europy pokazują nam coś jeszcze. Współczesne miasto, to nie tylko takie, które remontuje i buduje. Miasta XXI wieku to takie, które korzystają z nowoczesnych technologii usprawniając własną infrastrukturę. W końcu miasta, w których chcemy żyć powinny być tak projektowane by ułatwić budowę więzi społecznych i wzmacniać relacje między mieszkańcami. Takim miastem w przyszłości może być także Jelenia Góra.

Ostatnim elementem jest miejsce nowego pokolenia S w naszym społeczeństwie i gospodarce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że „Pokolenie Smart” będzie dla nas interesującym wyzwaniem. Dzięki nim doświadczymy czym jest odwrócona edukacja. W przyszłości będzie ona przebiegać od najmłodszych do najstarszych. Taki schemat opisują już współcześni antropolodzy jak Margaret Mead pisząc o kulturze prefiguratywnej. Nowe pokolenie to symptom ewolucji kulturowej i technologicznej. Pokolenie S wie więcej o współczesnym świecie w sieci i ma wszelki potencjał by stać się dla nas wszystkich cennymi przewodnikami w nowej technologicznej erze zmian społecznych.

Naszą przyszłość wykuwamy właśnie teraz.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Dede. | 27 października 2021, 19:22
Panie Pośle :) Pisze Pan o potencjale intelektualnym . Mam rozumieć ,że chodzi o Polskie uczelnie ? Przecież my większość technologii kupujemy. Inaczej. Proszę sprawdzić ranking światowych uczelni. Na którym miejscu są polskie ? :) Dalej - Modele gosp. odrzucać będą prymat nieustającego wzrostu . W kolejnym zdaniu mówi Pan o przeprojektowaniu gospodarki który poprawi dobrobyt przyrody i ludzkości . Odnoszę wrażenie , że na pierwszym jednak miejscu będą jakieś sikiradki , ćmy , żabki,żuczki itp , a nie ludzie. Co lewactwu się uroiło. Europejczycy Mają zbawić świat a Azja , Afryka , obie Ameryki się śmieją.
~Opus | 27 października 2021, 19:31
Mydlo
~Dede. | 27 października 2021, 19:39
Tak mi się teraz przypomniało Panie Pośle. Niech Parlament Europejski podejmie kolejną rezolucję, tylko nie na temat Polski a na temat tych których wymieniłem + Rosja w temacie np. przyrody , klimatu , technologii przemysł. i wielu , wielu tematów dotyczących naszej planety. Już widzę strach w oczach napominanych :))).
~fiir Deutschland | 2 listopada 2021, 12:52
Nie ma to jak intelekt Tuska, Bodnara i Sikorskiego !!!! innych ojkofobicznych śmieci !!!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja