« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 22 września 2021.Imieniny: Joachima, Maurycego, TomaszaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Flora bez fauny

Wtorek, 31 sierpnia 2021, 12:18
Jelenia Góra cierpi na deficyt przestrzeni publicznej, mogącej sprostać wymaganiom licznej widowni, o czym świadczą imprezy plenerowe jakie ostatnio odbyły się w naszym mieście.
Czy to organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, Polsko-Czeskiego Festiwalu Smaków Pogranicza czy też innych wydarzeń mają w Jeleniej Górze problem z ich realizacją w centrum miasta a konkretnie w okolicach Placu Ratuszowego. Chcąc gromadzić liczną widownię, uczestniczącą często do późnych godzin wieczornych czy nocnych w tych imprezach, wchodzimy niejednokrotnie w konflikt z mieszkańcami przylegających domostw jak też z restauratorami czy handlowcami z okolicznych sklepów.

Jestem przekonany, iż rozwiązaniem wręcz wymarzonym, byłaby aranżacja terenu po byłym Targowisku Flora przy Placu Wyszyńskiego na potrzeby wydarzeń masowych. Teren ten może być klasycznie miejscem codziennego wypoczynku jeleniogórzan pod postacią parku miejskiego, a na potrzeby realizacji widowisk plenerowych można byłoby go przekształcać w otwartą scenę miejską. Atrakcyjna odległość od starówki, nie byłaby przeszkodą aby widzowie czy też turyści mogli udać się na nią w celach gastronomicznych czy też zakupowych. Na przyszły park składa się ponad 11 tys. m2 powierzchni dwóch działek tworzących kiedyś popularne targowisko a do tego niemal foremny kształt, to teren idealny do utworzenia miejsca publicznego o charakterze rekreacyjno-kulturalnym.

Pod powierzchnią takiego parku powinna znaleźć się infrastruktura, pozwalająca funkcjonować w nim całorocznie przenośnym małym pawilonom/punktom sprzedaży kawy czy też lodów. Przemyślana infrastruktura nada plastyczności temu terenowi, umożliwiając realizację większości imprez plenerowych. Naturalne ukształtowanie terenu, zawierające lekki spadek, pozwoli w celach widowiskowych wykorzystać właśnie ten walor tworząc coś na kształt amfiteatru.
Jakie faktycznie plany ma Miasto Jelenia Góra związane z tym terenem? Czy teren ten pozostanie dostępny dla mieszkańców Jeleniej Góry, czy zostanie sprzedany i zostaną na nim postawione budynki nie zapadające w pamięć? Czy będzie miejscem wypoczynku oraz obcowania z wydarzeniami sportowymi oraz kulturalnymi, czy też zakończy swój "żywot" podobnie jak teren po byłym targowisku przy ulicy Kilińskiego?

W przeszłości jako Miasto Jelenia Góra, mieliśmy możliwość stworzenia podobnego obiektu/parku, jednak działając w sposób nieprzemyślany straciliśmy tę możliwość lata temu, kiedy to zapadła fatalna decyzja o sprzedaży terenu po byłym Targowisku Kilińskiego zlikwidowanym w 1999 roku. Właśnie mijają 22 lata od czasu kiedy, rządzi tam samosiejka oraz hula wiatr.

Teren po byłym Targowisku Flora, póki co, dzieli los swojego starszego odpowiednika. W tym roku przespano możliwość udostępnienia gościom, jak też wystawcom dodatkowej (przynoszącej miastu dochód) przestrzeni np. w czasie nadchodzącego Września Jeleniogórskiego a w szczególności Jarmarku Staroci. Mamy za to dla turystów i mieszkańców smutny obrazek w postaci dzikiego parkingu oraz miejsca podrzucania odpadów.

Oby w tym miejscu nie powstała kolejna Jelenia Dziura.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Titus Adronicus | 31 sierpnia, 16:24
Fajny masoński gest Panie Wojtku. I wszystko jasne...
~JPiK | 31 sierpnia, 22:57
Cyt. "wchodzimy niejednokrotnie w konflikt z mieszkańcami przylegających domostw". A co, w okolicach "Flory" ludzie nie mieszkają???
~Tubylec | 6 września, 0:31
"Chcąc gromadzić liczną widownię, uczestniczącą często do późnych godzin wieczornych czy nocnych w tych imprezach, wchodzimy niejednokrotnie w konflikt z mieszkańcami przylegających domostw jak też z restauratorami czy handlowcami z okolicznych sklepów." Nie zgadzam się. Przede wszystkim warto zauważyć co dzieje się w innych miastach, imprezy są w nich normalnie organizowane również w ich samym centrum. Tylko w JG jest z tym jakiś problem? Nie przesadzajmy. Może Plac Ratuszowy nie jest duży, ale to tam powinno się głównie toczyć życie kulturalne. Druga sprawa, jaki to konflikt z restauratorami??? Przecież takie imprezy przyciągają większą ilość klientów. Obawiam się więc, że autor po prostu mieszka w pobliżu Placu Ratuszowego i ceni sobie ciszę i spokój a więc przeszkadzają mu imprezy

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja