« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 16 października 2019.Imieniny: Ambrożego, Gerarda, GawłaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Hirschberg

Autor: oskarl
Niedziela, 9 grudnia 2018, 14:36
Tu nie chodzi o krytykę i zarzut braku dobrego gospodarza, ale o szczerość i rzeczywistość. Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze. Jestem otwarty na dialog.
Jelenia Góra była kiedyś miastem niemieckim. Nazywała się Hirschberg. Niemcy są znani z inżynierii, z komplementarności, z właściwej strategii, z dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania, z zasady „ordnung muss sein”. Dbali o obronność, zabezpieczenia, komunikację, sprawy socjalne, sport i rekreację, W Hirschberg były wspaniałe obiekty użyteczności publicznej, koszary wojskowe, bunkry, schrony podziemne. Były atrakcyjne góry szybowcowe i lotniska. Były piękne baseny i ośrodki rekreacji. Były prężne przedsiębiorstwa, gospodarstwa i turystyka. Były pałace, schroniska, restauracje. Były uzdrowiska i miejsca na rekonwalescencję. Niemcy zanim coś zrobili, to przeprowadzili odpowiednie badania, prądy powietrzne, wzięli pod uwagę infrastrukturę, fizykę, geografię i zasoby naturalne. W dobrym gospodarstwie musi wszystko grać. Musi być przedsiębiorczość, godne miejsce zamieszkania, atrakcyjna edukacja, bezpieczeństwo, turystyka i rekreacja. To wszystko musi się uzupełniać, żeby ludziom żyło się lepiej i nic nie brakowało. Porządek musi być.

Po wojnie Hirschberg, w wyniku umów wielkiej trójki w Teheranie i Jałcie, w ramach tzw. ziem odzyskanych, przeszedł w ręce Polski i otrzymał nazwę, w dosłownym znaczeniu Jelenia Góra. Przyszła cywilizacja i rozwój. Jaki rozwój?

W Jeleniej Górze dziś nie ma dużych przedsiębiorstw, wykorzystania zasobów naturalnych i złóż geotermalnych. Nie ma drobnej i średniej przedsiębiorczości, przedsiębiorstw rodzinnych. Nie ma bazarów, jarmarku, rzemiosła. Nie ma klubów, pubów, kafejek tematycznych. Nie ma parków dla dzieci i parków rozrywki. Nie ma hal widowiskowych i błoni dla imprez. Nie ma przynależnej turystyki i prawdziwego Aquaparku. Nie ma tramwaju. Nie ma ofert dla centrum i pól golfowych na zewnątrz. Nie ma jednostki wojskowej, Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, zamurowano też podziemia. Zniknęły baseny, umarły praktycznie lotniska, ośrodki rekreacji. Nie ma cywilizowanych mieszkań, właściwej gospodarki komunalnej. Nie ma zadbania o braki komunalne i socjalne. Nie ma przychylności i otwartości władz. Nie ma rozszerzenia bazy szkolnej, tej podstawowej i średniej o formy rozwojowe, o zainteresowania uboczne. Nie ma klubów i ośrodków sportowych. Nie ma wyższych uczelni z prawdziwego zdarzenia. Nie ma rozwoju. Miasto się wyludnia, bo nie ma perspektyw dla dzieci i młodzieży.

Tu nie chodzi o krytykę i zarzut braku dobrego gospodarza, ale o szczerość i rzeczywistość. Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze. Jestem do otwarty na dialog.
Socjolog

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~b/mieszkaniec | 18 grudnia 2018, 15:13fdh28.internetdsl.tpnet.pl (83.*.85.28)
zamieszczony powyżej artykuł do cała prawda o Jeleniej Górze Mieszkałem w Jeleniej Górze w latach 60-tych. Było to miasto pełne zieleni, kwiatów w ogródkach przed oknami. Były planty (na obecnej |ul. Bankowej), wieczorami kwitło tam życie , grali w warcaby,szachy, ludzie spotykali się z życzliwością.A teraz po godz 18 strach jest przejść przez "majówkę" żeby nie zarobić
~Stary K. | 24 grudnia 2018, 18:41acic14.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.26.14)
OskarL Kto Ty jesteś i jak i z kim zrealizujesz swoje hasło " Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze. Jestem do otwarty na dialog. " ?
~s. | 31 grudnia 2018, 20:40cbk237.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.108.237)
Potrzebny jest gospodarz, który zadba o miasto.
~bolo52 | 3 stycznia, 12:05*.dynamic-ww-04.vectranet.pl (88.*.133.212)
Autor jest wyraźnym zwolennikiem "niemiaszków". Ogólnie można wszystko wychwalać i pisać. Jak się dokładnie przyjrzeć tym zdjęciom ale i innym, to widać wyraźnie syf, brud, odrapane mury, brak oświetlenia i tym podobne. Tych różnych czasów nie można tak porównywać. To są zupełnie inne czasy. Np. wtedy nie było komputerów, samochodów, takich ulic jak obecnie, banków, telefonów komórkowych, itd..
~swój | 11 stycznia, 15:00host-91-*-195-138.neti.gsm.pl (91.*.195.138)
sa znani z mordowania niewinnych ludzi o czym autor zapomniał wspomnieć
~TOMASZEK | 12 stycznia, 15:30art65.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.205.65)
niemcy są równiez znani ze złodziejstwa i z braku higieny.
~zatroskany | 20 stycznia, 15:08ip-5-*-236-52.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.236.52)
Każdy naród ma wady i zalety. Ale każdy ma te wady i zalety w różnych proporcjach. Jeśli naprawdę potrafiłbyś uczestniczyć i pomóc przy odbudowie naszego kochanego miasta - to nie zastanawiaj się ani sekundy, ale wejdź w dialog z władzami, wciągnij do tych prac naprawczych Mieszkańców - i życzę abyśmy doczekali korzystnych zmian. Aby Tobie i nam żyło się lżej i wygodniej oraz weselej !!! Jeleniej Górze życzę mądrego i uczciwego zarządzania, począwszy od tego 2019 roku. Powodzenia
~Anonim GaLL | 31 stycznia, 19:025.*.90.16 (5.*.90.16)
Facet masz 100% racje. Władzy nie zależy coś zrobić dla mieszkańców tylko dba o swoje interesy (towarzystwo wzajemnej adoracji - starcy brak im wizji nie potrafią zrobić dwa kroki do przodu wolą żyć wygodnie na stołkach i zmiana za 4 lata - karuzela stanowisk) Dotychczas tylko umieją sprzedać firmy, zakłady komunalne, grunty. Umieją troszczyć o obcy kapitał a nie popierają miejscowy potencjał ludzki i firmy miejscowe. Prawda jest taka że nie na ... i to jest prawda przykra bo włodarze mają wszystko w dupie. Pionierzy i budowniczowie po wojnie odbudowali Jelenią Górę uruchomili zakłady, wykorzystali kapitał młodych jeleniogórzan a styropianowcy wszystko przez głupotę i za srebniki potraciwszy rozum zaprzedali i nie mają pomysłu na rozwój miasta. Jedzcie do Legnicy i zobaczcie rozwój miasta
~kalafior | 19 lutego, 11:33157.*.97.194 (157.*.97.194)
Kiedyś byli gospodarze a dzisiaj są tylko administratorzy...
~Gosc | 1 marca, 18:05ip51cd7427.speed.planet.nl (81.*.116.39)
Bolo 52 pisze m inn na dawnych fotkach Jeleniej Gory widac brud....Dobry czlowieku mysle ,ze masz halucynacje.Faktem jest,ze Jelenia Gora jest miastem umarlym.Legnica kwitnie to fakt
~Kiki2 | 9 marca, 20:02apn-31-*-108-134.dynamic.gprs.plus.pl (31.*.108.134)
Pracowałam w ADM. W tej chwalonej niemieckiej Hirschberg większość miała mieszkania jednopokojowe + kuchnia bez wody i ubikacji. Na podwórkach były drewniane wychodki tzw. suche ustępy, które o zgrozo do dziś funkcjonują w kilku budynkach. Nie wymienię ulic bo mi żal tych ludzi. Woda - kran na korytarzu, albo pompa na podwórku np.przy ul. Wolności 48 stoi do dziś, choć już nikt nie korzysta. Niektórzy np. przy ul.Drzymały, mieli "wc" na półpiętrach i to był już luksus. Dopiero w latach 70-tych i 80-tych ludzie adoptowali części przedpokoi lub kuchni i porobili łazienki. Wiele domów było zawilgoconych i nie remontowanych od I wojny światowej. Same się zawalały, ściany rozchodziły, były podparte belkami. Tylko bogaci mieli lepsze choć często bez "wygód" np.ul.Prusa tylko 1 dom miał łazienkę.
~Kiki2 | 9 marca, 20:13apn-31-*-108-134.dynamic.gprs.plus.pl (31.*.108.134)
"Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze". Jeżeli autor wie jak to niech się podzieli pomysłami. Moi znajomi wyjechali z JG 30 lat temu. Teraz wrócili i .... są "zachwyceni", chociaż wiadomo, że nie wszystko działa jak należy i wiele jest do zrobienia. Autor chyba siedzi tylko przed ekranem kompa, skoro nie wie jakie sekcje, jakie kluby, jakie zespoły działają w JG. Nawet udzielają się ludzie na emeryturze np. Bella Mafia, Klub seniora organizuje wyjazdy wycieczki wczasy, itp. Korzystają nawet ci co wyjechali kiedyś do Niemiec, a tu wrócili na emeryturę. Życzę więcej energii i zacięcia w działaniu, a nie postękiwania jak to źle i malkontenctwa.
~mich | 17 kwietnia, 17:4178-*-38-62.static.ip.netia.com.pl (78.*.38.62)
Mogę udostępnić zdjęcia Jeleniej Góry z lat sześćdziesiątych i póżniejszych!!!!Jak wyglądały ulice i budynki wtedy i dzisiaj!!!!! Wiele z nich zburzono!!!!!!!Jak pięknie je odrestaurowano dzisiaj.Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia.Nie idealizujmy jednak jak to wtedy było cudownie.O Celwiskozie i jej zapachach już nie wspominam.Rzeka Kamienna to był cuchnący ściek!!!!!!!!!!
~Arvid | 28 kwietnia, 18:39159-*-85-123.adsl.inetia.pl (159.*.85.123)
Jelenia Gora praktycznie umiera na oczach.Jeszcze w latach 90-tych byly zarodki rozkwitu-jednak potem wszystko zniknelo.Aglomeracja wroclawska wsysa mlodych ludzi,centrum miasta to obraz nedzy i rozpaczy-z powodu galerii handlowych,ktore sciagnely do siebie palcowki handlowe-typowe dla wielu miast. Jelenia Gora jest jednym z najladniej polozonycn miast w Europie i z urocza architektura.Jednak ten potencjal nie moze byc wykorzystany-miasto turystycznie usycha.A ma szanse bajeczne,aby na weekendy sciagac ludzi z Goerlitz i Wroclawia-i byc baza wypadowa dla pozostalych miejscowosci w Kotlinie Jeleniogorskiej.Nie mowiac juz o Polsce Centralnek i Wschodniej,gdzie ludzie w ogole nie maja pojecia,co kryje Kotlina Jeleniogorska i tereny dawnego wojewodztwa.
~swój | 29 kwietnia, 13:53host-91-*-193-76.neti.gsm.pl (91.*.193.76)
tak niemcy sa znani z morderstw i kradzieży w okupowanej Europie... nie wiem kim jest ten autor konformista ale lepiej żeby sie wogóle nie odzywał...
~mich | 8 czerwca, 16:16212-*-26-74.adsl.inetia.pl (212.*.26.74)
Zawsze wszystko można zrobić lepiej lub gorzej z perspektywy czasu.Takie jednostronne krytykanctwo nie ma nic wspólnego z obiektywizmem. Mam wiele zdjec z cyklu Jelenia Góra wczoraj i dzis.Jak wygladało wiele ulic i kamienic w tych "wspaniałych"latach a jak wyglada to dzisiaj.Jak wygladał ściek "Pijawnik"!!!!!!!Jak wygladał rzeka kamienna po spuszczeniu scieków przez Celwiskozę!!!!!O fetorze już nie wspominam!!!!!!!!Przykladów moge podac o wiele wiecej!!!!!!!!!!!Więc nie przesadzajmy !!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja