« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 20 stycznia 2019.Imieniny: Fabiana, SebastianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Hirschberg

Autor: oskarl
Niedziela, 9 grudnia 2018, 14:36
Tu nie chodzi o krytykę i zarzut braku dobrego gospodarza, ale o szczerość i rzeczywistość. Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze. Jestem otwarty na dialog.
Jelenia Góra była kiedyś miastem niemieckim. Nazywała się Hirschberg. Niemcy są znani z inżynierii, z komplementarności, z właściwej strategii, z dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania, z zasady „ordnung muss sein”. Dbali o obronność, zabezpieczenia, komunikację, sprawy socjalne, sport i rekreację, W Hirschberg były wspaniałe obiekty użyteczności publicznej, koszary wojskowe, bunkry, schrony podziemne. Były atrakcyjne góry szybowcowe i lotniska. Były piękne baseny i ośrodki rekreacji. Były prężne przedsiębiorstwa, gospodarstwa i turystyka. Były pałace, schroniska, restauracje. Były uzdrowiska i miejsca na rekonwalescencję. Niemcy zanim coś zrobili, to przeprowadzili odpowiednie badania, prądy powietrzne, wzięli pod uwagę infrastrukturę, fizykę, geografię i zasoby naturalne. W dobrym gospodarstwie musi wszystko grać. Musi być przedsiębiorczość, godne miejsce zamieszkania, atrakcyjna edukacja, bezpieczeństwo, turystyka i rekreacja. To wszystko musi się uzupełniać, żeby ludziom żyło się lepiej i nic nie brakowało. Porządek musi być.

Po wojnie Hirschberg, w wyniku umów wielkiej trójki w Teheranie i Jałcie, w ramach tzw. ziem odzyskanych, przeszedł w ręce Polski i otrzymał nazwę, w dosłownym znaczeniu Jelenia Góra. Przyszła cywilizacja i rozwój. Jaki rozwój?

W Jeleniej Górze dziś nie ma dużych przedsiębiorstw, wykorzystania zasobów naturalnych i złóż geotermalnych. Nie ma drobnej i średniej przedsiębiorczości, przedsiębiorstw rodzinnych. Nie ma bazarów, jarmarku, rzemiosła. Nie ma klubów, pubów, kafejek tematycznych. Nie ma parków dla dzieci i parków rozrywki. Nie ma hal widowiskowych i błoni dla imprez. Nie ma przynależnej turystyki i prawdziwego Aquaparku. Nie ma tramwaju. Nie ma ofert dla centrum i pól golfowych na zewnątrz. Nie ma jednostki wojskowej, Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, zamurowano też podziemia. Zniknęły baseny, umarły praktycznie lotniska, ośrodki rekreacji. Nie ma cywilizowanych mieszkań, właściwej gospodarki komunalnej. Nie ma zadbania o braki komunalne i socjalne. Nie ma przychylności i otwartości władz. Nie ma rozszerzenia bazy szkolnej, tej podstawowej i średniej o formy rozwojowe, o zainteresowania uboczne. Nie ma klubów i ośrodków sportowych. Nie ma wyższych uczelni z prawdziwego zdarzenia. Nie ma rozwoju. Miasto się wyludnia, bo nie ma perspektyw dla dzieci i młodzieży.

Tu nie chodzi o krytykę i zarzut braku dobrego gospodarza, ale o szczerość i rzeczywistość. Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze. Jestem do otwarty na dialog.
Socjolog

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~b/mieszkaniec | 18 grudnia 2018, 15:13fdh28.internetdsl.tpnet.pl (83.*.85.28)
zamieszczony powyżej artykuł do cała prawda o Jeleniej Górze Mieszkałem w Jeleniej Górze w latach 60-tych. Było to miasto pełne zieleni, kwiatów w ogródkach przed oknami. Były planty (na obecnej |ul. Bankowej), wieczorami kwitło tam życie , grali w warcaby,szachy, ludzie spotykali się z życzliwością.A teraz po godz 18 strach jest przejść przez "majówkę" żeby nie zarobić
~Stary K. | 24 grudnia 2018, 18:41acic14.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.26.14)
OskarL Kto Ty jesteś i jak i z kim zrealizujesz swoje hasło " Ja wiem jak przywrócić świetność Jeleniej Górze. Jestem do otwarty na dialog. " ?
~s. | 31 grudnia 2018, 20:40cbk237.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.108.237)
Potrzebny jest gospodarz, który zadba o miasto.
~bolo52 | 3 stycznia, 12:05*.dynamic-ww-04.vectranet.pl (88.*.133.212)
Autor jest wyraźnym zwolennikiem "niemiaszków". Ogólnie można wszystko wychwalać i pisać. Jak się dokładnie przyjrzeć tym zdjęciom ale i innym, to widać wyraźnie syf, brud, odrapane mury, brak oświetlenia i tym podobne. Tych różnych czasów nie można tak porównywać. To są zupełnie inne czasy. Np. wtedy nie było komputerów, samochodów, takich ulic jak obecnie, banków, telefonów komórkowych, itd..
~swój | 11 stycznia, 15:00host-91-*-195-138.neti.gsm.pl (91.*.195.138)
sa znani z mordowania niewinnych ludzi o czym autor zapomniał wspomnieć
~TOMASZEK | 12 stycznia, 15:30art65.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.205.65)
niemcy są równiez znani ze złodziejstwa i z braku higieny.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja