« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Inflacja w paździeniku wzrosła aż 6,8%!

Sobota, 30 października 2021, 19:17
Ma otwartą, nie drogę, a wręcz autostradę do osiągnięcia poziomu 8 czy nawet 9 procent do stycznia 2022. Patrząc jak szybko rośnie i czym się "karmi". Szykuje się katastrofalna końcówka roku dla naszych portfeli.
To już wiadomo po co prezes NBP pan Glapiński chce wprowadzić nowy banknot o nominalne 1000 zł.

Inflacja jest najwyższa od 2001 roku. W ciągu miesiąca urosła o 1 procent, to dużo.

Ceny w październiku urosły jeszcze mocniej, średnio o 6,8 proc. - wynika ze wstępnych wyliczeń GUS. Tak mocno drożyzna nie dawała się nam we od wiosny 2001 roku, czyli od rządów SLD. SLD wtedy mierzyło się dużym kryzysem gospodarczym, po latach reform AWSu.

W październiku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 1 proc. wyższe niż we wrześniu . Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku skoczyły o 6,8 proc. wskazuje Główny Urząd Statystyczny. Jak tak dalej pójdzie to, do końca roku inflacja dojdzie do 9%!

A rząd mówi, że jest spoko, wszystko jest dobrze, mamy cud gospodarczy. Idą naprawdę ciężkie czasy dla naszych dochodów. To co zarobimy zżera inflacja i drożyzna. Zamiast ziemię mlekiem i miodem płynącą, mamy ziemię inflacją i drożyzną płynącą. Tak wysoka inflacja powoduje, że coraz większa część naszego społeczeństwa popada w ubóstwo! Obecne 500+ to raczej 400+ przy obecnej wartości pieniądza.

A do tego nasza waluta jest słaba ma rynku wobec euro, dolara czy franka szwajcarskiego. Co powoduje, że za towary wprowadzane do Polski. Zwłaszcza za gaz i ropę musimy wydać więcej złotówek. A to przekłada się ma coraz wyższe ceny benzyny, gazu czy oleju napędowego na stacjach paliw. Przy tej skali inflacji i słabego złotego to te 6 złotych za litr paliwa to będzie miłe wspomnienie. Brawo.

Warto sobie uzmysłowić jak szybko drożeją towary:

🔸Olej rzepakowy zdrożał między 11 października 2020 r. a 10 października 2021 r. o blisko 70 %!

🔸Ceny zbóż, a w ślad za nimi mąki wzrosły w tym okresie o wartości dwucyfrowe (w zależności od rodzaju od 16 do 34%).

🔸Drób zdrożał o 28,9%, trzoda chlewna o 1,3%. A pogłowia mamy coraz mniej, za to import wieprzowiny wzrasta.

🔸Mleko o 14,4%.

🔸Benzyna 95 podrożała rok do roku o 31% (dane uśrednione z polskich stacji paliw). W samym październiku ceny wzrosły 3,1 proc!

🔸Diesel o 35%.

🔸 LPG (gaz) o 59%!

Ta drożyzna nas finansowo zarżnie. Będziemy płakać i płacić, ale jak długo to damy radę wytrzymać to? Już teraz według badań zaczynamy na potęgę ograniczać zbędne wydatki. Do tego wczoraj Grant Thornton pokazał, że podwyżki cen planuje około 71 proc. firm. Takiej sytuacji nie było w 11-letniej historii badania!

A najgorsze może dopiero nadejść.

Wskaźnik inflacji będzie podbijany przez wzrosty cen energii, ogrzewania, co z kolei będzie wynikać z niedoborów gazu i wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. Będzie to powodować coraz wyższe koszty utrzymania domów, ale wpłynie także na produkcję żywności. Coraz droższy gaz będzie pchał w górę ceny nawozów wykorzystywanych w rolnictwie. Co w kolejnym kroku spowoduje wzrost cen żywności, która jest głównym składnikiem koszyka inflacyjnego.

Przed nami ciężkie lata, bo jak mówią eksperci - w 2022 roku inflacja będzie się miała bardzo dobrze, i będzie powyżej 5% przez cały rok, za to w 2023 roku ma zacząć spadać. Akurat przed wyborami, kiedy władza sypnie kolejnymi obietnicami rozdawania pieniędzy.

Autor: Mateusz Duch • BLOG

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~senior | 30 października 2021, 20:00
ktoś kiedyś a było to za komuny powiedział, rząd się wyżywi i wyleczy i wcale się się nie pomylił, wrócimy do czasów gdzie paliwo było reglamentowane i na końcówkę rejestracji ( parzyste i nie parzyste ) i gdzie zaczęto produkcję banknotów o nominale miliona zł zarabialiśmy w milionach a na półkach był ocet, za węglem i mięsem stało się po nocach powoli chyba wracamy do tamtych czasów
~to ja | 30 października 2021, 20:44
Żarcie podrożało kilkanaście procent, paliwo kilka, materiały budowlane kilkaset a Ja ciągle 2600 na łapę :(( Jak żyć? Jal ku.wa żyć?!
~dają 500+, zabiorą 600+ | 30 października 2021, 20:48
To co się dzieje z węglem opałowym to również szaleństwo.Nie dość, że na wielu składach prawie go nie ma, to co nowa dostawa to wyższa cena. Za tonę węgla, który latem kosztował 950 złotych teraz trzeba płacić 1400 złotych. Ceny materiałów budowlanych również szleją. Kaczyński, który kilka lat temu organizował słynną konferencję prasową z kanistrami na benzynę i domagał się obniżki podatków na paliwa teraz zmienił diametralnie zdanie i twierdzi, że podatków na paliwa nie powinno się obniżać, żeby nie uszczuplać dochodów państwa, a przecież drogie paliwa są jednym z głównych czynników inflacyjnych. Inflacja oficjalnie podawana jest 6,8%, ale moim zdaniem to zakłamane dane i naprawdę jest ona już dwucyfrowa. "Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy"-Milton Friedman.
~ragedia | 31 października 2021, 5:43
Pisowski dobrobyt:)))
~Dorsz | 31 października 2021, 7:42
A ja, pomimo tego, nadal jestem zadowolony ! Doskonale pamiętam czasy PRL-u i podcieranie w wielu domach i publicznych toaletach tyłka gazetą, aż do lat 80-tych. Pamiętam hiperinflację lat 90-tych i rozkradanie przez przedstawicieli obecnej opozycji majątku narodowego; w tym ciche przyjmowanie pieniędzy obcych mocarstw na działalność polityczną. Wreszcie, w czasie tzw. "zielonej wyspy Europy" niespotykaną przestępczość w zakresie okradania państwa z podatków i łapówkarstwo z użyciem środków unijnych. Dopiero PiS przyniósł mi poczucie bezpieczeństwa i dumy bycia Polakiem. Być może dlatego mam takie poczucie, iż nie posiadam majątku i oszczędności, a żyję z bieżących przychodów i niczego mi nie brakuje. Martwię się oczywiście inflacją, ale nie za bardzo, bo jest mi to rekompensowane.
~Hubi | 31 października 2021, 8:44
Rządowi inflacja nie grozi podwyższyli sobie fizycznie dietki o 40% także ten 6,8% to jest pikuś , najlepsze że jak to ktoś napisał że „rekompensują” inflację tak codziennie o 19.30 tłukąc w tępe łby że to normalne że u Niemców też inflacja i paliwo drogie , tylko śr. pensja w Polsce to 2500 netto , a w Niemczech 2000€ czyli już prawie 9000 netto ale babci emerytów i rencistów można tak sobie manipulować , rzucić 13 emeryturkę przecież to ponad 9 mln wyborców czyli w słupkach prawie +20% , a ludzie zaczynaja już wybierać, przebierać i kilka razy oglądać paragony przy kasie , bo z portfela tylko ubywa a dochód bez zmian. Dzisiaj żeby być ślepym , głupim lub wyznawcom TVP Info żeby tego nie widzieć , że jest źle a PIS ma to w d.... i cały czas martwi się o siebie i elektorat babć i dziadków
~Dorsz | 31 października 2021, 10:26
~`pff aleś mnie rozśmieszył tymi życzeniami ! :-)))) Ty nie możesz być człowiekiem; raczej jakimś robotem lub awatarem lub niestabilną, duchową galaretą, którą łatwo wyprowadzić z równowagi. Musisz mieć sporo do stracenia.
~do rozpuku | 31 października 2021, 16:05
A czy to sprzedają państwowe sklepy, magazyny, stacje itp. itd.
~Dede. | 31 października 2021, 21:07
Ktoś tę inflację w Europie i na świecie zorganizował. Nie sądzę , żeby zrobił to kaczor czy Morawiecki :)))
~Lucyfer | 3 listopada 2021, 12:26
Wodni też podniósł ceny,a radni swoje diety i to "tylko" o 60%.U nich też galopuje.
~Xx_j23 | 4 listopada 2021, 7:29
Takie rządy niedorajdow
~Dorsz | 4 listopada 2021, 11:38
Janusz, uspokój się !
~wytyk | 4 listopada 2021, 12:06
Inflacja 6,8%, to nie jest ich ostatnie słowo, PiS stać na więcej. A co! w nowym roku być może nawet dwu cyfrową nam zafundują. Wczorajsze wystąpienie P. Glapińskiego i jego opowiastki były chyba dla przedszkolaków. Mnie osobiście nie przekonał. Zbyt długo żyję i wiele tego typu opowieści słyszałem, żadna się nie spełniła. Miała być druga Japonia, a jak do tej pory to raczej bliżej nam do Korei Północnej
~Dede. | 4 listopada 2021, 18:10
Januszowi :) nie jest potrzebny psychiatra . Januszowi potrzebny jest egzorcysta :))).
~iks | 5 listopada 2021, 11:46
I to pisze jelonekbronek, niegdyś zagorzały zwolennik dojnej zmiany i wróg opozycji? Co się stało, przelewy ucięli czy z innego powodu efekty tych nie-rządów zapiekły cię po zadku?
~Luk | 5 listopada 2021, 16:25
Inflacja wzrosła o 13%,panowie pseudo profesorowie, nauczcie się liczyć.
~Dede | 6 listopada 2021, 20:47
Luk ! Jak to wyliczyłeś ?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja