« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 27 listopada 2021.Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, MaksymilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

… ja się nie przyzwyczaję!

Autor: Obserwator
Poniedziałek, 26 marca 2018, 11:46
To Wojciech Młynarski wyśpiewał ten tekst, zanim jeszcze rzeczywistość, której on już nie poznał zwizualizowała treść jego wierszy. Mamy teraz to, do czego on nie mógł przywyknąć.
Do kłamstw, gdy prawdy trza choć kęs
Bełkotu, gdy potrzebny sens
I do bezradnych łez spod rzęs
Ja się nie przyzwyczaję
Do szeptu, gdy potrzebny krzyk
Prostactwa, gdy potrzeby szyk
Nadmiaru, gdy wystarczy łyk
Ja się nie przyzwyczaję
Do dymu, gdy potrzebny tlen
Plastyku, gdy potrzebny len
Pajaca, gdy potrzebny men
Ja się nie przyzwyczaję…

To Wojciech Młynarski, który wyśpiewał ten tekst, zanim jeszcze rzeczywistość , której on już nie poznał zwizualizowała treść jego wierszy. Mamy teraz to, do czego on nie mógł przywyknąć.

Problem jednak w tym, że my się jednak przyzwyczajamy. Wbrew sobie, ku swojej rozpaczy. Do Jacka Kurskiego („…gdy potrzebny men”), Stanisława Piotrowicza („…gdy potrzebny szyk”), Beaty Szydło („…, gdy wystarczy łyk”), Mateusza Morawieckiego („…gdy potrzebny sens”), czy Antoniego Macierewicza („…gdy prawdy trza choć kęs).

Można dowolnie pasować fragmenty tekstu współczesnego nam Wieszcza do kolejnych VIP-ów fundowanych nam z Nowogrodzkiej, delegowanych do Rządu, jak pacynki.

Na naszych oczach odbywają się gierki Wielkiej Władzy. Ledwo Kornel Morawiecki wygłosił obrazoburczą (dla PiS) tezę o udziale niektórych Polaków w tragedii Żydów w czasie II wojny światowej, a już jeden z księży, będących orędownikiem PiS oskarżył go o niezwróconą pożyczkę z 2013 r. w wys. prawie 100 zł. To oczywiście „terminowy zbieg okoliczności”. K. Morawiecki ponoć oddał sprawę do prokuratury z oskarżeniem o szantaż, ale to jest naiwność starszego pana, bo przecież prokuraturą zarządza Z. Ziobro, pozostający w konflikcie z Mateuszem Morawieckim, który „wycina jego ludzi” tam, gdzie tylko może. Z. Ziobro mówi co innego, jako Minister Sprawiedliwości, a co innego, jako Prokurator Generalny. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu musi walczyć na dwa fronty. Nie ma przecież przyjaciela ani w Premierze, ani w Prezydencie RP. Cała trójka – jak dla mnie – mogłaby sobie łby pourywać nawzajem, sęk w tym, że oni to robią za moje (Twoje, Nasze) pieniądze. Dają nawet sami sobie tyle tych pieniędzy, ile tylko zdołają wyrwać z naszej wspólnej kasy.

Seneka Młodszy, którzy nie żyje już prawie dwa tysiące lat przesyła zza grobu przesłanie dla PiS, cytatem: „Czego nie zabrania prawo, winien zabraniać wstyd”. Tyle, że na rządowym rynku wstyd jest dziś towarem deficytowym.

W Rządzie jest – podobno – wielu mądrych ludzi, ale zajęci frakcyjnymi bijatykami, podkładaniem sobie świń nie mają czasu na refleksje, bo zajęci są wymyślaniem wciąż nowych intryg i obietnic. Nasz Premier obiecał nam milion samochodów elektrycznych w pięć lat, wdrożenie „planu Morawieckiego”, w którym ważne jest, by sfinansowali jego główną część inwestorzy zagraniczni, zwijający właśnie swoje interesy, czy mega-lotnisko. To ostatnie potrzebne jak rybie parasol, a z pewnością zabije do końca niektóre już zbudowane lotniska. Ale skoro lud prosty potrzebuje mega-bajki, to ją ma w telewizji narodowej, a w skrótach – także w TV drugiego sortu. Realizacja wszystkich tych obiecanek wymaga cierpliwości „suwerena”. I czasu, z 15 – 20 lat, więc są to deklaracje nieweryfikowalne. W tej sytuacji należy się dziwić, że Premier nie obiecuje nam więcej, na przykład ogrzania Bałtyku, albo – równie teraz realnego – ruchu bezwizowego do USA. Mało kto o obietnicach Premiera zresztą pamięta, bo za tydzień padną nowe, jeszcze bardziej atrakcyjne i jeszcze bardziej odległe w czasie. Tak, jak nikt nie pamięta wczorajszych kłamstw, bo dziś będę nowe, a jutro kolejne. Powinniśmy do tego przywyknąć, ale…

„…ja się nie przyzwyczaję” – śpiewał Wojciech Młynarski. I ja też.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~kornet | 26 marca 2018, 12:20
Zawsze możesz emigrować, granice otwarte, nie ma przymusu mieszkania w Polsce, przyzwyczaisz się do islamskich emigrantów , policji na ulicach braku bezpieczeństwa w miejscach publicznych i przyzwyczaisz sie do nożowników islamskich.
~Real | 26 marca 2018, 12:23
Oj Obserwatorze, cytowałeś wcześniej piosenkę Pietrzaka, człowieka tzw. prawicy, któryś już raz cytujesz Młynarskiego. Młynarski i jego rodzina są, jakby to napisać... dalecy od tzw. lewicy i jeszcze dalej od socjalizmu. Teksty Młynarskiego oczywiście są ponadczasowe, ale dotyczą czasów komuny, dobrodusznego szydzenia z PRLu! Odniosę się do jednego zacytowanego przez Ciebie słowa, mianowicie prostactwa. Nie chciałem aż tak ostro napisać, napisałem wcześniej o obyczajach towarzyskich, ale tak jak Twoje agresywne wypowiadanie się na temat sumienia, religii, kościoła, wśród osób o odmiennych poglądach to jest właśnie jeden z elementów prostactwa, mianowicie brak ogłady towarzyskiej. Prostakiem czy chamem, oczywiście inteligentnym jest np. Urban ;)
~zmiana | 26 marca 2018, 13:18
Okolo 60%. Tyle wlasnie wynosza podatki od wartosci naszej pracy po dodaniu tych jawnych i ukrytych. Tyle z nas zdzieraja a na wszystko im brakuje. W uczciwosc wyborow nie wierze. Od 30 lat te same geby.
~ha haha | 26 marca 2018, 13:19
Oj, Real. Trafiłeś w sedno. Pierwszy zauważyłeś, jak wiele obecna władza ma wspólnego z komunizmem i z czasami opisywanymi w piosenkach Młynarskiego. Sam napisałeś - trzeba pogratulować wnikliwości - że teksty Młynarskiego są na tyle ponadczasowe, że dotyczą także i naszych czasów. To wstyd, że nikt z grona Tobie przyjaznych osób tego wcześniej nie zauważył. Ale Ty zauważyłeś, więc gratuluję. Szkoda tylko, że zamiast odnieść się do tekstu obrzucasz inwektywami autora, ale to już takie skrzywienie komunistyczne, więc po chrześcijańsku trzeba wybaczyć
~Real | 26 marca 2018, 13:41
13:19 nie mam specjalnie do czego odnosić się. Tym razem w felietonie jest przeogromny przerost formy nad treścią. Jak pewnie wiesz, wolę dowody, fakty, argumenty, konkrety, a nie beletrystykę... oczywiście na forach. Pewna cecha polityków jest wspólna, obojętnie z jakiej są opcji. Moim zdaniem poziom zachowania jest w "normie". Do polityki idą określone osoby i reprezentują określone zachowanie. Nie ma nad czym rozwodzić się, ale oczywiście można. Natomiast walenie tekstów antykatolickich, czy szerzej antyreligijnych, jest deklasacją autora. Jak nie wie, to dobrze żeby wiedział ;)
~rom | 26 marca 2018, 14:30
alergie najbardziej objawiają się wiosną, u obserwatora cały dzień cały rok
~Grzchu | 26 marca 2018, 15:13
panie obserwator, nadwyręża pan te kilka swoich szarych komórek, próbując nawrócić naród do głosowania i popieranie jedynie słusznych partii i polityków. Zatem niech przekona pan mnie i innych do tego. Ale nie wygłaszając jakieś dziwne poematy, od których ściska flaki ze śmiechu, ale poproszę konkretne argumenty. Dlaczego mamy się ponownie godzić na mafię watowską, straty roczne ponad 40 mld złoty, z tego PIS sfinansował program 500+, kolesiostwo, prywatę, podporządkowanie polskiej polityki interesom niemiec itd.
~nie do idiotów | 26 marca 2018, 16:51
Jeszcze dwa lata i powiozą moherowych na taczkach,wytrzymamy.Przezylismy potop szwedzki przeżyjemy i pisdziecki
~do : operetkowych" totalsów " | 26 marca 2018, 17:35
Luźne / całkowicie / myśli dla Obserwatora i innych michnikoidów: Zaczynają nas pouczać Rosjanie o piciu, Niemcy o obozach koncentracyjnych. Lobby gejowskie (UE) o rodzinie. To jakiś żart. Prawidłowa definicja lewactwa podana jest w jednym z memów internetowych: „Lewak to ktoś, kto uważa, że nie da się kontrolować granic, ale da się kontrolować globalny klimat”. Władysław Frasyniuk dla „Wyborczej”: Zgromadzili nas na podwórku i otoczyli kondonem. Powiedzieli: „Jesteście do dyspozycji policji” Komentarz na blogu : I w ten oto sposób powstało kondominium. Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał Wrogów poszukam sobie sam Dlaczego k...a mać, bez przerwy Poucza ktoś, w co wierzyć mam? Jacek Kaczmarski
~Real | 26 marca 2018, 18:22
17:35 Tacy są ludzie, a nawet całe narody i państwa, lubią pouczać. Problemem jest to, czy ktoś tego słucha, czy jest tak zakompleksiony, ma tak niskie poczucie własnej wartości, że słucha i wierzy. I nie chodzi tutaj ani o Polskę mocarstwową, ani o Polskę widzianą jako kraj trzeciego świata. Chodzi o kompleksy, ON/ONI wiedzą lepiej. Dlatego nie ma to jak myślenie samodzielne ;)
~do : Real | 26 marca 2018, 19:13
10/10 !
~B+ | 26 marca 2018, 20:26
Tak Obserwatorowi leżą na sercu niespełnione obietnice?To może coś z naszego POwsko-SLDowskiego podwórka kotliny jeleniogórskiej?Gdzie jest obiecywana SKM, gdzie zmodernizowane lotnisko z twardym pasem startowym, gdzie dalsza część obwodnicy południowej(połączenie ul.Sudeckiej z Trasą Czeską), gdzie jest zatrzymanie wyludniania się Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego?
~Mania | 27 marca 2018, 9:10
Ktos autora wysyla na emigracje i zaraz dodaje, ze "tam przyzwyczai sie do islamskich nozownikow". Czy emigracja zawsze kojarzy ci sie z islamem? sa przeciez kraja, gdzie zyje sie dostatnio, milo i bez islamu. Autorze, jestem z toba.polska schodzi na psy. A ci, ktorzy tego nie widza sa slepi i glupi. Pozdrawiam.
~do : Mania | Dziś, 9:10 | 27 marca 2018, 14:22
Mania, jeżeli będziesz pisała Polska z małej litery, to znaczy, że to ty / też z małej / zeszłaś na psy. Reszta to jest twoja sprawa, twojej mądroty i wzroku kreta lub sokoła.
~Mania | 28 marca 2018, 9:01
No coz...Polska przez p bylo z mojej strony niezamierzone. Ale zawsze mozna sie przyczepic. Dziwie sie, ze w Polsce sa jeszcze ludzie, ktorzy nie widza, ze jest zle, bardzo zle. Szkolnictwo, sluzba zdrowia, prawodawstwo, zaplecze socjalne dla potrzebujacych kuleje. Kler sie panoszy, rencisci szukaja po smietnikach. Madrzy ludzie juz dawno uciekli, zyja godnie, dostatnio i spokojnie. Nawet w krajach, gdzie zyja muzulmanie.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja