Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 9368
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Jak głosować? Jak wybierać?

Autor: gochaha
Poniedziałek, 12 października 2015, 14:49
25 października odbędą się w Polsce wybory do parlamentu: do Sejmu i Senatu. Oto kilka zasad, o których lepiej wiedzieć.

1) W obowiązującej ordynacji proporcjonalnej głosując na konkretnego kandydata, oddajesz głos na partię polityczną. Nazwiska na listach są w większości mało znane, zatem nieświadomy wyborca zakreśla albo kandydata znanego z mediów, albo „jedynkę”. Jeżeli nawet znasz kandydata ze swojego okręgu osobiście, to nie zna go pozostałe 90% (kilkaset tysięcy) wyborców z okręgu. Toteż rzadko się zdarza, żeby weszli do parlamentu kandydaci z dalszych miejsc i działacze lokalni. Listy ustawia szef partii. Poznaj dobrze kandydatów ze swojego okręgu, zwłaszcza „jedynki”, bo może ich nieświadomie „wybierasz”.

2) Próg wyborczy dla partii wynosi 5%, dla koalicji 8%. Głosy oddane na ugrupowania, ktore nie przekroczyły progu, zostają proporcjonalnie rozdzielone między pozostałe partie. To oznacza, że Twój głos nie przepada, ale zasila to ugrupowanie, które ma ich najwięcej. Nie oznacza to jednak, ze musisz rezygnować z wyboru swoich sympatii politycznych, wręcz przeciwnie – głosuj bez kalkulacji, ponieważ...

3) ...sondaże wyborcze manipulują opinią publiczną. Jeżeli sondaż pokazuje, że jakaś partia ma tylko 2-procentowe poparcie, to wyborcy opuszczą ją, bo będa się obawiali utraty głosów. Jeżeli przewaga jakiegoś ugrupowania jest wyraźna, to istnieje niebezpieczeństwo sugestii, że większość ma rację. Często też wyborcy głosują na „mniejsze zło”, czyli przeciw partii, której zwycięstwa się obawiają, zasilając szeregi przeciwnej strony. Nie daj się zmanipulować! Wybieraj tego, komu ufasz! Nie ufaj sondażom! Powinny być prawnie zakazane.

4) Po odliczeniu ugrupowań, które nie przekroczyły progu wyborczego, głosy przelicza się metodą d'Hondta (nie będę tłumczayć, na czym ona polega, gdyż nawet niektórzy członkowie komisji wyborczych mają z tym problem), a następnie proporcjonalnie rozdziela mandaty dla poszczególnych partii (ugrupowań). Trzeba pamiętać, że skomplkowane procedury sprzyjają „pomyłkom”.

5) Senatorów wybieramy w ordynacji większościowej, zatem możesz głosować na konkretną osobę, którą znasz i której ufasz. Co prawda członkowie partii będą pewnie głosować, jak nakazuje przywódca, ale jest sporo kandydatów niezależnych, więc można wybrać.

Bądź wyborcą świadomym mechanizmów ordynacji i tego, kogo wybierasz!

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group