« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 8 lipca 2020.Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza, ProkopaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

JOW w samorządach

Autor: gochaha
Piątek, 17 listopada 2017, 8:40
Sposób wybierania reprezentanta ma ogromny wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie i relacje z wyborcami. Jeżeli w miejsce funkcjonującej od 2011 roku w wyborach samorządowych ordynacji wprowadzimy na powrót ordynację proporcjonalną, to zamknie to drogę do kandydowania na poziomie lokalnym kandydatom niezrzeszonym.
Jednym z argumentów używanych przez zwolenników zmiany jest doświadczenie wyborów samorządowych roku 2014. Tymczasem problem nie zasadzał się na JOW-ach, ale na obliczeniach tzw. proporcji w miastach na prawach powiatu, gdzie właśnie JOW-y nie funkcjonowały.

Drugi argument dotyczy funkcjonowania gmin rzekomo zawłaszczonych przez prezydentów, którzy pozostają na stanowisku kolejne kadencje i wedle krytycznych głosów są nieetycznie powiązani ze światem lokalnego biznesu. Oczywistym jest, że każda partia bardzo chętnie weźmie na siebie owe powiązania ze światem biznesu. Trudno mi ocenić, jaki poziom korupcji występuje w małych gminach, ale na pewno nie osiąga on takich rozmiarów, jak to się dzieje w dużych miastach, w których obowiązuje ordynacja proporcjonalna. Widać to na każdym kroku, a przyczyną są większe środki finansowe i upartyjnienie środowiska. Powrót do ordynacji tzw. proporcjonalnej z progiem wyborczym jest krokiem w stronę centralizacji, w stronę upartyjnienia. Jest krokiem wstecz.

Kiedy przyglądamy się kandydatom do parlamentu czy samorządu zauważamy, że ci, którzy startują w JOW, w odróżnieniu od kandydatów partyjnych, charakteryzują się charyzmą, zaangażowaniem, dobrą znajomością środowiska lokalnego. Jest to oczywiście uogólnienie i jako takie może być krzywdzące, jednak rozejrzyjmy się dookoła i spójrzmy, ilu charyzmatycznych liderów mają partie w regionach, a ilu członków instytucji politycznych opiera swoje status quo na posłuszeństwie szefom partii i niewychodzeniu przed szereg. Czy to są cechy, które chcielibyśmy widzieć u kogoś, kto reprezentuje nasze interesy?

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~sprawdzam | 17 listopada 2017, 14:1481.*.59.34 (81.*.59.34)
Wlasnie o to chodzi w likwidacji JOWow aby partia mogla wstawiac swoich ludzi mimo ze nikt na nich nie glosowal. Interes mieszkancow sie nie liczy.
~gość | 17 listopada 2017, 15:33*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.141.252)
poseł nie potrzebuje być charyzmatyczny. Powinien być dobrze wykształcony, mieć doświadczenie i być zamożny. Charyzma potrzebna jest tylko dowódcom. Na przykład pilot wojskowy nie musi być charyzmatyczny ale dowódca grupy już tak. System JOW będzie promował charyzmatycznych krzykaczy ale taki ktoś niczego w sejmie nie zrobi jeśli nie będzie miał poparcia partii.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja