« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 16 października 2019.Imieniny: Ambrożego, Gerarda, GawłaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Komu służy ordynacja proporcjonalna?

Autor: gochaha
Poniedziałek, 24 lipca 2017, 8:52
Słowo „proporcjonalna” w odniesieniu do ordynacji przywodzi na myśl ustrój sprawiedliwy. Proporcjonalny podział mandatów poselskich w stosunku do ilości oddanych głosów wydaje się uczciwy. Kiedy jednak spojrzymy na beneficjentów tego rozwiązania, zobaczymy, że owe proporcje nie dotyczą obywateli, np. podziału głosów wedle płci, wieku czy wykształcenia wyborców (gdyby tak było, z pewnością podniosłyby się głosy oburzenia przeciwko takiej niesprawiedliwości), lecz zasięgu dostępu do władzy partii. I to – ze względu na próg wyborczy – wyłącznie dużych, silnych partii.
Sytuacja wyborców przypomina trochę przyjęcie przy szwedzkim stole, którego uczestnikom dano do wyboru wyłącznie kilka dań mięsnych. Kamera śledzi poczynania biesiadników, a obserwatorzy wyciągają wnioski dotyczące ich preferencji. Tymczasem w ten letni, parny wieczór wiele osób poszukuje sałatek i owoców, a nie znajdując ich, nakłada na talerz to, co na pierwszy rzut oka najlepiej się prezentuje. Ale w przyjęciu uczestniczy także spora grupa wegetarian i wegan, która odejdzie od stołu głodna, nie wybierając niczego. To są osoby w sondażach określane jako niezdecydowane. Precyzując: niezdecydowane, bo świadome tego, że de facto nie pozostawiono im żadnego wyboru.

Przerażające jest nie tyle to, że wielu uczestników przyjęcia dawno opuściło salę bankietową i poszło na wódkę, ale to, że większość tak się przyzwyczaiła do jedzenia mięsa, iż zupełnie nie bierze pod uwagę możliwości posilania się sałatą, bananami i kefirem.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~ab+ | 24 lipca 2017, 11:54ip-37-*-154-9.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (37.*.154.9)
Proporcjonalny były uczciwy przy 98% uczestników wyborów . Tylko obowiązkowe wybory.
~MaxFranciszek | 26 lipca 2017, 15:08204.*.135.169 (204.*.135.169)
Proporcjonalnie to sie nie uda , jest taka ruda suka w jeleniej gorze co jest oszustka i zaklamana suka . pozyczyla pieniadze i nie oddaje , zajmuje stanowisko w strefie budzetowej , od ktorego zalezy przyszlosc podatnikow

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja