Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 4683
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Kto zostanie, kto wyleci

Autor: WyborczyMistrzMiasta
Piątek, 5 kwietnia 2024, 14:10
WyborczyMistrzMiasta przewiduje wynik wyborów do Rady Miejskiej! Kampania wyborcza upłynęła w Jeleniej Górze pod dyktando Koalicji Obywatelskiej. Partia Donalda Tusaka idzie po wygraną na Dolnym Śląsku. Żaden z jej politycznych konkurentów nie był w stanie znaleźć ani pomysłu na kampanię ani wyrazistych liderów do Rady Miejskiej. Głosowanie już siódmego kwietnia! A ja przewiduje jego wynik!

Zabobrze to okręg 1, w którym od lata króluje Koalicja Obywatelska. To również miejsce, gdzie swój jedyny mandat zdobyła w 2018 roku Lewica. Dojdzie tutaj do arcyciekawej rozgrywki wyborczej i możliwe są duże niespodzianki. Zacznijmy od Prawa i Sprawiedliwości. Partia Kaczyńskiego zdobyła w 2018 r. na Zabobrzu dwa mandaty a pewniakiem był Rafał Piotr Szymański. Jego przejście do Koalicji Obywatelskiej spowodowało, że na jedynkę PiS wystawił Bogusława Chrzana – całkowicie nieznanego i absolutnie bezbarwnego kandydata. Za nim na liście znajduje się wieloletni radny, mocno związany z Kościołem i partią Ziobry - Józef Rypiński. Oznacza to, że Rypiński może przeskoczyć swoją jedynkę i wziąć pewny mandat. Chociaż na Rypińskiego stawiamy i tak. Dwa mandaty PiS oznaczają, że o pozostałe cztery mandaty powalczą aż cztery komitety i co łatwo przewidzieć, ktoś musi spaść z tej karuzeli. Koalicja Obywatelska ma na Zabobrzu super silną listę. Liderem jest Danuta Wójcik, która w poprzednich wyborach zdobyła z drugiego miejsca więcej głosów niż jedynka i ma pewne miejsce w Radzie Miejskiej również tym roku. Zaraz za nią mamy dwóch radnych – Szlachtę i Szymańskiego a na niżej – kolejną radną Beatę Wójtowicz. Dodajmy, że listę zamyka niezwykle popularna w Jeleniej Górze Lucyna Kornobys. I chociaż zagrożona jest reelekcja Wójtowicz to równie dobrze mandat może stracić któryś z panów. Z pozostałych komitetów żadna lista nawet nie zbliża się siłą do listy PiS, nie mówiąc o kandydatach KO. W tym okręgu Lewica wystawia Piotra Paczóskiego a komitet Papaja – swojego lidera. Dojdzie więc do starcia dwóch kandydatów na prezydenta, na których czeka jeden mandat. Oznacza to, że w nowej radzie nie zobaczymy albo Papaja albo Paczóskiego. Wydaje się, że jeżeli Lewica ma gdzieś szukać mandatu to właśnie na Zabobrzu, chociaż głosy Paczóskiemu może zabrać startująca z Trzeciej Drogi – Grażyna Malczuk. To dawałoby szansę na mandat Papajowi. Okręg 1 może być więc miejscem spektakularnej klęski silnych wydawałoby się liderów. Trzecia Droga na Zabobrzu raczej nie ma szans na mandat.

Okręg 2 to potyczka pewniaków. Z Koalicji Obywatelskiej listę otwiera Bożena Wachowicz – Makieła, która w poprzednich wyborach zdobyła najwięcej głosów po Jerzym Łużniaku. Przewodnicząca klubu KO w Radzie Miejskiej będzie ciągnęła bardzo mocnych kandydatów z listy KO. O miejsce w radzie może być spokojna Grażyna Pawlukiewicz – Rehlis. Z kolei trzeci mandat będzie rozgrywał się między Wojtyną, liderem KOD Waliczkiem i popularnym urzędnikiem – Andrzejem Marchowskim. Z lewicy na mandat może w tym okręgu liczyć Kazimierz Klimek, który wprawdzie jest nieco zapomniany ale notował dobre wyniki w wyborach parlamentarnych. Z kolei PiS wystawił w tym okręgu również już zapomnianego Ireneusza Łojka, dla którego te wybory to powrót do samorządu miejskiego. O drugi mandat powalczą dotychczasowi radni – Piotrowicz i Dębski, gdzie większe szanse ma mocno umocowany w strukturach kościelnych Dębski. W tym okręgu ani komitet Huberta Papaja ani Trzecia Droga nie mogą liczyć na mandat. Z komitetu Papaja listę otwiera jego mama, zaś Trzecia Droga postawiła tutaj na całkowicie nieznanego Kamila Chromika. Możliwa niespodzianka to podział okręgu między Koalicje Obywatelską i PiS w stosunku cztery do dwóch, lub utrata jednego mandatu przez PiS.

W okręgu 3 dojdzie od starcia na szczycie. Jerzy Łużniak jest liderem listy Koalicji Obywatelskiej a Jadwiga Błaszczyk – Trzeciej Drogi. Jest to również jedyny okręg, w którym koalicja PSL i Polski2050 może liczyć na mandat. W tym okręgu spośród pięciu mandatów trzy powinny przypaść dla Koalicji Obywatelskiej. Jeden dla PiS i jeden dla Trzeciej Drogi. To oznacza, że z radą może pożegnać się Mariusz Gierus, który wprawdzie jest jedynką z PiS ale za to ma na plecach mocnego kontrkandydata – Wojciecha Leszczyka. Układ poparcia oraz poprzednie wybory wskazują, że z Koalicji do rady powinien wejść jeszcze Wojciech Chadży oraz ktoś z trójki kandydatów Kolendo, Dudek i Strączek. W tym okręgu żaden mandat nie przypada dla pozostałych komitetów. Oznacza to, że z radą pożegna się Julia Papaj.

Cieplice Sobieszów i Jagniątków to okręg 4. Z klubu PiS pewny mandat ma kandydatka na prezydenta Anna Korneć Bartkiewicz. Jej dobry wynik będzie oznaczał, że do rady wejdzie też kolejny kandydat z listy, który uzyska drugi wynik. W tym okręgu duże szanse na mandat ma również wieloletni samorządowiec – Zbigniew Ładziński, tym razem startujący z komitetu Huberta Papaja. Koalicja Obywatelska zdobędzie w tym okręgu trzy mandaty. Pewniakiem jest Justyn Bilski zaś kolejne dwa mandaty rozstrzygną między sobą dotychczasowe radne: Zawiła i Bałkowska oraz mocno naciskający panowie – Kalisz i Nowak. Możliwa niespodzianka w tym okręgu to brak drugiego mandatu dla PiS i cztery mandaty dla Koalicji Obywatelskiej. Trzecia Droga postawiła w tym okręgu na Krzysztofa Moździerskiego, którego kampania jest niemrawa, zaś Lewica na nieznaną Annę Stępień. Brak liderów mniejszych komitetów i pewniak Ładziński raczej przesądzają sprawę. Możliwa niespodzianka – utrata mandatu przez PiS.

Rozkład mandatów do Rady Miejskiej miedzy komitetami zbiorczo.
Koalicja Obywatelska 10 – 14
PiS 5 – 7
Lewica 1 – 2
Trzecia Droga 1 – 2
Kolacja dla JG 1 – 2

Zobaczymy, czy moje przewidywania się sprawdzą - jestem ciekaw, jak to się potoczy. Pozdrawiam Was Jeleniogórzanie!
WyborczyMistrzMiasta

Twoja reakcja na artykuł?

7
20%
Cieszy
9
26%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
17
49%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group