Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11343
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Lewica chce dopłat do kredytów hipotecznych

Autor: RobertObaz
Środa, 9 lutego 2022, 11:29
Stopy procentowe znów poszły w górę. Oznacza to, że wszyscy kredytobiorcy będą zmuszeni płacić wyższe raty kredytów hipotecznych. Sytuację gospodarczą mamy dzięki nieodpowiedzialnym decyzjom rządu nie do pozazdroszczenia.

Inflacja szybko zbliża się do poziomu dwucyfrowego a koszt podstawowych produktów spożywczych rośnie mimo obniżenia VAT z 5% na 0. Działania rządu w tym zakresie są sporo spóźnione a ostatnią deską ratunku jest właśnie podnoszenie stóp procentowych.

Gdy inflacja zaczynała się rozpędzać Lewica biła na alarm i składała ustawy, które w tamtym okresie mogły przyczynić się do jej ograniczenia i faktycznie wpłynąć na ograniczenie drożyzny w sklepach. Apele do prezesa NBP Adama Glapińskiego były także nieskuteczne. Gdy wszyscy widzieliśmy co inflacja może zrobić z naszymi portfelami ten mówił, że spodziewa się deflacji. Dzisiaj natomiast już kolejny raz decyzje Glapińskiego uderzą po kieszeni polskie rodziny.

Sytuacja jest dramatyczna bo wiele Polek i Polaków ufając w zapewnienia Rady Polityki Pieniężnej w ostatnim roku wzięło kredyt na mieszkanie. RPP we wtorek podniosła stopy procentowe o 50pkt bazowych. Stopa referencyjna wzrosła z 2,25 % do 2,75%.

Lewica mówi jasno: trzeba pomóc tym, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne. W środę 9 lutego Lewica złożyła projekt ustawy, który wykorzystuje istniejącą już instytucję: Fundusz dopłat do oprocentowania, który działa już ponad rok, ale dotychczas dopłacał tylko do kredytów przedsiębiorców. Cała Lewica uważa, że sytuacja wymaga, żeby dopłaty były stosowane także dla konsumentów, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy i dziś ich raty rosną.

Założenia ustawy, którą złożyła Lewica są następujące: przeciętna dopłata do oprocentowania powinna wynosić tak jak w przypadku przedsiębiorców dwa punkty procentowe, czyli przeciętnie 300 złotych miesięcznie. Dopłata do kredytu przysługiwać będzie konsumentowi, jeżeli rata kredytu na dzień 1 lutego 2022r. jest wyższa niż 30% przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego.

Jesteśmy przekonani, że proponowany projekt ustawy wpłynie pozytywnie na finanse około dwóch mln gospodarstw domowych posiadających kredyt.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group