« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 14 sierpnia 2022.Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, MaksymilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Lewica mówi TAK dla silnego samorządu i podwyżek w budżetówce

Autor: RobertObaz
Środa, 25 sierpnia 2021, 13:22
Procedura budżetowa jest jednym z najważniejszych procesów określających postępowanie z budżetem w naszym kraju. Przez 25 lat demokracji parlamentarzyści oraz ekonomiści wspólnie pochylali się nad szczegółami tego procesu, by wypracować najlepsze, najbardziej optymalne rozwiązania dla finansowania, nie tylko zadań państwa, ale także tych, które zapewniałyby stabilność finansów publicznych. Od kilku lat obserwujemy jednak zupełnie nową i niespotykaną dotąd sytuację, gdzie budżet jest wart tyle co PR-owcy, którzy nad nim pracują.
Największym zagrożeniem dla finansów publicznych jest moment, w którym stają się elementem nie tyle gry politycznej, co bezczelnego politycznego PR-u połączonego z dużą dozą kreatywnej księgowości.

PiS unika rozwiązywania faktycznych problemów społecznych. Dla Lewicy takie podejście nie jest akceptowalne. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom poszczególnych środowisk złożyliśmy projekt zakładający 12% podwyżki dla sfery budżetowej, z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jak powiedział Krzysztof Gawkowski: „niedopuszczalna jest sytuacja w której 700 tys. osób wspierających instytucje państwowe nie może liczyć na podwyżki”.

Jeśli chcemy silnego i odpowiedzialnego, reagującego na potrzeby społeczne samorządu, niedopuszczalne jest wymierzanie przez rząd ciosów w jego finanse. Lewica sprzeciwia się praktykom niszczącym samorządność w kraju. Dlatego złożyliśmy projekt ustawy, w którym planujemy zwiększenie udziału samorządów terytorialnych we wpływach z tytułu podatku PIT do 70 proc. Tego typu rozwiązanie ma przede wszystkim zrekompensować utracone dochody przez samorządy z tytułu podatku PIT i CIT. Zrobimy także wszystko by w planach rządu dotyczących Polskiego Ładu samorząd nie stracił ani złotówki. Potrzebujemy budżetu odpowiedzialności a nie budżetu skrojonego pod potrzeby telewizji rządowej.

Tymczasem grozi nam, zamiast ustawy budżetowej z prawdziwego zdarzenia, finansowa wydmuszka skrojona na miarę możliwości autorytarnej partii.

Raport NIK oceniający wykonanie budżetu z 2020r. dał pierwszy symptom do tego, co podejrzewano od dłuższego czasu. Budżetem w ocenie Najwyższej Izby Kontroli rządzi kreatywna księgowość, ukryte wydatki i brak przejrzystości finansów publicznych. Jak w czasie prezentacji raportu stwierdził Marian Banaś: „rząd zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet. Stosowanie takich praktyk doprowadziło do znacznej rozbieżności między wysokością deficytu i długu raportowanych według metodologii krajowej i unijnej”. Czy więc w budżecie na 2022r. mamy spodziewać się innego – uczciwego podejścia ze strony rządu?

Okazuje się, że i tym razem przyjęty wstępny projekt budżetu na 2022r. nacechowany jest tymi samymi patologiami co jego poprzednik. Potrzeby marketingu politycznego górują nad zdrowym rozsądkiem i analizą faktycznych potrzeb – zwłaszcza w trudnym okresie postpadnemicznym.

PKB Polski w tym roku wyniesie 4,9% natomiast w przyszłym 4,6%. O 5,3% wzrosną dochody podatkowe a sam deficyt ma wynieść 30mld zł. Chociaż w tym miejscu należy zwrócić uwagę, że poprzedni budżet nauczył nas wszystkich jak można kreatywnie manipulować deficytem.

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć, że zabezpieczone zostały środki na kontynuowanie flagowych projektów PiS, a o innych problemach, z którymi się dzisiaj mierzymy jest jednak cicho. Skoro wskaźniki makroekonomiczne przyjęte w komunikacie Kancelarii Premiera są tak optymistyczne, dlaczego rząd zapomniał o płacach w administracji państwowej, ochronie zdrowia czy oświacie? Grup protestujących jest z każdym dniem coraz więcej a ich problemy jakoś nie docierają do uszu Premiera. Lepiej jest więc dla rządzących tworzyć budżet w taki sposób, by w czarnej godzinie poprzez furtki zostawione przez rządzących uczynić sobie tam gdzie to będzie potrzebne swoisty „fundusz wyborczy”. Przy tak skonstruowanym budżecie w przekazie medialnym ze strony PiS katastrofy nie ma. Jest ona ukryta przed naszymi oczami a gdy nadejdzie zbierze swoje żniwo kosztem nas wszystkich.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~do rozpuku | 25 sierpnia 2021, 13:50
Kochane pieniążki dajcie podatnicy na próżniacze i dostatnie nasze partyjne życie !!!
~billy boy | 25 sierpnia 2021, 13:53
czy lewica mówi tak dla pomysłu: " po milionie dla wszystkich nie wiadomo skąd i od kogo?"
~Dorsz | 25 sierpnia 2021, 14:15
O mój Boże ! Artykuł jest paplaniną, niezrozumiałą zupełnie. Już za budowę pierwszego zdania z użyciem "procedura", "proce" i "postępowanie" otrzymałbym od mojej polonistki w ogólniaku taką pałę i wyśmianie na forum klasy, że hej ! Pan Poseł pretenduje do żurnalisty ale, moim zdaniem, zupełnie się do tego nie nadaje. Z trudem nadążam za kolejnymi zdaniami próbując zrozumieć związek między tytułem a treścią. Nie podzielam poglądów Pana Posła; uważam politykę socjalną PiS za bardzo trafioną i nie mogę wyjść ze zdumienia, że to nie Lewica go realizuje. Faktem natomiast jest, że używa się budżetu samorządowego i dotacji unijnych do fałszywego, ale prawnie zabronionego w całej Unii PR''u. Samorządowym księstwom, wykorzystywanym do politycznej walki moje stanowcze nie !
~poiu'' | 25 sierpnia 2021, 18:43
W artykule jest zaledwie zasygnalizowana, a powinna być wyróżniona i podkreślona informacja, że budżet dzisiaj właściwie niczego nie oznacza. To przy obecnych rządach syndykatu zaledwie 30 % finansów państwa. Dlatego zawsze się spina, a nawet jest nadwyżka. Dla osób zorientowanych w ekonomii to zwykła hochsztaplerka. Prawo budżetowe zawsze miało "furtki" (jeszcze niedawno był nią tzw. środek specjalny), ale teraz mamy do czynienia z odwróceniem proporcji; to budżet obecnie jest "furtką". Na dobrą sprawę nie wiem, po jakiego czorta jest cała batalia i ustawa. Wytłumaczenia znajduję dwa; zwyczaj i zapis w konstytucji. W obecnych realiach politycznych - oba bez znaczenia (zwyczaje są tworzone jak u Barei, a konstytucja dla obecnej władzy nic nie znaczy).
~s. | 25 sierpnia 2021, 20:08
Jeżeli biegający jak opętany poseł jest typowym reprezentantem opozycji to ja im dziękuję i żegnam przeciwników obecnego rządu.
~Oli | 25 sierpnia 2021, 22:18
Kasa najważniejsza prawda? Po 6000 podwyżki od 1 sierpnia wpadło w kieszonkę...
~gość | 26 sierpnia 2021, 8:01
Żeby komuś dać trzeba komuś zabrać a najlepiej ludziom wytwarzającym dobra i usługi przecież można ich zarzynać bez końca ,przetrwali już tyle eksperymentów chorej władzy w tym kraju że kolejny nazwany Nowym Ładem też ogarną a pan też w tym uczestniczy bo dla Was liczą się tylko samorządy i budżetówka interesy Swoich tylko zapomniał pan że sercem systemu jest gospodarka której zafundowaliście dwa rozległe zawały ,spustoszyliście cały organizm ludzie toną w długach wszystko drożeje,wszyscy tną koszta tracą oszczędności bo rozdaliście setki miliardów złotych z dodruku i pożyczek ,pieniędzy które nie miały żadnego pokrycia teraz kładziecie łapę na kasie która w całej UE trafia do firm gospodarki żeby ją postawić na nogi zaraz będą uwolnione ceny gazu i prądu jakie pan będzie opowiadał bajki
~fagot | 26 sierpnia 2021, 11:15
Daj, daj, daj. Wiecznie daj. Czy Lewica dała coś Polsce w ostatnich 30 latach? O podwyżkach wypowiada się koleś , który pierdzi w stołek za państwowe. Do roboty trzeba iść panie Obaz i zobaczyć jak pracują normalni ludzie a nie głosić durnowate teksty.
~yx | 30 sierpnia 2021, 14:34
Już czas zmniejszyć ilość posłów.
~bvp | 24 września 2021, 17:22
kiedy lewica powie TAK zdrowemu trybowi życia a poseł Obaz weźmie się za swój obwód pasa?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja