Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11377
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Lewica samorządowa

Autor: RobertObaz
Wtorek, 14 czerwca 2022, 15:00
Lewica chce, by zasadą współpracy między rządem a samorządem terytorialnym był nie tylko właściwy podział zadań, ale idący za tym uczciwy podział środków na nie przeznaczonych.

Z myślą o rozwoju samorządu terytorialnego jego obowiązkach i zadaniach w Konstytucji RP w art. 167 zapisano: „ Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań” – niestety obecnie samorządowcy nie mogą liczyć, że ze strony rządu zasada ta będzie w całości realizowana.

Lewica 13 czerwca zorganizowała w Sali Kolumnowej Sejmu RP Konferencję Samorządową, zapraszając do udziału lewicowych radnych, starostów, burmistrzów, prezydentów i wójtów z całej Polski.

Stoimy dzisiaj przed wieloma wyzwaniami. W czasie pandemii, to samorządy stały na pierwszej linii walki z wirusem. Musiały w bardzo krótkim czasie przystosować się do nowych warunków funkcjonowania zarówno pod względem społecznym jak i gospodarczym. Koszty, które poniosły gminy odczuwalne są do dzisiaj. Zaledwie moment po zniesieniu obostrzeń związanych z Covid-19 przyszły kolejne zagrożenia i wyzwania. Napaść Rosji na Ukrainę stanowiła preludium do nowych działań i zadań na rzecz uchodźców wojennych. W każdym z tych przypadków samorządy terytorialne stanęły na wysokości zadania.

Dzisiaj natomiast już wiemy i przekonał się o tym każdy samorządowiec, że kolejne działania rządu utrudniają pracę samorządu terytorialnego. Za nowymi zadaniami, które nakładane są na gminy nie podążają fundusze, a źródła dochodów są sukcesywnie zmniejszane przez władze centralne.

Dzisiaj Lewica musi zrobić wszystko by zmieniać nasze małe ojczyzny na lepsze. Lewica musi wygrać wybory samorządowe, aby móc realizować takie sprawy, jak kwestia mieszkalnictwa, a także żłobków i przedszkoli na poziomie lokalnym, a później na poziomie ogólnopolskim. Wszystkie te problemy wymagają systemowego i konsekwentnego ich rozwiązywania.

Wiemy, że PiS chce przesunąć wybory samorządowe. Robią to bo się boją jak powiedział Włodzimierz Czarzasty: „Ten, kto zmienia terminy wyborów, bądź ten, kto zmienia ordynację wyborczą przed wyborami - boi się przegranej".
Dlatego 13 czerwca Lewica razem z przedstawicielami samorządu terytorialnego podpisała deklarację samorządową. Wiemy, że uda nam się razem zmienić Polskę na lepsze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group