Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8779
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Lewica składa pakiet ustaw „Bezpieczna Rodzina”

Autor: RobertObaz
Czwartek, 21 kwietnia 2022, 11:56
Sytuacja rodzin w Polsce dramatycznie się pogarsza. Rosnące ceny jedzenia, leków czy energii dramatycznie w ostatnich miesiącach poszły w górę. Ostatnie święta były dla Polek i Polaków najdroższe od lat. Inflacja wynosi już 11% a rząd nie ma przygotowanych systemowych rozwiązań, to co proponuje to chaotyczne marketingowe akcje by utrzymać poparcie do zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Jeszcze w styczniu 2021r. szef Narodowego Banku Polskiego mówił, że to, co Polsce grozi, to deflacja, że inflacją w ogóle nie należy się przejmować. Później ekspert PiSu przekonywał, że inflacja będzie, ale dokładnie taka jaką przewiduje rząd i stanowić będzie znacznie mniejsze niebezpieczeństwo.
Jeśli tego mało, to kłamstw szefa NBP było znacznie więcej. Mówił, że nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych a nawet zachęcał do brania kredytów i kupowania mieszkań.

Dzisiaj obudziliśmy się z dramatycznie wysoko podniesionymi stopami procentowymi to już 4,5% a Rada Polityki pieniężnej mówi, że to jeszcze nie jest koniec. Raty kredytów poszybują bardzo wysoko a mieszkania w Polsce staną się coraz mniej dostępne. Budżety rodzin już są nadwyrężone i znikąd nie widać pomocy.
Od rządu społeczeństwo domaga się działań, które przyniosą ulgę i zapewnią stabilizację w tym trudnym okresie. Zwłaszcza, że inflacja nie zaczęła się przez zbrojną napaść Rosji na Ukrainę. Problem ten widoczny był od ponad dwóch lat. Były sygnały i ekspertyzy, które wyśmiewano.

Skoro Prawo i Sprawiedliwość nie chce wyjść z inicjatywą pomocy zrobi to Lewica. Składamy pakiet rozwiązań „Bezpieczna Rodzina” w skład którego wchodzą:
- Zamrożenie WIBOR
- Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent
- Podwyżki dla budżetówki

Pierwsza ustawa zamraża oprocentowanie kredytów ze zmienną stopą oprocentowania na poziomie z 1 grudnia 2019 r., tj z momentu gdy WIBOR 6M wynosił 1,79%. Ustawa ponadto rozszerza zakres wsparcia kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a także zwiększa partycypację banków w finansowaniu tej pomocy.
Jest to ustawa, która zamrozi raty kredytów mieszkaniowych za pierwsze mieszkanie. Projekt zamraża na 12 miesięcy stawkę WIBOR na poziomie z grudnia 2019 roku. Oznacza to znaczne obniżenie rat milionów polskich rodzin. Dziś zyski banków są rekordowe, a polskie rodziny z miesiąca na miesiąc są w coraz gorszej sytuacji. W czasie rosnącej inflacji banki nie powinny nabijać sobie zysków kosztem zwykłych ludzi.

Chodzi o to by zapewnić przyszłość i stabilność tym, dla których mieszkanie jest dachem nad głową a nie kolejną inwestycją.
W drugim przypadku chcieliśmy przypomnieć, że jedną z pierwszych ustaw, które złożyliśmy jako Lewica w tej kadencji w 2019 r., była ta o podwyższeniu minimalnej emerytury do 1600 zł i renty do 1200 zł. Złożyliśmy też projekt ustawy o emeryturach stażowych oraz o włączeniu do okresu pracy, tej wykonywanej na podstawie umowy śmieciowej, aby osoby, które w latach 90-tych były wypychane na umowy cywilnoprawne, mogły chociaż liczyć na emeryturę minimalną. W 2022 r. liczba osób, które nie łapią się na emeryturę minimalną wzrosła do niemal 340 tysięcy. Dlatego składamy projekt ustawy o drugiej waloryzacji emerytur, która powinna mieć miejsce 1 września 2022 r. i wynosić około 12 procent. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Jesteśmy konsekwentni w naszych działaniach. Rok temu Lewica domagała się podwyżki dla budżetówki w wysokości 12%. Wtedy słuchając zapewnień prezesa Glapińskiego nikt nawet nie przypuszczał, że będzie aż tak źle i inflacja wystrzeli do takich poziomów. Dlatego dziś składamy autopoprawkę do naszej ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej , tak by podwyżki w sferze budżetowej wyniosły 20%.

Dzisiaj pytamy: Panie Premierze, czy faktycznie chce Pan pomóc Polkom i Polakom? Właśnie dzisiaj ta pomoc jest najbardziej potrzebna. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group