« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 25 maja 2022.Imieniny: Grzegorza, Leona, Magdaleny, UrbanaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Lewica składa pakiet ustaw „Bezpieczna Rodzina”

Autor: RobertObaz
Czwartek, 21 kwietnia 2022, 11:56
Sytuacja rodzin w Polsce dramatycznie się pogarsza. Rosnące ceny jedzenia, leków czy energii dramatycznie w ostatnich miesiącach poszły w górę. Ostatnie święta były dla Polek i Polaków najdroższe od lat. Inflacja wynosi już 11% a rząd nie ma przygotowanych systemowych rozwiązań, to co proponuje to chaotyczne marketingowe akcje by utrzymać poparcie do zbliżających się wyborów parlamentarnych.
Jeszcze w styczniu 2021r. szef Narodowego Banku Polskiego mówił, że to, co Polsce grozi, to deflacja, że inflacją w ogóle nie należy się przejmować. Później ekspert PiSu przekonywał, że inflacja będzie, ale dokładnie taka jaką przewiduje rząd i stanowić będzie znacznie mniejsze niebezpieczeństwo.
Jeśli tego mało, to kłamstw szefa NBP było znacznie więcej. Mówił, że nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych a nawet zachęcał do brania kredytów i kupowania mieszkań.

Dzisiaj obudziliśmy się z dramatycznie wysoko podniesionymi stopami procentowymi to już 4,5% a Rada Polityki pieniężnej mówi, że to jeszcze nie jest koniec. Raty kredytów poszybują bardzo wysoko a mieszkania w Polsce staną się coraz mniej dostępne. Budżety rodzin już są nadwyrężone i znikąd nie widać pomocy.
Od rządu społeczeństwo domaga się działań, które przyniosą ulgę i zapewnią stabilizację w tym trudnym okresie. Zwłaszcza, że inflacja nie zaczęła się przez zbrojną napaść Rosji na Ukrainę. Problem ten widoczny był od ponad dwóch lat. Były sygnały i ekspertyzy, które wyśmiewano.

Skoro Prawo i Sprawiedliwość nie chce wyjść z inicjatywą pomocy zrobi to Lewica. Składamy pakiet rozwiązań „Bezpieczna Rodzina” w skład którego wchodzą:
- Zamrożenie WIBOR
- Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent
- Podwyżki dla budżetówki

Pierwsza ustawa zamraża oprocentowanie kredytów ze zmienną stopą oprocentowania na poziomie z 1 grudnia 2019 r., tj z momentu gdy WIBOR 6M wynosił 1,79%. Ustawa ponadto rozszerza zakres wsparcia kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a także zwiększa partycypację banków w finansowaniu tej pomocy.
Jest to ustawa, która zamrozi raty kredytów mieszkaniowych za pierwsze mieszkanie. Projekt zamraża na 12 miesięcy stawkę WIBOR na poziomie z grudnia 2019 roku. Oznacza to znaczne obniżenie rat milionów polskich rodzin. Dziś zyski banków są rekordowe, a polskie rodziny z miesiąca na miesiąc są w coraz gorszej sytuacji. W czasie rosnącej inflacji banki nie powinny nabijać sobie zysków kosztem zwykłych ludzi.

Chodzi o to by zapewnić przyszłość i stabilność tym, dla których mieszkanie jest dachem nad głową a nie kolejną inwestycją.
W drugim przypadku chcieliśmy przypomnieć, że jedną z pierwszych ustaw, które złożyliśmy jako Lewica w tej kadencji w 2019 r., była ta o podwyższeniu minimalnej emerytury do 1600 zł i renty do 1200 zł. Złożyliśmy też projekt ustawy o emeryturach stażowych oraz o włączeniu do okresu pracy, tej wykonywanej na podstawie umowy śmieciowej, aby osoby, które w latach 90-tych były wypychane na umowy cywilnoprawne, mogły chociaż liczyć na emeryturę minimalną. W 2022 r. liczba osób, które nie łapią się na emeryturę minimalną wzrosła do niemal 340 tysięcy. Dlatego składamy projekt ustawy o drugiej waloryzacji emerytur, która powinna mieć miejsce 1 września 2022 r. i wynosić około 12 procent. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Jesteśmy konsekwentni w naszych działaniach. Rok temu Lewica domagała się podwyżki dla budżetówki w wysokości 12%. Wtedy słuchając zapewnień prezesa Glapińskiego nikt nawet nie przypuszczał, że będzie aż tak źle i inflacja wystrzeli do takich poziomów. Dlatego dziś składamy autopoprawkę do naszej ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej , tak by podwyżki w sferze budżetowej wyniosły 20%.

Dzisiaj pytamy: Panie Premierze, czy faktycznie chce Pan pomóc Polkom i Polakom? Właśnie dzisiaj ta pomoc jest najbardziej potrzebna. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo!

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~gosc_portalu | 21 kwietnia, 13:49
Lewica zapowiedziała zmianę prawa. Chcą wprowadzić nową definicję płci "Kobietą jest każdy kto uważa się za kobietę" więc kogo ma dotyczyć ta pomoc? Dwóch facetów, którzy oświadczą, że są babami?
~retro | 21 kwietnia, 16:16
to te tumany co chcieli obowiązkowych szczepien? z zakrzepicą i zapaleniem osierdzia w pakiecie ze szprycą?
~do rozpuku | 21 kwietnia, 16:49
Wymasuj się sam palancie !!!!!!
~jan | 21 kwietnia, 17:28
Kto to jest lewica ? A może chodzi o lewiznę !
~STACH | 21 kwietnia, 19:59
Miejsce komuchów i ich pociotków jest w Moskwie u Putina.
~gosc_portalu | 21 kwietnia, 21:00
Naprawdę lewica chce wprowadzić PŁEĆ UZNANIOWĄ na serio, nie żartuję, czyli o jakiej polityce prorodzinnej ty Obaz mówisz? Już teraz w niektórych krajach kobiety protestują bo chorzy na umyśle faceci, którzy uznali się za baby, startują w dyscyplinach sportowych z kobietami.
~granatofa | 22 kwietnia, 20:44
Na pohybel czerwonym...
~dogranatofa | 10 maja, 11:33
Mama z Kolorado wyjaśnia, jak jej gimnazjalistka została zaproszona do wstąpienia do tajnego klubu GSA, w którym nauczycielka mówiła o płci i seksualności, jednocześnie zachęcając uczniów do ukrywania informacji przed rodzicami. Twitter ...link nie wejdzie i tak.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja