Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11268
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Marsz 1 maja pod hasłem: „Pokój, Praca, Bezpieczeństwo”

Autor: RobertObaz
Piątek, 29 kwietnia 2022, 12:49
W Warszawie o godzinie 11:00 w dniu 1 maja sprzed siedziby OPZZ przy ulicy Kopernika ruszy pochód pierwszomajowy pod hasłem: “Pokój, praca, bezpieczeństwo”. Lewica i OPZZ zapraszają do uczestnictwa wszystkie osoby z całej Polski.

Święto 1 maja kojarzy nam się z majówką oraz wypoczynkiem, to czas jaki możemy poświęcić naszym bliskim. Jednak 1 maja jest świętem szczególnym. W 1890 r. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został ustanowiony przez przez kongres założycielski II Międzynarodówki. 1 maja dzięki tej decyzji jest dniem pamięci o robotnikach, którzy zginęli w Chicago w 1886 roku

Święto Pracy to także przypomnienie nam o tym, co wywalczył ruch robotniczy w przeciągu ostatnich 100 lat. Jeszcze w XIX wieku za głodowe pensje w niebezpiecznych warunkach pracy w Europie i USA pracowało tysiące robotników. Dla niskich płac i 12-14 godzinnego dnia pracy ryzykowali swoje życie oraz zdrowie. W fabrykach włókienniczych wypadki powodowały maszyny oraz korzystanie z substancji chemicznych w niewentylowanych pomieszczeniach. W hutnictwie dochodziło do częstych zatruć cynkiem czy ołowiem. Bez opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa socjalnego pracownicy tracili zdrowie a razem z nim zdolności zarobkowania. Na tych, którzy protestowali o godne warunki płacy i pracy wysyłano uzbrojoną policję lub wojsko.

Dzisiaj chociaż świat ulega przeobrażeniom wywalczyliśmy 8 godzinny dzień pracy, publiczną opiekę zdrowotną, państwowy system rent i emerytur oraz stworzyliśmy podwaliny pod rozwój polityki społecznej wyzwania jednak pozostają. W czasie wysokiej inflacji, panującej drożyzny braku poczucia bezpieczeństwa socjalnego i płacowego walka o prawa pracownicze nie straciła na wartości.

Polska w roku 2022 to kraj galopujących cen, rosnących rat kredytów. Coraz więcej polskich rodzin zaczyna mieć problem z kupieniem podstawowych rzeczy. Wielu z nas ze względu na rosnące koszty zrezygnowało z majowych rodzinnych wyjazdów.

To jednak nie wszystko stoimy przed wyzwaniem jakim stał się problem ogromnego deficytu mieszkań na rynku i rosnącego niezadowolenia z warunków wykonywania swojej pracy. Jesteśmy rzucani w wir pracy ponad siły. Młodzi ludzie mierzą się ze śmieciowymi umowami i bezpłatnymi stażami – to nie jest praca ale cwaniactwo i wyzysk.

Dlatego w tym roku ulicami Warszawy w dniu 1 maja przejdzie pierwszomajowy pochód, który organizuje wspólnie Lewica i OPZZ. Podczas tegorocznego pochodu będziemy świętować sukcesy związków zawodowych, zwycięskie strajki w Parocu i Solarisie. Gośćmi honorowymi tego marszu będą przedstawiciele zwycięskich załóg, którzy pierwszy raz od dawna w prywatnym sektorze wywalczyli podwyżki płac.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group