« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 25 maja 2022.Imieniny: Grzegorza, Leona, Magdaleny, UrbanaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Marsz 1 maja pod hasłem: „Pokój, Praca, Bezpieczeństwo”

Autor: RobertObaz
Piątek, 29 kwietnia 2022, 12:49
W Warszawie o godzinie 11:00 w dniu 1 maja sprzed siedziby OPZZ przy ulicy Kopernika ruszy pochód pierwszomajowy pod hasłem: “Pokój, praca, bezpieczeństwo”. Lewica i OPZZ zapraszają do uczestnictwa wszystkie osoby z całej Polski.
Święto 1 maja kojarzy nam się z majówką oraz wypoczynkiem, to czas jaki możemy poświęcić naszym bliskim. Jednak 1 maja jest świętem szczególnym. W 1890 r. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został ustanowiony przez przez kongres założycielski II Międzynarodówki. 1 maja dzięki tej decyzji jest dniem pamięci o robotnikach, którzy zginęli w Chicago w 1886 roku

Święto Pracy to także przypomnienie nam o tym, co wywalczył ruch robotniczy w przeciągu ostatnich 100 lat. Jeszcze w XIX wieku za głodowe pensje w niebezpiecznych warunkach pracy w Europie i USA pracowało tysiące robotników. Dla niskich płac i 12-14 godzinnego dnia pracy ryzykowali swoje życie oraz zdrowie. W fabrykach włókienniczych wypadki powodowały maszyny oraz korzystanie z substancji chemicznych w niewentylowanych pomieszczeniach. W hutnictwie dochodziło do częstych zatruć cynkiem czy ołowiem. Bez opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa socjalnego pracownicy tracili zdrowie a razem z nim zdolności zarobkowania. Na tych, którzy protestowali o godne warunki płacy i pracy wysyłano uzbrojoną policję lub wojsko.

Dzisiaj chociaż świat ulega przeobrażeniom wywalczyliśmy 8 godzinny dzień pracy, publiczną opiekę zdrowotną, państwowy system rent i emerytur oraz stworzyliśmy podwaliny pod rozwój polityki społecznej wyzwania jednak pozostają. W czasie wysokiej inflacji, panującej drożyzny braku poczucia bezpieczeństwa socjalnego i płacowego walka o prawa pracownicze nie straciła na wartości.

Polska w roku 2022 to kraj galopujących cen, rosnących rat kredytów. Coraz więcej polskich rodzin zaczyna mieć problem z kupieniem podstawowych rzeczy. Wielu z nas ze względu na rosnące koszty zrezygnowało z majowych rodzinnych wyjazdów.

To jednak nie wszystko stoimy przed wyzwaniem jakim stał się problem ogromnego deficytu mieszkań na rynku i rosnącego niezadowolenia z warunków wykonywania swojej pracy. Jesteśmy rzucani w wir pracy ponad siły. Młodzi ludzie mierzą się ze śmieciowymi umowami i bezpłatnymi stażami – to nie jest praca ale cwaniactwo i wyzysk.

Dlatego w tym roku ulicami Warszawy w dniu 1 maja przejdzie pierwszomajowy pochód, który organizuje wspólnie Lewica i OPZZ. Podczas tegorocznego pochodu będziemy świętować sukcesy związków zawodowych, zwycięskie strajki w Parocu i Solarisie. Gośćmi honorowymi tego marszu będą przedstawiciele zwycięskich załóg, którzy pierwszy raz od dawna w prywatnym sektorze wywalczyli podwyżki płac.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~tylko kaftan i Tworki | 29 kwietnia, 13:16
Wymasuj się sam !!!!
~a-z | 29 kwietnia, 16:48
Poważnie, pochód pierwszomajowy!? Czerwone flagi sierpem i młotem też będą? Z tego co pamiętam w czasie rządów lewicy SLD (który jest bezpośrednim spadkobiercą PZRP) w latach 2001-2005 i wcześniej w latach 1993-1997 bezrobocie biło rekordy.
~gosc_portalu | 29 kwietnia, 16:55
Poliniarskie zjeby zobaczą do czego prowadzi rozdawnictwo i drukowanie hajsu "Rada Polityki Pieniężnej dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc."
~Yz | 30 kwietnia, 11:08
Do zjeba powyżej: A czy ty zjebie, słyszałeś coś o pandemii i wojnie na Ukrainie???
~Mamusia | 30 kwietnia, 11:46
W roku 1990, gdy Lewica oddała wreszcie władzę, Polska była krajem galopujących cen ( 200% inflacji rocznej ), rosnących rat kredytów. Polskie rodziny miały problemy z kupieniem podstawowych rzeczy. Wielu z nas ze względu na rosnące koszty zrezygnowało z wyjazdów na urlop, weekendów i majowych rodzinnych wyjazdów. To jednak nie wszystko staliśmy za rządów nowej już Lewicy z Liberałami przed wyzwaniem jakim stał się problem ogromnego deficytu mieszkań na rynku i rosnącego niezadowolenia z warunków wykonywania swojej pracy. Byliśmy rzucani w wir pracy ponad siły. Młodzi ludzie mierzyli się ze śmieciowymi umowami i bezpłatnymi stażami – to nie była praca ale cwaniactwo i wyzysk.
~fox | 30 kwietnia, 13:25
Do Yz 11:08 Głównym powodem inflacji jest rozdawnictwo złodziejstwo i tępota obecnych władz. Wojna na Ukrainie jeszcze nie zdążyła nam podnieść inflacji.
~nock | 30 kwietnia, 17:46
no to się policzycie chociaż. Nie zabraknie palców w obydwu dłoniach?
~Yz | 30 kwietnia, 19:55
Do fox: Bredzisz z nienawiści do PiS. On nie rządzi na świecie a inflacja wszędzie bije rekordy. PiS spekuluje światowymi cenami ropy i gazu? Zacznij myśleć, to nie boli.
~8* | 1 maja, 9:02
***** *** i konfekcjonerów!
~***** 8* | 1 maja, 10:09
***** 8*
~sasza kałasznikow | 1 maja, 12:08
Witam tu produkujące się zatęchłe ruskie onuce !!!! Zdrastwujcie towariszczy !!! pazdrawlaju was !!! UUUUUUUURRRRRAAAAAa!!!!!!!
~Ojciec | 1 maja, 18:42
Panie Obaz, pisz pan prawdę a nie propagandę. To ze drożeją kredyty i żywność ropa gaz to nie wynik złego rządzenia w Polsce ale złego rządzenia na świecie. A nie da się ukryć ze na świecie rządzi lewactwo właśnie.
~gosc_portalu | 1 maja, 19:32
72% pieniędzy Polski jest wydawane poza budżetem. Trwa przy okazji największa grabież w historii naszego kraju. -- Roman Giertych
~T | 1 maja, 20:53
A co sobie Giertych żałuje, jest 720%. To daje w sumie... set pierdylionów.
~gosc_portalu | 1 maja, 22:13
Ziemkiewicz w Saloniku Politycznym potwierdził, że zniknęło 72% budżetu a Zandberg na majówce powiedział, że katastrofa gospodarcza jest już pewna i partia RAZEM wniesie ustawę o odbieraniu majątku bogatszym żeby ratować najbiedniejszych.
~T | 2 maja, 7:16
A skąd oni to wwiedzą? Ekonomiści z dostępem do danych budżetowych? Obawiam się, że wątpię.
~. | 2 maja, 10:13
A w JG był jakiś pochód? Panie Obaz, jak sytuacja w "Czerwonej dolinie"?
~gosc_portalu | 4 maja, 13:21
obłąkani poliniacy wydają miliardy na nie swoją wojnę bo myślą, że to Kaczyński poniesie koszty. Tymbark, Tarczyn, Lubella, Łowicz, Kotlin, Krakus zapowiadają kolejne podwyżki.
~T | 5 maja, 8:26
~gosc_portalu | Wczoraj, 13:21 to kupuj wyroby innych marek. Nie ma przymusu kupowania Tymbark, Tarczyn, Lubella, Łowicz, Kotlin, Krakus.
~gosc_portalu | 5 maja, 12:28
TVP cie ogłupia więc nie wiesz, że ceny żywności idą w góre z powodu cen nawozów. Na przykład saletra kosztowała 2 tys a teraz ponad 6 tys. To znaczy, że pod koniec roku najtańszy bochenek chleb będzie kosztował 10 zł. Wszystko przez to, ze PiS oszalał, myśli, że Ukraina połączy się z Polską a Rosja zniknie. Na ten obłąkańczy projekt wydają miliardy.
~T | 6 maja, 17:53
A skąd ty wszystko wiesz, co jest prawdziwe? Kto ciebie ogłupia? A nawozy idą w górę, bo w górę idą też ceny surowców i energii do ich produkcji, czy tylko krówki i świnki mniej s..ają? Przestań się wymądrzać, bo robisz się żałosny. Najmądrzejszy w całym przedszkolu?
~nick | 14 maja, 14:53
obaz, policzyliście się w jeleniej? o waszym spacerku na 1 maja to chyba nawet jelonka nie napisała, było więcej niż 2 osoby?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja