« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Mieszkanie prawem nie towarem

Autor: RobertObaz
Wtorek, 31 maja 2022, 15:28
W Polsce brakuje ponad 2,5 mln mieszkań a tylko w ostatnim czasie z rynku wyparowała ponad połowa mieszkań przeznaczonych pod wynajem. W Konstytucji w artykule 75 zapisane jest, że: "władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania ".
Polityka Państwa względem tego palącego problemu wymaga natychmiastowej reakcji i stworzenia systemu, który nie będzie pudrował problemu i nalepiał plastra na krwawiącą ranę. Potrzebujemy aktywnych działań rządu i perspektywicznego planowania. We Włocławku udało się wbudować 288 mieszkań pod wynajem. Stało się tak dzięki lewicowej wizji Prezydenta Włocławka i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które umożliwiły wybudowanie większej ilości mieszkań za mniej.

Lewica pokazała, że jej program mieszkaniowy to nie są bajki ale potrafimy realizować go skutecznie – zrobiliśmy to we Włocławku a dzisiaj mamy plan dla całego kraju.

Chcemy zbudować 300 tys. mieszkań w latach 2025-2029. Stanie się to możliwe dzięki uruchomieniu Krajowego Programu Mieszkaniowego. Cały program będzie kosztować 20 mld zł rocznie, z czego 3 mld zł pokryją fundusze europejskie. Kluczową rolę odegra państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, który będzie pełnił funkcję instytucji kredytującej samorządy, dzięki emitowanym przez siebie obligacjom mieszkaniowym. Będzie to 300 tys. tanich mieszkań na wynajem, których właścicielem będzie samorząd.

Stworzymy Ministerstwo Mieszkalnictwa, powołamy Państwową Agencję Mieszkaniową – specjalną agencję, której zadaniem będzie koordynacja polityki mieszkaniowej państwa, monitoring rynku mieszkaniowego i pomoc samorządom w budowie nowych mieszkań. Nie wierzymy w bajki, które opowiada PiS ramie w ramię z PO, że deweloperzy załatwią sprawę za Państwo. Rząd musi wyłożyć pieniądze i kontrolować realizację programu. Budynki, które zbudujemy w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, zostaną na stałe w zasobie publicznym. Nie będzie można ich sprywatyzować.

Agencja Mieszkaniowa, którą powołamy do życia weźmie pełną odpowiedzialność za rynek mieszkaniowy i pomoc dla gmin w budowie nowych mieszkań. Przejmie też państwowy bank ziemi i będzie kupować nowe działki pod budowę

Przywrócimy ulgę remontową, dla osób, które posiadają własne M, która będzie zapobiegać degradacji mieszkań. Wiele istniejących lokali nie spełnia podstawowych standardów. W naszym kraju wciąż istnieją powiaty, na których terenie około 30- 35 proc. mieszkań nie jest wyposażonych w łazienkę. Państwo musi stworzyć takie mechanizmy, które pozwolą przywrócić do użytkowania, na rynek jak najwięcej mieszkań w normalnym europejskim standardzie. W kryzysie ekonomicznym musimy wspierać rodziny. Bezpieczeństwo mieszkaniowe to priorytet dla Lewicy

Zamrozimy raty kredytów hipotecznych - na poziomie z grudnia 2019 r. Dlatego Lewica domaga się zamrożenia rat kredytów hipotecznych - udzielonych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - na poziomie z grudnia 2019 roku.

Polska nie może być Rzeczpospolitą banksterów i deweloperów, bo w takim kraju nie da się żyć. - Zwłaszcza gdy ma się 30 lat, pracuje się zawodowo i trzeba wynajmować mieszkanie na spółkę ze znajomymi.

Musimy zadbać aby kredyty hipoteczne oferowane przez banki miały stałą stopę oprocentowania. W Polsce rata kredytu jest dzisiaj kulą u nogi. Doprowadził do tego rząd i NBP, dziś wiele polskich gospodarstw musi płacić raty wyższe o tysiąc, dwa tysiące złotych niż jeszcze kilka miesięcy temu. Chcemy wprowadzić dyrektywę UE, która ujednolici stopy procentowe w UE. Takie rozwiązania funkcjonują na zachodzie dlaczego nie mogą zacząć działać także w Polsce?

Dzisiaj potrzebujemy kompleksowych rozwiązań aby skutecznie prowadzić politykę mieszkaniową. Trzeba skończyć reprywatyzacją oraz rozpocząć aktywną ochronę lokatorów. Dla Lewicy – Mieszkanie jest prawem a nie towarem!

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~***** *** | 31 maja, 16:33
Nastepni bajkopisarze po pisiorach,nie wiadomo którzy gorsi.
~ABE | 31 maja, 17:46
Wiadomo, że jak Państwo ma coś zbudować to będzie drogo i byle jak bo paru polityków będzie musiało się przy tym dorobić. A co stanie się z mieszkaniami, które wynajmą ludziom bez prawa własności to łatwo przewidzieć. Każdy kto ma więcej niż 40 lat zapewne pamięta jak wyglądały mieszkania komunalne, budynki i ich otoczenie gdy właścicielem ich było Państwo. Recepta na problemy mieszkalnictwa jest prosta. Wystarczy nie zabierać ludziom połowy ich dochodów a kupią sobie sami mieszkania bez żadnej łaski socjalistycznej urzędowej kliki.
~dość | 31 maja, 18:31
Spójrzcie na Jeleniogórski TBS. Ile milionów kosztował już nas podatników (i klientów WODNIKa przy okazji) od momentu powstania? A co mamy w zamian? Kilkadziesiąt mieszkań na wynajem z czynszem prawie równym rynkowemu - czyli praktycznie nic, bo to samo oferuje wolny rynek przy zaangażowaniu naszych wspólnych pieniędzy w kwocie 0 zł. A miliony złotych były i nie ma. No i teraz sobie ten "biznesplan" przenieście na skalę kraju.
~JPPiK | 31 maja, 20:44
"Potrzebujemy aktywnych działań rządu i perspektywicznego planowania. We Włocławku udało się wbudować 288 mieszkań pod wynajem. Stało się tak dzięki lewicowej wizji Prezydenta Włocławka i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które umożliwiły wybudowanie większej ilości mieszkań za mniej". Chłopie, co ty pi*rdo*sz? Jakich "nowoczesnych technologii" użyto? Żelbetu? CAD''a? UCZCIWOŚCI? Weź P.ośle napisz "zamkniemy pisiorów i spółkę do nowoczesnych obiektów penitencjarnych i sami nie będziemy kradli" to (może) ludzie na was zagłosują. A na razie to raczej wygląda jak "kruk krukowi oka nie wykole" ale zagłosujcie na nas bo oni już się nakradli, a my jeszcze nie.
~Prawak | 31 maja, 20:54
Nie ufam lewarom.
~Wrrr | 2 czerwca, 10:21
Mieszkania na wynajem !!!??? Ten globalistyczny syf proszę zostawić dla członków lewicy, która już dawno została kupiona przez wielkie korporacje i cały czas reLizuje akcje i propagandę potrzebną do ogłupiania mas. Coraz więcej ludzi się budzi i dostrzega jak szybko postępują prace nad NWO. Mieszkania na wynajem wpisują się doskonale w plany globalistów. Nie wstyd Panu ???
~jml13060 | 13 czerwca, 10:01
Sprawa jest prosta - rynek. W żadnym kraju, nawet najbogatszym, nie udał się eksperyment z państwowym programem mieszkań socjalnych. W żadnym! Jedynym rozwiązaniem jest prywatny kapitał. Jest go sporo. Żeby prywatny kapitał zechciał wejść w "mieszkaniówkę" należy zmienić prawo i poprawić atrakcyjność tej formy inwestowania. Teraz wolny prywatny kapitał opłaca się inwestować w innych obszarach gospodarki bo to bezpieczniej i wyższa stopa zwrotu. Nie da się oszukać ekonomii. Postawienie kamienicy czynszowej kosztuje więc inwestor oczekuje, że po 50-100 latach użytkowania nastąpi zwrot poniesionych nakładów (amortyzacja). Oznacza to, że czynsz najmu mieszkań pokrywa bieżące koszty utrzymania - doraźne naprawy, dozorca, media, ... i właśnie roczną amortyzację. Ekonomia korzysta z matematyki.
~jml13060 | 13 czerwca, 10:12
kontynuując temat ... Partie lewicowe uważają mieszkanie za dobro naturalne, które należy się każdemu. Tylko kto, za co i dlaczego miałby je budować?! Państwa nie jest stać na ofiarowanie każdemu wymarzonego mieszkania. To chyba oczywiste. Weźmy na przykład rolników. Oni wybudowali swoje domy, stodoły, chlewiki, stajnie, ... za swoje pieniądze. Czemu mieliby fundować "miastowym" mieszkania? No bo do tego sprowadza się program lewicowców, że cały naród finansuje budownictwo mieszkań socjalnych. Wielu lokatorów mieszkań komunalnych o zaniżonych czynszach przez lata poprawiło swoją sytuację materialną i mogłoby zwolnić te mieszkania pogorzelcom, sierotom, ... Miasta nie prowadzą polityki rotacji mieszkań komunalnych i lokatorzy traktują je jakby byli właścicielami. To błędne myślenie.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja