« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 16 listopada 2018.Imieniny: Edmunda, Gertrudy, MariiNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Nadgorliwość gorsza od…

Autor: Obserwator
Czwartek, 19 października 2017, 13:07
O tym, że nadgorliwość jest gorsza od wad niejednego z minionych ustrojów mówi popularne powiedzenie. Coraz to nowe roczniki rozmaitych „pracusiów”, którzy chcą poprawiać fakty za każdą cenę (nawet za cenę ocierania się o śmieszność) starają się tę tezę sprawdzić na własnej skórze.
Radny jeleniogórskiej Rady Miejskiej, Szanowny Pan Józef Rypiński zdaje się być w awangardzie tej nadpobudliwej grupki. W trakcie ostatniej sesji RM zgłosił bowiem – nie dając się nikomu wyprzedzić - dwie wiekopomne inicjatywy.

Po pierwsze – inicjatywę zmiany nazwy ulicy Thebesiusa. „Nazwisko patrona przedmiotowej ulicy posiada trudną wymowę” – napisał w swojej interpelacji. Sęk w tym, że Adam Thebesius, którego nazwisko niedawno pojawiło się na mapach Jeleniej Góry jest zasłużonym jeleniogórzaninem i uhonorowany został „swoją” ulicą raptem kilka lat temu, dokładnie w 2012 r. Jeszcze tabliczki nie obeschły, a już trzeba je zrywać. Tamci radni umieli wypowiedzieć to nazwisko bez oporów, ale radnemu Rypińskiemu sprawia to kłopot.

Podpowiadam więc, że do zmiany jest też (z tych samych powodów, to znaczy „posiadania trudnej wymowy”) ulica Cervi. Po pierwsze – nie wszyscy wiedzą, kto to był ten „Cervi” (albo co to jest?), a po drugie – czy się „c”, czyta jak „k”? A może jednak jak „cz”? Byłoby dobrze, gdyby jakiś radny się tym problemem zajął tak samo poważnie, jak radny Rypiński Thebesiusem. Może zresztą zostawić ten problem nazewniczy radnemu Rypińskiemu, jeśli mu tak dobrze idzie.

Pomysł, żeby wyrzucić jeleniogórzanina Thebesiusa i zainstalować na jego miejsce Polaka z Białorusi, Czesława Niemena nie jest wpisany w nurt nadawania nazw mających charakter lokalny i odnoszących się do wartości lokalnych. Może wiedza radnych na tematy lokalne jest na tyle nikła, że wolą nie iść tą drogą. O Niemenie słyszał, zresztą gość nie żyje i IPN mu się do skóry nie dobiera, więc Niemen jest bezpieczny. Tyle, że wspomniany IPN organizuje naloty dywanowe na rozmaite rodzaje nazw ulic, więc nie wiadomo, czy nie znajdzie się gdzieś jakiś podpis, który go zdyskredytuje.

Oskar Lange z PPS ustąpił w Cieplicach „swojej” ulicy Świętej Jadwidze. To też jest interesujące, bowiem można powiedzieć, że jak na swoje czasy Jadwiga była socjalistką, o co się niejednokrotnie żarła z mężem. M.in. chodziła boso, bo uważała, że władza nie powinna oddalać się od ludu, ani też dystansować, choćby trzewikami. Tym się Jadwiga (później święta) różniła od Prezesa, który ma nie tylko buty, ale i opłotki, żeby mu gawiedź nie zawracała głowy postulatami, kiedy wyjeżdża limuzyną ppanc. Jadwiga jednak, zmuszona przez małżonka, by przyjęła buty i przestała się wygłupiać ganiając na bosaka i budując kosztowne w utrzymaniu przytułki, przyjęła obuwie. Tyle, że… zawiesiła je sobie na sznurku na ramieniu. Ten atrybut przylgnął do niej na tyle, że jest właśnie tak przedstawiana na licznych posągach. I czy to nie czysty socjalizm? I co na to IPN i Radny Rypiński? Może nie znał tej wady charakteru świętej Jadwigi?

Radny Rypiński w tej sprawie jeszcze nic nie powiedział. Zajął się za to pogańskim halloweenem, ale ta sprawa wymaga osobnego potraktowania, co z przyjemnością – i z szacunku dla Radnego – podejmę. Już wkrótce.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~dziki kraj | 19 października 2017, 14:05dynamic-78-*-110-31.ssp.dialog.net.pl (78.*.110.31)
Skoro dla kogoś nazwa ulic Thebesiusa, czy Cervi jest trudna do wymowy,to albo ma 3 lata ,albo jest niedorozwinięty umysłowo.Ludzie w tym kraju ostatnio są coraz bardziej popaprani,ostatnio modne stało się naklejanie na tylną szybę samochodu nalepki "smierć wrogom narodu".Takiego debilstwa kiedyś nie było.
~rom | 19 października 2017, 14:43ccp76.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.139.76)
po pierwsze - gdzie są te tabliczki co to jeszcze nie obeschły, a już trzeba je zrywać ? po drugie - Zabobrze ma ulice ludzi muzyki, dlaczego teraz ma być inaczej ? po trzecie - Thebesius to trudne nazwiska, a ponieważ będzie się tutaj mieścił US, to PIT złożony z błędnym adresem będzie trzeba korygować po czwarte - inicjatywa wyszła od radnego PIS-u, więc jest bee, prawda ? Proszę poczytać na Jelonce czy na stronie NJ ilu ludzi jest przeciwnych takiej nazwie ulicy
~MaxSlawus | 19 października 2017, 15:12204.*.135.181 (204.*.135.181)
prosty z was narod jesli nie potraficie sie nauczyc jednego slowa na pamiec , ale co tam macie lepsza zmiane , nienawidzicie Zydow a sami dobrowolnie przed wizerunkiem Zyda klekacie , prosty z was narod
~MaxFranciszek | 19 października 2017, 15:13204.*.135.181 (204.*.135.181)
Niemoty , slowa im przeszkadzaja , polak potrafi
~Jestem za! | 19 października 2017, 15:18*.dynamic-zab-05.vectranet.pl (31.*.130.36)
A ja proponuję od zaraz nazwać ulicę nazwiskiem samego radnego.Po pirwsze i najważniejsze to to,że już jest zasłużony, z definicji bo należy do jedynej słusznej partii i na pewno wrogiem narodu z tego tytułu nie jest.Jeżeli jakiś radny, poseł z wiodącej siły narodu się pomyli ( drzewiej i teraz są tego znamienne przypadki) to US będzie wyrozumiały .A jeżeli zwykły obatel sie pomyli to czy poprawnie adres napisze czy też nie, to i tak w doopę dostanie.Dzielnica muzyków, no problem. Radny będzie śpiewał jak mu góra nakaże. I co bydzie muzyk, a bydzie !A poza tym od czasów wielkiego elektryka nauczono się honorować nazwami ulic ,przystanków,rond ludzi żyjących. To i radnemu coś należy się. A dać mu tę ulicę. Jestem za !
~Mazan | 19 października 2017, 16:34user-188-*-145-175.play-internet.pl (188.*.145.175)
A to będzie długa nazwa bo ten gość zza wschodniej granicy to był właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki
~sajmon | 19 października 2017, 19:44ccq59.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.140.59)
Osobiście myślę że ulica przy skarbówce powinna się nazywać "Męki pańskiej" jak to ktoś wcześniej proponował :)
~pff | 19 października 2017, 20:09klient.box3.pl (176.*.237.26)
To nie jest ten sam radny, ktory kadencję rozpoczął od wniosku o zbadanie sprawy podkopów pod baraczkami jeleniogorskich kasyn gier, ktorymi mialy być wynoszone zwłoki mordowanych tam osób ? :D Co on bierze, też chcę :D

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja