« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 24 sierpnia 2019.Imieniny: Bartłomieja, Bartosza, Haliny, JerzegoNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

„Nie interesuję się polityką”

Autor: gochaha
Sobota, 6 lutego 2016, 23:17
Nie jestem zwolenniczką żadnej partii politycznej, ponieważ w ogóle nie znoszę partyjniactwa, szyldów i etykiet determinujących postępowanie i zastępujących osobisty światopogląd. Interesują mnie jednak przyczyny podwyżek cen wody, podatków, zmian w systemie emerytalnym, obniżenia poziomu edukacji i świadczeń zdrowotnych. Obchodzą mnie kradzieże publicznych pieniędzy, ponieważ to są także moje pieniądze. Chcę mieć wpływ na decyzje podejmowane w moim imieniu.
Jednak stosunek wielu Polaków (pewnie i innych nacji) do polityki i polityków można streścić w kilku punktach:

- Tylko „oszołomy” zajmują się polityką albo …
- Polityka jest dla wybranych i…
- Politycy kłamią i kradną – polityka jest brudna oraz…
- Nic z tym nie można zrobić, a w ogóle…
- Lepiej się nie wychylać, bo…

Zdania te są w dużej mierze prawdziwe. Są też samospełniającą się przepowiednią. Takie stanowisko wobec polityki jest rządzącym jak najbardziej na rękę, ponieważ:

- najważniejsze stanowiska pozostają w ich rękach (bez kontroli obywatelskiej);
- obywatele nie zwracają się do nich w swoich potrzebach (zostawiają ich w spokoju);
- korupcja nikogo nie dziwi i nie skutkuje sankcjami prawnymi.

Taka postawa odcina obywateli od „ludzi władzy”, zwiększając dystans między nimi (brak przepływu informacji z „dołu”); jest przyczyną bezradności wyuczonej, a także stygmatyzuje jednostki aktywne społecznie i politycznie. I to jest najgorsze. Ktoś, kto uczestniczy w posiedzeniach rady miasta, pisze petycje, składa wnioski, zakłada stowarzyszenia lub choćby udostępnia informacje w Internecie, to „oszołom” i z pewnością coś z tego ma. Pewnie chce się dopchać do „koryta”. Tak jest postrzegany. Przecież normalni ludzie nie interesują się polityką. Nie aż tak, żeby się angażować w procesy decyzyjne ich dotyczące.

Post scriptum: Powyższe wnioski wynikają wyłącznie z moich osobistych obserwacji i rozmów.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Kocu | 7 lutego 2016, 10:43*.jeleniagora.vectranet.pl (31.*.216.135)
Niestety takich ludzi jest coraz więcej. Młodzież nie ma pojęcia o polityce i nie wykazuje żadnych, ale to żadnych chęci na zdobycie chociażby podstawowej wiedzy w tym zakresie.
~paradise | 7 lutego 2016, 11:06dynamic-78-*-142-139.ssp.dialog.net.pl (78.*.142.139)
Ale polityka interesuje się każdym.....
~AK | 7 lutego 2016, 11:21baf151.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.169.151)
Fajne i duzo racji 100%
~tennormalny | 7 lutego 2016, 12:22*.slubice.vectranet.pl (95.*.182.204)
Nie będzie normalnie dopóki żyjemy w demokracji. Ludziom za pomocą TV można wmówić wszystko, w dodatku 90% ludzi nie interesuje się ani polityką, ani ekonomią, więc jak mogą oni nad tym głosować? Nic dziwnego, że panuje powszechna głupota. Mimo to ludzie i tak wierzą, że demokracja jest dla nich korzystna, bo mogą sobie łaskawie wybrać właściciela raz na 4 lata. 100 lat tresury i wmawiania ludziom, że taki ustrój jest dobry, robi swoje, niestety prędko od tego nie odejdziemy. Chyba tylko wielki kryzys lub wojna mogą sprawić, że ludziom otworzą się oczy.
~zxzxzx | 7 lutego 2016, 13:44*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.118.56)
@tennormalny zgadza się trzeba ustanowić królestwo.
~ksawercia | 7 lutego 2016, 21:08apn-37-*-110-184.dynamic.gprs.plus.pl (37.*.110.184)
Znam te ględzenia leniwych ,którym łatwo wymówką "nie interesuję się polityką" przykryć brak wiedzy obywatelskiej,brak zainteresowania sprawami miasta,gminy czy powiatu. Nie chce się angażować w partii,organizacji pozarządowej,czy nawet we wspólnocie mieszkaniowej.Słyszałam nieraz: "kogo oni wybrali,ja się nie pcham do rady"- takiej czy innej itd. Ale za tych biernych decydują aktywni,żądni władzy,synekur czy rewanżu za przegrane wybory mając gdzieś w ...... interes społeczny.
Dzidek | 8 lutego 2016, 7:31
Nie powinno się pominąć bardzo ważnego aspektu, jaki jest "spotkanie" z lokalna władzą. Każda lokalna władza działa (radni i urzędnicy) działa jak dobrze naoliwiona maszyna (skutek powiązań. Więc wybierając się z czymś do lokalnych polityków, trzeba wybierać się "jak na wojnę". Nie każdy to potrafi.
~Niemoty | 11 lutego 2016, 14:15c-50-*-66-153.hsd1.il.comcast.net (50.*.66.153)
Nie rozumiem kto ma odwage twierdzic , ze w polsce jest demokracja , poszanowanie praw czlowieka czy jest polityka i inne takie bzdety . Polska to kraj wyznaniowy z definicji ( znajdz na necie i porzeczytaj ) , demokracji nie ma w polsce a polityka ograniczona jest to rozdawania kosciolowi katolickiemu pieniedzy wszystkich podatnikow .Katoland rzadzi , klechy z watykanem przekazuja przez swoich oficerow wywiadu ( czytaj kler) wytyczne . Brzydzi mnie polska tak samo jak sraczka .

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja