« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 13 listopada 2019.Imieniny: Mikołaja, Stanisława, Mateusza, IzaakaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

(Nie) kreatywne Mikołajki

Autor: jk2016
Wtorek, 6 grudnia 2016, 19:35
Mamy już za sobą Mikołajki w Jeleniej Górze. Ja i moja rodzina jesteśmy pod wrażeniem ogromu atrakcji, które w weekend dla (zwłaszcza najmłodszych) klientów przygotowała Galeria Sudecka, deklasując swojego konkurenta świętującego 6.grudnia.
W kreatywne zajęcia manualne bardzo zaangażowały się dzieci w każdym wieku, a wraz z nimi ich rodzice. Niektórzy jednak aż za bardzo...

Pierwszą zabawą, w której uczestniczyłam z niespełna trzyletnią córką, było tworzenie drewnianych ozdób choinkowych. Tak bardzo chciałam pomóc malutkiej córeczce, że praktycznie wykonałam wszystko sama. Swój błąd zrozumiałam dopiero, gdy mała sięgnęła po nowy szablon i koślawo zaczęła go zdobić. I choć jakość wykonania nie była wyjątkowo estetyczna i daleka od powszechnie przyjętego ideału, to właśnie tę ozdobę trzymała mocno w maleńkiej rączce i tuliła do policzka. W jednej chwili zrozumiałam, jak nierozsądnie postąpiłam. Od tej pory opamiętałam się i reszta pobytu na Kreatywnych Mikołajkach upłynęła mi na delikatnej pomocy w przytrzymywaniu, podawaniu i tym podobnych zadaniach. Wszystkie kolejne ozdoby zostały wykonane w całości abstrakcyjną wizją mojej córki. Nie robiąc za nią wszystkiego od A do Z, miałam czas, aby przyjrzeć się pozostałym mamom i dostrzec, że masowo popełniają ten sam błąd, który ja zrobiłam za pierwszym razem.

Tak bardzo chciały piękną bombkę czy śnieżną kulę, że nie zauważyły, że ich dziecko, zamiast odczuwać frajdę z zabawy i satysfakcję z tego co samodzielnie wykonało, było znudzone oczekiwaniem aż mama skończy malować, wylepiać itp. Choć to, co robiły mamy, wyglądało bardzo ładnie, nie ucieszyło dziecka, które nie miało w tym własnego udziału. Produkt finalny, który otrzymały nie był dla nich niczym bardziej wyjątkowym niż gotowa zabawka kupiona w sklepie. Natomiast w oczach mojej córki widziałam radość i dumę z własnoręcznie przygotowanych ozdób, które na konkursie piękności z całą pewnością nie zdobyłyby pierwszego miejsca. Jednak ona dostrzega w nich te wszystkie realne rzeczy, które chciała namalować.

Tą refleksją chciałabym zaapelować do wszystkich mam - POZWÓLCIE SWOIM DZIECIOM NA KREATYWNOŚĆ...ICH WŁASNĄ KREATYWNOŚĆ. Nie jest istotne czy stworzą dzieło sztuki, czy nieczytelne dla nikogo bohomazy. Najważniejsze, że zrobią to SAME. Po kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu próbach efekt bedzie z pewnością dużo lepszy. Pamiętajmy, że my również potrzebowałyśmy czasu i prób, aby się nauczyć, czy też opanować różne techniki. Dajmy więc szansę również naszym dzieciom.

Dodam jeszcze, że postanowiliśmy w tym roku przyozdobić naszą choinkę wyłącznie ozdobami zrobionymi przez naszą córeczkę - bo idealna choinka to nie taka, która wygląda jak z reklamy, lecz taka, która odzwierciedla rodzinę i daje jej radość.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

THX1138 | 7 grudnia 2016, 9:22
no właśnie, rodzice robią wszystko za dzieci a potem one wyrastają na ofiary losu zwłaszcza zadań w szkole to dotyczy , nie róbcie za nie rysunków, wypracowań itd bo teraz dostaną 5 (o ile nauczycielka nie zauważy niesamodzielnej pracy) a na przyszłość wielka krzywda
~zaboberek | 7 grudnia 2016, 9:44*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.146.5)
Ciekawy i pouczający artykuł o dojrzałości nie dziecka(na to ma czas), a mamy(lepiej późno niż za późno). Dobrze jest w porę dojrzeć swój błąd.
~japan | 7 grudnia 2016, 13:23c157.jelenia.zicom.pl (185.*.122.157)
zgadzam sie z THX1138 i zaboberkiem w 100%
~Gość | 7 grudnia 2016, 18:07public-gprs389990.centertel.pl (37.*.154.167)
Właśnie! Przez coś takiego dziecko myśli, że samo nie potrafi zrobić nic wartościowego i do wszystkiego potrzebuje mamy.
~ja | 7 grudnia 2016, 19:26ali207.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.38.207)
Fajnie i mądrze napisane. Szkoda, że nauczyciele plastyki czy zajęć technicznych tego nie rozumieją.
~ixi | 7 grudnia 2016, 22:36public-gprs391250.centertel.pl (37.*.159.147)
Czasami jest to przerost ambicji rodzica, który chce za wszelką cenę udowodnić, że jego dziecko jest pod każdym względem"NAJ", a czasem poprostu jest to odruch niesienia pomocy dziecku - ważne aby sie w porę pohamować i wspierać dziecko zamiast robić za nie.
~johanna | 8 grudnia 2016, 18:59public-gprs387719.centertel.pl (37.*.145.200)
Szkoda że nie ma wypowiedzi właśnie ze strony nauczycieli, czy nie zauważają, że rodzice wykonują za dzieci, czy nie są w stanie udowodnić niesamodzielnej pracy czy widzą ale nie chca dziecku juz większej przykrości sprawiać?
~aha | 8 grudnia 2016, 19:03public-gprs396479.centertel.pl (37.*.180.0)
Chcę dodać że chyba każdy rodzic pomaga dziecku, ale faktycznie trzeba miec w tym umiar i robić to w taki sposób, aby dziecko cieszyło się z tego.
~iwonaolchawa | 12 grudnia 2016, 10:1078.*.34.214 (78.*.34.214)
Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Całość napisana w bardzo przystępny sposób. Przydałby się taki dzial dotyczący spraw rodzicielstwa, dzieci itp podobnych kwestii.
~hankal | 12 grudnia 2016, 21:49public-gprs396150.centertel.pl (37.*.178.183)
Podnoszę! Kącik z poruszoną tematyką wychowania, nauki, opieki byłby strzałem w dziesiątkę! Bardzo sensowny artykuł, dający do myślenia dorosłym, nie tylko rodzicom, ale wszelkiego rodzaju opiekunom. Nauczycielom, dziadkom, nianiom itp.
rymcycymcy | 14 grudnia 2016, 20:37
Tak samo swojemu małżonkowi ! ...powinnaś dać więcej luzu, a już po niedługim czasie mogłabyś być zaskoczona (nie mówię, że negatywnie) jego kreatywnością, nowościami i urozmaiceniami ! ...wiem co mówię, to tak działa ! ;)
~ehhhh | 16 grudnia 2016, 21:08public-gprs390489.centertel.pl (37.*.156.154)
Rymcymcym mi sie wydaje, że ideą artykułu była kwestia wychowania DZIECKA!!! Podejścia do tematu rodzicielstwa i nauczania dziecka. Nikt nie mówi, że autorka narzuca wszystko całej rodzinie, a poza tym chodziło chyba o skupienie się nad postępowaniem rodziców, a tu niebawem zaczną się wywody typu "gdyby babcia miała wąsy" a nie daj Boże moze jeszcze czyjeś ekscytacje małżeńskie, kto w czym jest bardziej kreatywny i dzięki czemu! Komentarze chyba powinny dotykać sedna treści a nie tym czym czytelnicy chcieliby się pochwalić...ehh...pomyślcie zanim napiszecie!!!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja