Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11486
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Obowiązkowe Szczepienia przeciwko Covid–19

Autor: RobertObaz
Wtorek, 7 grudnia 2021, 11:03
Szóstego grudnia Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach przeciwko Covid-19. Zrobiliśmy to ponieważ uważamy, że rząd Prawa i sprawiedliwości nie posiada większości we własnym klubie, która umożliwiłaby skuteczne planowanie walki z wirusem. Covid-19 od początku pandemii kosztował życie ponad 80 tysięcy Polek i Polaków. Kolejne tysiące po ciężkim przebiegu choroby wymagają rehabilitacji.

Według oficjalnych danych ministerstwa zdrowia przedstawionych w Sejmie sytuacja przedstawia się następująco: Hospitalizacje stanowią 95% niezaszczepionych, zachorowania 88% niezaszczepieni, zgony 94% to niezaszczepieni. Niewydolność systemu ochrony zdrowia spowodowana jest brakiem decyzyjności i odpowiedzialności obecnej władzy. Brakuje łóżek dla osób, które wymagają leczenia innych chorób. Wśród nich są także pacjenci onkologiczni czy z chorobami serca. Tak duże obłożenie musi w konsekwencji uderzyć także w tych, którzy zostali zaszczepieni a wymagają leczenia na choroby przewlekłe.

Działania w zakresie szczepień domagają się także samorządy. W przyjętej przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwale radni apelują do rządu o wprowadzenie obowiązku szczepień. Słusznie uważają, że szczepienia to najskuteczniejsza metoda walki z wirusem.
Na takiej samej zasadzie funkcjonują przecież praktykowane szczepienia przeciwko odrze, polio czy gruźlicy. Szczepionki wyeliminowały choroby, które przyczyniały się do śmierci lub kalectwa milionów ludzi na całym świecie.

Warto też odnieść się do kwestii konstytucyjności obowiązku szczepień. Konstytucja gwarantuje nam wolność, która jest jednak ograniczona m.in. wolnością innych osób. Także art.82 konstytucji nakłada obowiązek troski o dobro wspólne. To stanowi podstawę do wprowadzenia obowiązku szczepień i co do tego nie ma wątpliwości. Jaka jest różnica między obowiązkiem szczepień a przymusem? Na to pytanie już odpowiadają Konstytucjonaliści. Obowiązek to konieczność wynikająca z przepisów prawa, zaś przymus to wywoływana na kogoś presja, bądź też wewnętrzna potrzeba zrobienia czegoś. Obowiązek jest więc wtedy, gdy norma prawna nakaże określone działanie, czyli konieczność poddania się szczepieniu pod groźbą dolegliwości w postaci sankcji. Przymus może wynikać z utrudnień dla niezaszczepionych w wielu dziedzinach życia, takich jak wstęp do sklepów, środków komunikacji publicznej, na imprezy masowe, itp., co w efekcie ma zmusić osobę wahającą się do przyjęcia szczepionki.

Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem spowodowanym zagrożeniem zdrowotnym. W Europie na obowiązkowe szczepienia zdecydowały się już Niemcy, Austria oraz Grecja. Pozostałe państwa zrobią to wkrótce. Czas zachować się odpowiedzialnie i liczę, że politycy PiS zagłosują za bezpieczeństwem zdrowotnym nas wszystkich.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group