Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8704
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: OMEGA DIAGNOSTYKA OBRAZOWA kontra rak prostaty.

Autor: KCMclinic
Czwartek, 17 listopada 2022, 14:07
Multiparametryczny Rezonans magnetyczny prostaty (mpMRI) – Skuteczna profilaktyka w walce z rakiem prostaty.

Jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn jest rak prostaty (stercza) , który po raku płuc jest następną przyczyną zgonów u mężczyzn.
Szanse na wyleczenie raka prostaty wzrastają, jeśli zmiany są odpowiednio wcześnie wykryte. W tym celu dedykowane jest badanie Rezonansem magnetycznym, które zapewnia niezwykle precyzyjną czułość diagnostyczną. Na podstawie analizy badania zgodnie ze standardami PIRADS doświadczeni radiolodzy mogą wykryć raka prostaty w jego najwcześniejszym stadium oraz ustalić optymalne dalsze postępowanie.
Do czynników ryzyka rozwoju raka prostaty zalicza się wiek, występowanie raka prostaty w rodzinie, palenie papierosów. Rak prostaty występuje rzadko u mężczyzn w wieku poniżej 40 lat, ale prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty wzrasta gwałtownie po 50 roku życia. Około 6 na 10 przypadków występuje u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat.

Wczesny rak prostaty zwykle nie powoduje żadnych objawów. Bardziej zaawansowany rak prostaty może czasami powodować objawy, takie jak:
• Problemy z oddawaniem moczu, w tym powolny lub słaby strumień moczu lub konieczność częstszego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy
• Krew w moczu
• Ból w biodrach, plecach (kręgosłup), klatce piersiowej (żebra) lub innych obszarach z powodu raka, który rozprzestrzenił się na kości
• Osłabienie lub drętwienie nóg lub stóp, a nawet utrata kontroli pęcherza lub jelit z powodu nacisku raka na rdzeń kręgowy

Badanie profilaktyczne krwi (PSA) wraz z biopsją pozwala na wczesne wykrycie tego nowotworu.
Od niedawna w diagnostyce raka prostaty stosuje się także obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, który uważany jest za najbardziej czułą metodą diagnostyki raka gruczołu krokowego. Wykorzystuje się go do lepszego określenia możliwych obszarów raka prostaty, a także do zorientowania się, jak szybko nowotwór może rosnąć. Może również pomóc w wykazaniu, czy rak wyrósł poza prostatę lub rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala wykryć guza prostaty wielkości:
• Poniżej 0,5 ml z prawdopodobieństwem 63%-80%
• 0,5-2ml odpowiednio 82%-93%
• Powyżej 2ml z prawdopodobieństwem 97%-100%
Dla prawidłowej oceny i wykrycia guza niezbędne jest podanie w trakcie badania kontrastu na bazie gadolinu, który pozwala znacznie lepiej wyostrzyć kontury zmian nowotworowych, co pozwala na jego precyzyjną diagnozę.
Multiparametryczny Rezonans magnetyczny jest szeroko zaawansowaną metodą diagnostyki w ocenie klinicznego raka prostaty. Dzięki temu możliwa jest skuteczna profilaktyka oraz dobranie najlepszej strategii w walce z rakiem.
Pamiętaj !!!
• Nie potrzebujesz skierowania, aby móc się zbadać.
• Przydatna jest historia dokumentacji medycznej do porównania ewentualnych zmian.
• Zdrowie masz tylko jedno i zadbaj o nie.

www.omegadiag.pl/pakiety-badan/check-up-rak-prostaty

Zapraszamy do kontaktu:
T: 75 645 2020
rejestracja online: erejestracja.omegadiag.pl
www.omegadiag.pl

OMEGA Diagnostyka Obrazowa
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group