Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11460
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Pakiet ustaw „Bezpieczny Senior”

Autor: RobertObaz
Wtorek, 24 maja 2022, 13:46
Dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny nie pozostawiają złudzeń. Spada liczba mieszkańców Polski. Starzejące społeczeństwo to wyzwanie dla instytucji państwowych w tym przede wszystkim dla systemu opieki zdrowotnej. Do roku 2050 będzie ponad 12 mln seniorów a więc osób, które ukończyły 65 rok życia.

Sytuacja osób starszych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że emerytura w dzisiejszej sytuacji gospodarczej jest niewystarczająca i z trudem (jeśli w ogóle) pozwala na przetrwanie osoby starszej. ZUS poinformował, najniższa emerytura od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto czyli 1217 zł na rękę. Opłacenie czynszu, wody, gazu opłaty za prąd i w końcu wydatki na leki nie pozwalają na godne życie bez pomocy bliskich. Co więc z tymi, którzy nie mają rodziny? Gdzie w tej sytuacji znajduje się rząd, który powinien współpracować na rzecz rozwiązań, które przywrócą godność naszym babciom oraz dziadkom?

Procedowana ustawa o 14 emeryturze w Sejmie nie rozwiązuje problemów w sposób systemowy nie tworzy trwałych warunków do polepszenia sytuacji materialnej. To plaster na ranę, która domaga się skutecznych rozwiązań od bardzo długiego czasu. 14 emerytura to z pewnością ulga w czasach inflacji i powszechnej drożyzny. Warto jednak zastanowić się czy od rządu nie możemy wymagać więcej?
Lewica od dawna dostrzega ten problem. Mówiliśmy o problemach osób starszych w naszym programie wyborczym a nasi posłowie na Komisjach Sejmowych wielokrotnie poruszali ten palący problem. Sam uczestnicząc najpierw w Komisji Polityki Senioralnej a teraz zasiadając w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówiłem wielokrotnie o wyzwaniach, które czekają Polskę w zakresie tworzenia jakościowo nowej polityki senioralnej.

Lewica w odpowiedzi na te wyzwania przedstawiła pakiet ustaw „bezpieczny senior”. Złożyliśmy te ustawy w Sejmie domagając się dyskusji i głosowania. Chcemy by poważnie potraktowano znane - zidentyfikowane problemy, z którymi zmagają się Seniorzy od lat. Polska potrzebuje skutecznych systemowych rozwiązań – potrzebujemy obecności państwa tam gdzie jest to konieczne.

Lewica chce ustanowienia renty wdowiej. Uważamy, że owdowiały senior powinien zdecydować, czy chce dostawać swoją emeryturę i 25 proc. współmałżonka, czy też 85 proc. emerytury współmałżonka, czyli tak zwaną rentę rodzinną i 25 proc. swojej emerytury. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych państwach Europejskich. W Czechach mają prawo do połowy emerytury zmarłego. Na Litwie do obu emerytur, tak samo w Niemczech i we Włoszech. Będziemy domagać się drugiej waloryzacji rent i emerytur oraz wprowadzenia leków za 5 zł.

Lewica już 20 kwietnia złożyła projekt waloryzacji emerytury o 12%. waloryzacja powinna mieć miejsce 1 września 2022 r. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Czas by dokonać realnej zmiany na lepsze by oprócz 13 i 14 emerytury powróciła pewność w zakresie bezpieczeństwa socjalnego seniorów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group