« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Pakiet ustaw „Bezpieczny Senior”

Autor: RobertObaz
Wtorek, 24 maja 2022, 13:46
Dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny nie pozostawiają złudzeń. Spada liczba mieszkańców Polski. Starzejące społeczeństwo to wyzwanie dla instytucji państwowych w tym przede wszystkim dla systemu opieki zdrowotnej. Do roku 2050 będzie ponad 12 mln seniorów a więc osób, które ukończyły 65 rok życia.
Sytuacja osób starszych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że emerytura w dzisiejszej sytuacji gospodarczej jest niewystarczająca i z trudem (jeśli w ogóle) pozwala na przetrwanie osoby starszej. ZUS poinformował, najniższa emerytura od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto czyli 1217 zł na rękę. Opłacenie czynszu, wody, gazu opłaty za prąd i w końcu wydatki na leki nie pozwalają na godne życie bez pomocy bliskich. Co więc z tymi, którzy nie mają rodziny? Gdzie w tej sytuacji znajduje się rząd, który powinien współpracować na rzecz rozwiązań, które przywrócą godność naszym babciom oraz dziadkom?

Procedowana ustawa o 14 emeryturze w Sejmie nie rozwiązuje problemów w sposób systemowy nie tworzy trwałych warunków do polepszenia sytuacji materialnej. To plaster na ranę, która domaga się skutecznych rozwiązań od bardzo długiego czasu. 14 emerytura to z pewnością ulga w czasach inflacji i powszechnej drożyzny. Warto jednak zastanowić się czy od rządu nie możemy wymagać więcej?
Lewica od dawna dostrzega ten problem. Mówiliśmy o problemach osób starszych w naszym programie wyborczym a nasi posłowie na Komisjach Sejmowych wielokrotnie poruszali ten palący problem. Sam uczestnicząc najpierw w Komisji Polityki Senioralnej a teraz zasiadając w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówiłem wielokrotnie o wyzwaniach, które czekają Polskę w zakresie tworzenia jakościowo nowej polityki senioralnej.

Lewica w odpowiedzi na te wyzwania przedstawiła pakiet ustaw „bezpieczny senior”. Złożyliśmy te ustawy w Sejmie domagając się dyskusji i głosowania. Chcemy by poważnie potraktowano znane - zidentyfikowane problemy, z którymi zmagają się Seniorzy od lat. Polska potrzebuje skutecznych systemowych rozwiązań – potrzebujemy obecności państwa tam gdzie jest to konieczne.

Lewica chce ustanowienia renty wdowiej. Uważamy, że owdowiały senior powinien zdecydować, czy chce dostawać swoją emeryturę i 25 proc. współmałżonka, czy też 85 proc. emerytury współmałżonka, czyli tak zwaną rentę rodzinną i 25 proc. swojej emerytury. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych państwach Europejskich. W Czechach mają prawo do połowy emerytury zmarłego. Na Litwie do obu emerytur, tak samo w Niemczech i we Włoszech. Będziemy domagać się drugiej waloryzacji rent i emerytur oraz wprowadzenia leków za 5 zł.

Lewica już 20 kwietnia złożyła projekt waloryzacji emerytury o 12%. waloryzacja powinna mieć miejsce 1 września 2022 r. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Czas by dokonać realnej zmiany na lepsze by oprócz 13 i 14 emerytury powróciła pewność w zakresie bezpieczeństwa socjalnego seniorów.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Zwykły chlop | 25 maja, 10:25
I znowu obaz.
~skorumpowane_smieci | 25 maja, 10:26
syfiasta cenzura. Gość może walić swoją lewacką propagandę ale odpowiedzi mogą być poprawne politycznie. Nawet usunęli komentarz stwierdzający fakt; to czym partyjny kolega Obaza sam się chwali i na czym zrobił kariere polityczną.
~do roboty towarzyszu | 25 maja, 10:39
No to Obaz do roboty !!!!! Populacja spada !!!! Ojczyzna cię potrzebuje !!!
~Patiotka | 25 maja, 14:24
Az dziwne,ze nagle"T O " i Pan Obaz interesuje się osobami starszymi. Kiedy za ich władzy tyle emerutom dawano, 3 zł podwyżki, a pracownik zariabiał Urzędnik po 40 latach pracy 1880 zł. To dopiero I Rząd Polski myśli o Ludziach ubogich i starszych. I gdyby nie te lata " Pandemii " teraz " Wojny" . Wiemy przez kogo wywołanej i nom stop kolor " kopanie " przez UE ( Niemcy ) i PO " nie dawanie Polsce ani 1 Euro, inne kraje dostają a Pan D Tusk był w UE w tym czasie, a przed był Premierem Polski, a to najgorsze lata i " kopanie " ze wschodu " aby tak jak Ukrainie " wywołać wojnę, bez powodu. I Ta "negatywna Propaganda " i na P0lskę i na Ukarainę. Az doprowadziła do III Wojny Światowej. A teraz " Opozycia Totalna" ,jakiej żaden Kraj i Świat nie widział i nie miał. Kopiąca dalej swój kraj,
~radny | 25 maja, 15:50
W Goduszynie na jego widok to krowy uciekały

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja