Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11361
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Państwo z bibuły

Autor: RobertObaz
Środa, 17 sierpnia 2022, 14:50
Polskie instytucje, które powinny bronić naszego środowiska naturalnego przed skażeniem zawiodły. Ekologiczna katastrofa obnażyła jakość naszego państwa. Przeszliśmy płynnie od „Państwa istniejącego tylko teoretycznie” do „Państwa z bibuły”, które nie jest gotowe na walkę z zagrożeniami.

Możemy zacząć się martwić o nasze bezpieczeństwo bo instytucje, które powinny nas chronić przed zagrożeniami zawiodły na całej linii. Rząd, który powinien wrócić z wakacji i zakasać rękawy do pracy pokazał swoją bezradność.

Śmieszność rządu z jaką mamy do czynienia jest niespotykana. Jak nazwać kabaret, który urządził na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, który stwierdził że się w Odrze wykąpie? Następnego dnia Premier zaapelował do mediów o to by się w rzece jednak nie kąpać. Dzisiaj wiemy, że nikt z rządu nie poniesie odpowiedzialności dymisje dotyczyć będą urzędników niższego szczebla.

Katastrofa ekologiczna była widoczna znacznie wcześniej dla mieszkańców, którzy sami zaczęli przeciwdziałać jej skutkom. Mieszkańcy zgłaszali do Wód Polskich prośby o pomoc w kupnie wiaderek i ochronnej odzieży, żeby mogli pomóc w oczyszczaniu rzeki. Narażali swoje zdrowie kiedy rząd i wojewodowie z założonymi rękoma czekali na rozwój wypadków. Wszystkim tym wolontariuszom i mieszkańcom zaangażowanym w niesienie pomocy umierającej rzece nikt z rządu nawet nie podziękował zrobiła to strona niemiecka na konferencji prasowej 14 sierpnia.

Dzisiaj zasadne pytanie brzmi czy uda się ustalić przyczynę i sprawców. Zaniechania są na tyle duże, że wątpliwości w tej sprawie są zasadne. Wiemy także co ustaliła Posłana Anita Kucharska-Dziedzic, że „Wody Polskie wprowadziły w błąd opinie publiczną, dementując informację o zrzutach wody, które jednak były w dramatycznej wielkości”. Nie wiemy jeszcze co rząd i jego instytucje chowają w szafie i co jeszcze może się okazać w przypadku Odry.

Straty wyrządzane środowisku to miliony jeśli nie miliardy złotych strat. Przywrócenie stanu przed katastrofy będzie trwać lata. Instytucje muszą być dofinansowane i sprawnie odpowiadać na zagrożenia. Każde zanieczyszczenie to niepowetowana szkoda wyrządzona środowisku. Sprawnie działające państwo skutecznie zapobiega i niweluje możliwość wystąpienia zanieczyszczeń. Warto przypomnieć, że każdego roku występuje wiele lokalnych, małych zanieczyszczeń o których nie słyszymy a w tych przypadkach także powinniśmy pytać o to co zrobiły służby by im zaradzić.

Odra stała się symbolem porażki państwa w walce z sytuacjami kryzysowymi. Katastrofa ekologiczna pokazała, że pod płaszczykiem marketingu politycznego i płomiennych przemówień nie ma wizji propaństwowej a jedynie trzymanie się kurczowo władzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
43%
Hahaha
2
29%
Nudzi
1
14%
Smuci
1
14%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group