« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Środa, 11 grudnia 2019.Imieniny: Damazego, WaldemaraNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Prezydent, Król, Premier i Naczelnik…

Autor: Obserwator
Piątek, 25 listopada 2016, 8:34
A może jednak Naczelnik, Król, a potem to już wszystko jedno, bo czy Premier, czy Prezydent zdają się tak samo dzielnie udawać, że dzierżą władzę. Tak czy inaczej, chodzi o najważniejsze postacie polityki polskiej. Postacie (niektórzy nowomodnie piszą „postaci”), bo trudno mówić o osobach w tej sprawie. Wszyscy wymienieni dzierżą władzę, a władza to sprawa umowy, czyli abstrakcji.
Sytuacja na rynku władzy nieco się skomplikowała po intronizacji Chrystusa na Króla Polski w ostatnią sobotę. Na rynku ludu pracującego miast i wsi sprawa też nie stała się prostsza. Zniknęła jakoś klasa robotnicza, czy – w wersji poszerzonej – robotniczo-chłopska. Trudno jest mówić o klasie inteligencji, gdy się ogląda dyskusję w Sejmie RP, która niewiele ma wspólnego z klasą, ani – tym bardziej – z inteligencją.

Trudno też ukryć, że jeden z komunikatów prasowych o treści: „Chrystus został wybrany na Króla Polski. Andrzej Duda nadal pozostaje Prezydentem” – też nie wyjaśnia zawiłości w relacjach wzajemnych obu wymienionych. Teoretycznie bowiem ktoś komuś powinien złożyć listy uwierzytelniające, ale w tym przypadku trudno sobie to wyobrazić. Król się uwierzytelniać nie musi, a Prezydent już to zrobił przed Prezesem. Ale i tu jest pewna niejasność, bo Prezes został ostatnio określony jako Naczelnik Państwa, więc nie wiadomo, czy to jest ta sama istota i status, chociaż można mniemać , że to jest ta sama osoba. Ta sama, ale nie taka sama.
O Premier nie mówimy, bo jej pozycja jest najmniej skomplikowana. Jest, bo jest, od czasu do czasu upewnia nas, że nad wszystkim panuje jej zastępca, co wielu uznaje – nie bez podstaw – za wyjątkowo finezyjny żart. Kobiety tak mają, żartują finezyjnie, co może potwierdzić każdy mąż, którego żona – jakby mimochodem i prawie bez słów – potrafi doprowadzić do białej gorączki.

Wracając jednak do liczniejszej zdecydowanie grupy tzw. ludu, musimy przyznać, że wielu z komentatorów przestaje już cokolwiek rozumieć.

W zasadzie władzę trzyma właśnie lud, ostatnio określany, jako suweren, może dlatego, że Polska nie jest już Ludowa, a (podobno) zaczyna być suwerenna. I wstaje z kolan. Logiki następstw w tym nie ma, bo skoro mamy Chrystusa Króla, to powinniśmy raczej przyklękać. Może z czasem programy państwowej telewizji wyjaśnią, że można klękać powstając, bo w tej telewizji obowiązuje zasada jej prezesa, iż „ciemny lud wszystko kupi”.

A lud kupi, bo dostał 500+, więc ma za co.

Tyle, że ów lud jednak mocno się podzielił, a specjaliści szukają sukcesywnie nowych określeń. „Suweren” to najogólniejsze i nikogo specjalnie nie obraża. Z określeniem grupy inteligenckiej jako „jajogłowych” sprawa się komplikuje, choćby dlatego, że zwyczajowo przypisuje się to nazwanie łysym facetom, a pozostają jeszcze kobiety. Widoczne są próby wdrożenia określenia „prekariat”, którego wielu używa bez większego zrozumienia, ale że dobrze brzmi i z niczym szczególnym się większości nie kojarzy, to i niewielu protestuje. W każdym razie „prekariat” brzmi zdecydowanie lepiej,, niż „łżeelity”, albo „sort”, obojętnie – lepszy, czy gorszy. Słowo „elektorat” też nie pasuje wszystkim, bo wprawdzie niby każdy (prawie) ma czynne i nawet bierne prawo wyborcze, to akurat z tych praw korzystamy oszczędnie, nawet nie co drugi z nas ma na to ochotę. W końcu to jest wolny kraj, więc można nie korzystać z praw.

Chociaż z tą wolnością też bywa rozmaicie, bo zdaniem polityków obecnie rządzących wolność polega na tym, że różne grupy mogą sobie protestować i policja tych grup (tymczasem) nie leje, ani nie polewa. Wprawdzie laniem owych grup, a co najmniej ich poszturchiwaniem zajmują się w zastępstwie grupy ONR, ale to już nie jest problem Państwa, w każdym razie władza państwowa jest właśnie tego zdania. Policja, która jest przecież państwowa, stara się wyjaśnić poszturchiwanym, że sami są sobie winni, bo gdyby nie chodzili ulicą, to by nie prowokowali nikogo.

W tej sytuacji znamienny staje się i symboliczny w przekazie jeden z obywateli, którego zdjęcie obiegło kilka gazet, bowiem zawiesił na swoim balkonie transparent „wolny balkon” i z wysokości drugiego bodaj piętra pozdrawiał ludzi, którzy wiwatowali, doceniając jego akt desperackiej odwagi.

I to by było na tyle „w temacie” wolności.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~AD966 | 25 listopada 2016, 9:02ip-37-*-155-112.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (37.*.155.112)
Kaczyński obiecywał "wczasy pod palmami" ,jesteśmy Republiką bananową,,a od soboty republiką wyznaniową .
~zaboberek | 25 listopada 2016, 9:32*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.146.5)
W Polsce jest wysyp władzy i to tej najwyższej. Chrystus Królem Polski,Matka Boska Królową Polski,Prezydent,Premier a i tak za wszystkie sznurki pociąga ten z Nowogrodzkiej.
~Le1k | 25 listopada 2016, 9:35c176.jelenia.zicom.pl (185.*.122.176)
Interesować sie polityką i ją komentować to jak być kibolem legi...
~Polak Słowianin | 25 listopada 2016, 10:16*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.142.208)
co ??? republiką wyznaniową ? stanowcze NIE fanatykom religijnym, łapy precz od naszej świeckiej Polski, ciekawe czym w przyszłości ta "republika wyznaniowa" różniłaby się od "państwa islamskiego" ? Stanowcze NIE, nie tylko dla uległości wobec watykanu ale także NIE dla uległości wobec brukseli (celowo z małej litery)
THX1138 | 25 listopada 2016, 10:42
Polska to przede wszystkim kraj słowiański, a religię katolicką to przyjął król mając nóż przy gardle (ci łysi co krzyczą Bóg Honor Ojczyzna - plują na swoją ojczyznę) , wszelkie religie powinny być zredukowane do roli nieinwazyjnego folkloru i zgadzam się z komentarzem powyżej, że stanowcze NIE !!!!!!! dla naszej uległości wobec brukseli i watykanu
~zmiana | 25 listopada 2016, 12:51aqu201.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.180.201)
Nazwa Naczelnik nie pasuje do 4RP/.KACZELNIK TO I OWSZEM.
~wtf | 25 listopada 2016, 13:28178-*-186-69.adsl.inetia.pl (178.*.186.69)
Największym paradoksem w tym cyrku jest fakt że ci wszyscy nawiedzeni uważają Żydów za najgorsze zło i jednocześnie za świętych.To dopiero komedia.
~zxzxzx | 25 listopada 2016, 17:18*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.118.56)
Nie wiadomo czy Jezus był Żydem. Wiadomo, że Żydzi go zabili.
~olo2580 | 25 listopada 2016, 20:16alg37.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.36.37)
niezły artykuł z "jajem" z jednym "ale" że jakiś tytuł prasowy mówi nam że ....."Andrzej Duda nadal pozostaje prezydentem". To jakieś przekłamanie albo co najmniej przerost treści nad formą! Kiedyś prezydent Wałęsa miał kapciowego teraz kapciowy jest prezydentem
~On | 26 listopada 2016, 14:49*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.70.21)
Divide et impera !!!
~a piszta sobie co chceta | 26 listopada 2016, 18:11user-94-*-131-139.play-internet.pl (94.*.131.139)
Koryto dla władzy jest takie ważne a dudkać naiwnych trzaba.Kto się nie daje to jest dla władzy be.JESTEM zadowolony z tej władzy która otworzyła mi oczy z braku swojego nasycenia .Mao Tse tung zadbał o Chińczyka to ja dbam o swój los.Podatki tak wygórowane obniżyłem sobie sam w prosth nie kupuję nic ,zlikwidowałem telefony, nie korzystam z energii elektrycznej, wodę mam od Pana Boga . miesiecznie zmniejszyłem vat oplacany przy zakupach do 30 zł . jest jednak sposób a spokojne życie sposób1, sposób
~Widzę | 26 listopada 2016, 21:52188.*.165.10.threembb.co.uk (188.*.165.10)
I co?w związku z Tym?

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2019 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja