Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11392
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Problemy polskich szpitali

Autor: RobertObaz
Środa, 21 lipca 2021, 11:53
Nie ulega wątpliwości, że obecny stan służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Długie kolejki do specjalistów korelują z ich niedostępnością na rynku. Szpitale walczą między sobą o lekarzy byle tylko zachować kontrakty z NFZ.

Pandemia w ostatnim czasie jedne problemy zdołała na pewien czas zamaskować a inne w dobie kryzysu przybrały na sile. Niestety nadal wolimy kupować czołgi za 23 mld zł niż dofinansować lekarzy i rezydentów. Wolimy kupować w sposób nieprzemyślany sprzęt wojskowy niż zapewnić godne pensje pielęgniarką i pielęgniarzom. Nie ma obecnie obszaru w służbie zdrowia, któremu nie groziłby kryzys. Coraz częściej odczuwają ten niebezpieczny dla nas wszystkich stan pacjenci. Dyrektorzy szpitali stają na głowie by zapewnić opiekę medyczną, jednak z pustego i Salomon nie naleje.

Brakuje lekarzy specjalistów ale szpitale nie mogą działać nie tylko bez lekarzy, ale także bez pielęgniarek. Jak wynika z ostatniego raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, do 2030 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o ponad 36 tys. Z tego powodu za dziewięć lat trzeba będzie zamknąć 482 szpitale. Pielęgniarek w przedziale wiekowym 21-30 lat jest zaledwie 5% to stanowczo za mało.

Braki kadrowe przekładają się na jakość opieki. Oddziały szpitalne w całej Polsce są zamykane z powodu trudności w utrzymaniu lub znalezieniu odpowiedniej kadry. Najczęściej są to oddziały wewnętrzne, chirurgiczne, neurologiczne, pediatryczne, a także szpitalne oddziały ratunkowe. Podobne problemy przeżywa obecnie szpital powiatowy w Kamiennej Górze.

Właśnie ze względu na sytuację szpitala w Kamiennej Górze zdecydowałem się spotkać z Burmistrzami i Wójtami oraz przedstawicielami NFZ w najbliższą środę 28 lipca. Liczę, że będziemy mogli bez emocji i polityki porozmawiać o najważniejszych sprawach dla zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu kamiennogórskiego.

To są jedynie fundamenty bez, których trudno mówić o skutecznie działającej służbie zdrowia:

- Krótsze kolejki - 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku
- 850 mln euro na szpitale powiatowe
- Badania pocovidowe
- Produkcja szczepionek w Polsce
- Wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group