« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 14 sierpnia 2022.Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, MaksymilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Problemy polskich szpitali

Autor: RobertObaz
Środa, 21 lipca 2021, 11:53
Nie ulega wątpliwości, że obecny stan służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Długie kolejki do specjalistów korelują z ich niedostępnością na rynku. Szpitale walczą między sobą o lekarzy byle tylko zachować kontrakty z NFZ.
Pandemia w ostatnim czasie jedne problemy zdołała na pewien czas zamaskować a inne w dobie kryzysu przybrały na sile. Niestety nadal wolimy kupować czołgi za 23 mld zł niż dofinansować lekarzy i rezydentów. Wolimy kupować w sposób nieprzemyślany sprzęt wojskowy niż zapewnić godne pensje pielęgniarką i pielęgniarzom. Nie ma obecnie obszaru w służbie zdrowia, któremu nie groziłby kryzys. Coraz częściej odczuwają ten niebezpieczny dla nas wszystkich stan pacjenci. Dyrektorzy szpitali stają na głowie by zapewnić opiekę medyczną, jednak z pustego i Salomon nie naleje.

Brakuje lekarzy specjalistów ale szpitale nie mogą działać nie tylko bez lekarzy, ale także bez pielęgniarek. Jak wynika z ostatniego raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, do 2030 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o ponad 36 tys. Z tego powodu za dziewięć lat trzeba będzie zamknąć 482 szpitale. Pielęgniarek w przedziale wiekowym 21-30 lat jest zaledwie 5% to stanowczo za mało.

Braki kadrowe przekładają się na jakość opieki. Oddziały szpitalne w całej Polsce są zamykane z powodu trudności w utrzymaniu lub znalezieniu odpowiedniej kadry. Najczęściej są to oddziały wewnętrzne, chirurgiczne, neurologiczne, pediatryczne, a także szpitalne oddziały ratunkowe. Podobne problemy przeżywa obecnie szpital powiatowy w Kamiennej Górze.

Właśnie ze względu na sytuację szpitala w Kamiennej Górze zdecydowałem się spotkać z Burmistrzami i Wójtami oraz przedstawicielami NFZ w najbliższą środę 28 lipca. Liczę, że będziemy mogli bez emocji i polityki porozmawiać o najważniejszych sprawach dla zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu kamiennogórskiego.

= To są jedynie fundamenty bez, których trudno mówić o skutecznie działającej służbie zdrowia:

- Krótsze kolejki - 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku
- 850 mln euro na szpitale powiatowe
- Badania pocovidowe
- Produkcja szczepionek w Polsce
- Wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~chory | 21 lipca 2021, 13:02
Co on gada głupoty , prywatnie służba zdrowia działa , nie boją się wirusa ,ceny z kosmosu , teraz wiedzą że żyją , tylko zwykłego emeryta nie stać na wizytę , pozostaje tylko czekać na kostuchę im o to się rozchodzi
~kikuś | 21 lipca 2021, 15:19
Nie ma pieniędzy na zdrowie , są na 15000 ton amerykańskiego niepotrzebnego złomu !
~roasted carob | 21 lipca 2021, 16:12
służba medyczna dostała podwyżki od ministerstwa a placówki zaniżają tytuły na umowach aby dziabnąć różnice do swoich chciwych kieszeni Do NFZ przedstawiają fakyczne tytuły pielęgniarek(mgr, licencjat), fizjoterapeutów,ratowików....
~soclib | 21 lipca 2021, 18:06
Bardzo dobra analiza.Napisane prostym zrozumiałym językiem.Miliony na rezydencje biskupów.Miliony utracone na respiratory.fabryke maseczek. Dalej słuchajcie bajarza Morawieckiego. Kraj po pośladkach będzie się podnosił następne 30 lat.
~BRZECHOTNIK | 21 lipca 2021, 23:21
Podsumuję to tak: "Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani" (Mark Twain) A ludzie wciąż tak mocno wierzą, że komuś zależy na ich zdrowiu...
~pff | 22 lipca 2021, 7:14
Medycy, których znam żyją jak pączki w maśle, zmiany miejsc zamieszkania na wygodniejsze i środków transportu (jw) na porządku dziennym. To chyba zupełny przypadek, że ich exodus rozpoczął się jakoś tak rok od początków s4aczki z covidem. Chciałbym konfabulować i myśleć, że nikt nienrobi nas w chvja, ale niestety. Inna sprawa, że do sasiada- właściciela knajpy nawet kurierzy przestali tak często, jak niegdyś podjeżdżac. Też chcialbym myslec, ze korzysta z paczkomatów, ale tyrają całą rodziną od świtu do późnej nocy.
~jeżyk | 22 lipca 2021, 8:59
Problem nie od dzisiaj.Od wielu lat do spejlcjalistów się czeka .Temat znany i o co tyle nagle szumu?...że Morawiecki, że maseczki ,że respiratory ,że rząd itd.....
~Dorsz | 22 lipca 2021, 12:03
Sądziłem, że Pan rzeczywiście chce poruszać ważne tematy i trochę z nami podyskutować. A Pan, jak typowy politykier, uznał udostępnione Panu łamy tego medium do promocji własnej osoby, krytykanctwa i szukania problemów tam, gdzie ich nie ma. Może tak zainteresuje się Pan niewolniczym wykorzystywaniem osób niepełnosprawnych w tzw. zakładach pracy chronionej i czerpaniem pieniędzy z budżetu państwa przez mafie podające się za pomagających inwalidom.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja