Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 4300
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Pytania do kandydatów na Prezydenta Miasta Jeleniej Góry

Autor: oskarl
Niedziela, 16 września 2018, 14:48
Jerzy Łużniak – Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Krzysztof Mróz – Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Niedźwiecki – Komitet Wyborczy Demokracja i Sprawiedliwość
Hubert Papaj – Komitet Wyborczy Dolnośląski Ruch Samorządowy
(?) – Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem

1. Czy mogliby Państwa przedstawić motto, główny cel programu wyborczego?
2. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo kandydować na Prezydenta Miasta Jeleniej Góry?
3. Jak będziecie wypełniać swoją rolę / misję jako Prezydent Miasta Jeleniej Góry?
4. Co zrobicie konkretnie dla mieszkańców Jeleniej Góry i dla ożywienia miasta?
5. Jakim kluczem zamierzacie obsadzać kierownictwo Zarządu Miasta?
6. Jaką przyjmiecie strategię rozwoju i jaki system zarządzania Jeleniej Góry wprowadzicie?
7. Co chcecie zrobić dla rozwoju przedsiębiorczości i dla wzrostu znaczenia Jeleniej Góry?
8. Czy planujecie rozbudowę oraz udogodnienia mieszkań komunalnych i socjalnych?
9. Czy zamierzacie podwyższyć, czy obniżyć opłaty lokalne oraz za usługi wodno-ściekowe i śmieciowe?
10. Czy przewidujecie jakąś reformę w kwestii kształcenia naszych dzieci, stworzenia im perspektyw?

Odpowiedzi na pytania do kandydatów na Prezydenta Miasta

1. Sprawna i tania gmina, dążąca do szczęścia mieszkańca.
2. Jelenia Góra upada. Upada gospodarczo i społecznościowo. Boli mnie krzywda ludzka, niesprawiedliwość i nierówność społeczna. Boli mnie chory, materialny i partykularny system wartości. Nie akceptuję dzielenia ludzi i bazowania na agresji. Zamierzam zadbać o dobro wspólne. Chcę służyć ludziom, przywrócić miasto mieszkańcom. Chcę wprowadzić w naszej Kotlinie pozytywny system wartości.
3. Zarządzanie miastem to nie władza nad jego mieszkańcami, tylko służba. Jako Prezydent będę realizował program wspólnoty, a nie grupy politycznej. Będę słuchał mieszkańców i kierował się ich głosem. Będę korzystał z narzędzi demokracji. Będę dobrym gospodarzem, który dba o swój dom. Aby za hasłami szły czyny, to deklaruję, iż całe uposażenie Prezydenta będę przeznaczał na Dom Dziecka „Dąbrówka”. Muszę świecić przykładem.
4. Wszystkie decyzje będę podejmował z myślą o mieszkańcach i ich szczęściu. Dobry ojciec musi zadbać o swoje dzieci. Proszę nie mylić tego z nacjonalizmem. Będę otwarty i rozważny. Podoba mi się zasada: Postępuj zawsze tak, aby reguła twego postępowania mogła być obowiązująca dla wszystkich. Mieszkaniec musi czuć się podmiotem. Musi być współgospodarzem. Mam taka ideę, dowartościowania ludzi. Na przykład dania im szansy instalowania ławek na obrzeżach miasta ze swoimi insygniami, czy tworzenia własnych zatoczek parkingowych. Stawiania swoich znaczników w mieście. Na pewno wprowadzę funkcję Gminnego Rzecznika Praw Obywatelskich.
5. Członków Zarządu będę wybierał w drodze konkursu.
6. Opracuję nową strategię rozwoju pod kątem i na potrzeby mieszkańców Jeleniej Góry. Nie można kierować się interesami czynników zewnętrznych i centralnym sterowaniem. Gmina będzie bogata bogactwem swoich mieszkańców. Oni wiedzą najlepiej, jak zarządzać swoim poletkiem i w którym kierunku się rozwijać. Co do zarządzanie, to nie będzie komunistycznej zasady: czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy. Wprowadzę motywacyjny system wynagrodzeń.
7. Gmina jest bogata w złoża kopalin i surowce mineralne. Opracuję plany zagospodarowania przestrzennego miasta z kwalifikacji do ochrony na do wydobycia. Obniżę ceny lokali użytkowych, pustostany nie przynoszą dochodu. Nie cena tylko ilość uruchomionych inwestycji przynosi wzrost gospodarczy. Turystyka i przedsiębiorczość są nierozłączne, idą zawsze w parze. Bez przedsiębiorczości, nie będzie turystyki. Trzeba wprowadzić promocję dla drobnej przedsiębiorczości i dla firm rodzinnych oraz program przyjazna gmina. Tanie grunty przyciągną inwestorów, a to będzie kołem zamachowym dla wzrostu energii.
8. Jelenia Góra nie jest niestety miastem socjalnym. TBS i deweloperzy nie są sposobem na tanie mieszkania. Trzeba pobudzić i wesprzeć program mieszkań patronackich, czy alternatywny i wprowadzić bonifikatę na wykup mieszkań od gminy oraz zagospodarowania pustostanów. Trzeba również wybudować nowe, przyzwoite mieszkania socjalne. Modernizacja starych budynków nie jest rozwiązaniem docelowym.
9. Uważam, że trzeba obniżyć opłaty lokalne. Niskie opłaty lokalne przyciągną turystów i przedsiębiorców. Obniżę z pewnością opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków oraz za odbiór odpadów komunalnych. Spółki nie mogą na usługach komunalnych zarabiać i przeznaczać nadwyżek na premie, cele mieszkaniowe, czy zewnętrzne. Podmioty gminne muszą się dobrze gospodarzyć, pełnić służebną rolę i nie obciążać mieszkańców ponad potrzebę.
10. Atrakcyjna szkoła, spełniająca szerszy zakres niż tylko nauka, jest legitymacją do awansu. Musi mieć obok nauki, sport, harcerstwo, kółka zainteresowań. Musi przyciągać ludzi i uczyć więzi społecznych. Jest taka jedna szkoła w Jeleniej Górze. To za mało, żeby liczyć się na rynku krajowym. Trzeba bezwzględnie dać szansę na rewitalizację szkół i wprowadzić prospołeczny program edukacyjny.

Grzegorz Niedźwiecki – KW Demokracja i Sprawiedliwość

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group