Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11423
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Samorządy potrzebują wsparcia i pieniędzy z Unii Europejskiej na rozwój

Autor: RobertObaz
Czwartek, 24 lutego 2022, 11:50
Samorządy wymagają natychmiastowego wsparcia ze strony Rządu. Nie może być tak, że Państwo, które powinno wspierać samorządność i rozwój społeczeństwa obywatelskiego swój dialog ogranicza jedynie do nakładania kolejnych obowiązków. Budżety samorządów są systematycznie drenowana a celem jest ratowanie budżetu państwa i nieodpowiedzialnej polityki PiS kosztem naszych małych ojczyzn.

Polski Ład został przygotowany nie tylko źle ale wdrożony w atmosferze chaosu i dezorganizacji. Nie analizowano jego skutków nie tylko w stosunku do obywateli ale przede wszystkim w stosunku do jednostek samorządu terytorialnego. Konsekwencje są tego widoczne już na dzień dzisiejszy i niestety nie ma w tym wypadku pozytywnych informacji.

Jelenia Góra szacuje roczne straty z powodu wprowadzenia przez PiS Polskiego Ładu na 28,5 mln zł rocznie. Obniżka dochodów Bolesławca się 11 mln a Karpacza ponad 1,5 mln zł. Tracą zarówno duże jak i małe gminy. Niezależnie od ich umiejscowienia na mapie Polski problem staje się znaczący i niestety uciążliwy także dla samych mieszkańców. Pieniądze te powinny być przeznaczone na dodatkowe inwestycje, edukacje czy kulturę.

Lewica chce przywrócenia w tym zakresie zdrowego rozsądku i sprawiedliwości dla ciężkiej pracy samorządowców ale także i samych mieszkańców. Nowa Lewica chce zapewnić małym ojczyznom systemowe finansowanie, aby nie musiały co roku startować w konkursie grantowym rządu. - W tym celu proponujemy zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT, z ok. 39 procent do 54 procent dla gmin; z 10 procent do 14 procent dla powiatów oraz z jeden i sześć dziesiątych procent do dwóch i dwóch dziesiątych procenta dla województw. To co najmniej 17 miliardów złotych więcej na drogi, szkoły, komunikację miejską oraz żłobki. Pieniądze zostaną tam, gdzie płacimy podatki, wtedy będziemy jeszcze lepiej widzieć jak inwestowane są nasze wspólne złotówki.

Kolejnym krokiem jest odzyskanie funduszy unijnych. Nie może być tak, że samorządy są poszkodowane tylko dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość nie chce zasad praworządności. Dzisiaj w tak trudnym okresie gospodarczym potrzebujemy tych pieniędzy, to blisko 240mld zł. Polska gospodarka potrzebuje paliwa, aby budować innowacyjną gospodarkę, tworzyć nowe wysokopłatne miejsca pracy, czy też skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną. Wielu polityków PiS sugeruje, iż nasz kraj poradzi sobie bez pieniędzy z Funduszu Odbudowy, ale nie precyzują skąd wziąć taki kapitał. Alternatywą jest pożyczenie ich na rynku finansowym, ale po co płacić komuś wysokie odsetki, skoro pieniądze są na wyciągnięcie ręki.

Trzeba to sobie jasno powiedzieć: Lewica jest najbardziej proeuropejską siłą polityczną. Wprowadziliśmy Polskę do Europy, czas wprowadzić Europę do Polski. Głosowaliśmy za pieniędzmi z Funduszu Odbudowy. To my załadowaliśmy miliardy euro na palety. Palety, które czekają na transport do Polski

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group