Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 11412
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Sejm przygotowuje nowe pakiety ustaw

Autor: RobertObaz
Środa, 9 marca 2022, 13:10
Ukraina broni się przed agresorem już 14 dni. Tyle zajęło siłom zbrojnym naszego sąsiada udowodnienie, że druga najsilniejsza armia na świecie jest źle dowodzona, a jej morale niezwykle niskie. Ostatnie dwa tygodnie pokazały, że sankcje nałożone na Rosję już teraz zrujnowały jej gospodarkę i w perspektywie mogą doprowadzić do niewypłacalności całego państwa.

Jednak wojna na Ukrainie to przede wszystkim ludzkie tragedie. Ponad milion uchodźców, których przyjmuje obecnie Polska. Opiekę nad uciekającymi przed wojną rodzinami roztaczają sami Polacy oferując im schronienie, żywność i w perspektywie także pracę. Pokazaliśmy całemu światu naszą solidarność z Ukrainą.

Dzisiaj także w tych gorących politycznie dniach, w Sejmie staramy się pracować nad ustawami, które ułatwią wspieranie zarówno uchodźców jak i tych, którzy obecnie walczą z rosyjskim okupantem. Razem z sojusznikami z NATO wzmacniany jest potencjał obronny Polski, Litwy czy Łotwy. W tych trudnych chwilach cały świat poszukuje optymalnych rozwiązań, które pomogą powstrzymać rosyjski imperializm.

W ostatnich dniach w Sejmie procedowane była między innymi ustawa o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która była wyrazem zmian jakie w ciągu ostatnich dni zaszły w zakresie bezpieczeństwa. Nasz świat zmienił się na zawsze a nasze priorytety dotyczące członkostwa w NATO czy Unii Europejskiej nabrały nowego znaczenia. Ustawa ta bez wątpienia tworzyć będzie mechanizmy prawa, które można zastosować by aktywnie i skutecznie realizować cele stawiane bezpieczeństwu narodowemu w nowych realiach polityki międzynarodowej.

Dzisiaj potrzebujemy narzędzi, które w istotny sposób staną się elementem wprowadzania zmian, usprawniających procedury dotyczące obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym. Wprowadzane zmiany mają wspomóc wypełnianie zobowiązań międzynarodowych Polski ale także umożliwić jeszcze skuteczniejsze udzielanie pomocy i wsparcia.
Kolejną ustawą jest aktualnie procedowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa ta jest niezbędna w zakresie uregulowania kwestii pobytu i procedur stosowanych przy tak dużym napływie uchodźców. Istotne jest także stworzenie mechanizmów, które pozwolą mieszkać i podejmować pracę przez obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną.

W końcu trzecią niezwykle ważną ustawą jest ustawa o obronności, która likwiduje ponad 14 innych ustaw i zawiera ponad 800 artykułów. Prace nad nią także zaangażowane są wszystkie kluby parlamentarne. Wierzymy, że Polskie Siły Zbrojne muszą być przygotowane do nowych wyzwań przed, którymi stoją.

Mimo zastrzeżeń, które zgłasza nie tylko Lewica jesteśmy przekonani, że praca nad tymi projektami ustaw jest kluczowa w obecnej sytuacji międzynarodowej. Rolą Polski jest zapewnić bezpieczeństwo i możliwości rozwoju gospodarczego swoim obywatelom. Fundamentem tych dążeń jest członkostwo w NATO oraz stosowanie się do zasad praworządności Unii Europejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group