« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Piątek, 1 lipca 2022.Imieniny: Haliny, Marcina, MarianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Stop faszyzmowi na stadionach

Autor: RobertObaz
Wtorek, 9 listopada 2021, 13:37
Dzisiaj, 9 listopada w Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem warto głośno powiedzieć o sytuacjach, w których w naszym otoczeniu dochodzi do aktów szerzących agresję i nienawiść. I choć nie są to sytuacje, o których słyszymy w telewizji – nie możemy się na nie godzić!
W przestrzeni publicznej oraz w mediach społecznościowych pojawiły się materiały na temat „kibiców” jeleniogórskiego klubu piłki nożnej – KS Karkonosze Jelenia Góra. Podczas meczów jeleniogórskiej drużyny na stadionie regularnie pojawiają się znaki, symbole i napisy szerzące agresję i nienawiść.

Na zdjęciach publikowanych w sieci można zobaczyć osoby przyodziane w bluzy z symboliką nazistowską – m.in. - "Krew i Honor”. Jest to nazwa międzynarodowej organizacji nazistowskiej, nielegalnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i Ameryki Północnej, w 2019 roku uznanej za organizację terrorystyczną. W Polsce przewódcy organizacji znajdują się obecnie w więzieniu, a Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmuje się jej zwalczaniem.

Kibice KS Karkonoszy Jelenia Góra sprzedają również nalepki o treści "Biali patrioci" na których widnieje symbol "wilczy hak", z niemieckiego "wolfsangel", symbol używany niegdyś przez dywizje SS i hitlerowców podczas drugiej wojny światowej.

Kolejnym przypadkiem niepokojących zachowań jest regularne wywieszanie banneru z napisem „good night left side” z wizerunkiem postaci bijącej drugą postać. Wymienione hasło jest używane przez środowiska skrajne i oznacza zachęcanie do fizycznej eliminacji wszystkich osób o poglądach lewicowych. Poza tym napisem na tym samym banerze znajduje się wizerunek członka skrajnie rasistowskiej, terrorystycznej organizacji Ku Klux Klan, w charakterystycznym białym stroju.
Jako mieszkaniec Jeleniej Góry oraz parlamentarzysta tego regionu czuję się w obowiązku, aby reagować i nagłaśniać takie sytuacje. Nie zgadzam się z takim zachowaniem i jestem stanowczo przeciwny szerzeniu agresji, nienawiści i pogardy.

Tym bardziej kiedy chodzi o kluby sportowe finansowane z dotacji samorządowych, dzięki którym mogą funkcjonować. Finansowanie klubu sportowego oraz współpraca z jednostką samorządową stwarza pewną odpowiedzialność – zarówno dla władz klubu jak i dla samorządu. Powinny one odpowiadać również za środowisko związane z danym klubem, w tym za kibiców i ich zachowanie. Brak reakcji lub odcinanie się od takich sytuacji jak te opisane powyżej oznaczają pewne przyzwolenie na takie działania i pokazują, że osoby szerzące agresję i nienawiść mogą pozostawać bezkarne.

Warto w tym miejscu zastanowić się również nad regulacjami i zasadami konkursów, w ramach których przyznawane są dotacje na funkcjonowanie klubów sportowych. Jednym z działań, które mogłoby zapobiec takim sytuacjom, jest obwarowanie konkursów, w taki sposób, aby dotacje były przyznawane tym organizacjom, których środowisko nie propaguje zachowań i wzorców faszystowskich, nazistowskich, szerzących agresję i nienawiść.

Kluby sportowe, zwłaszcza te funkcjonujące dzięki miejskim dotacjom powinny być wzorem i eliminować niebezpieczne zachowania.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~stach | 10 listopada 2021, 9:45
Panie Obraz z nienawiścią to skutecznie Pan powinien walczyć również na lewackich marszach i tych piorunami. Tam to dopiero jest cały ocean nienawiści nie mówiąc już o języku głównie na wyp. kur. psy. je.. i tak dalej. Wydaje m się też że ten piorun pod którym Pan się pokazuje i wspiera jest też bardzo mocno związany z waffen SS. Panie Obraz trochę rozsądku i umiaru.
~sd | 10 listopada 2021, 12:59
Z ust mi Pan to wyjął Panie stach,na pohybel lewackim moralizatorom.
~włąśnie | 10 listopada 2021, 16:50
Właśnie należy zacząć od siebie. Nienawistne spektakle lewicy, a oczekuje się od drugiej strony sporu politycznego ogłady. Najpierw sami dajcie dobry przykład.
~sepuku !!!! | 10 listopada 2021, 18:30
Ty lewaku masz chyba jak najmniej do moralizowania innych !!!!
~hattrick | 10 listopada 2021, 19:15
Najwyższy czas aby klub się tym zajął albo wstrzymać finansowanie.Faszyzm wyrządził zbyt wiele zła naszej Ojczyżnie.
~Janusz z bloku | 10 listopada 2021, 21:34
Dzień walki z faszyzmem i semityzmem to rozumiem, ale tak ???
~ABE | 10 listopada 2021, 21:47
Przecież to koledzy niejakiego Bąkiewicza, pupilka Ziobry. W tym systemie nie do ruszenia.
~cftuhb | 11 grudnia 2021, 0:40
NAJWIĘKSZYM WOJOWNIKIEM Z FASZYZMEM BYŁ TOWARZYSZ S T A L I N !!! To tak ku pamięci tych obecnie pochłoniętych walką.
~23er3 | 19 grudnia 2021, 16:46
hihi ot jaki przewrotny los panie kochany. A czy teraz możemy zakrzyknąć STOP FASZYZMOWI w punktach szczepień? Czy to już nieprawomyślne? Tam faszyzm be, tu segregacja cacy?
~as | 3 stycznia, 1:51
Polscy "patrioci" używający symboliki nazistowskiej to sprawa dla psychiatry.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja