« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 24 lipca 2021.Imieniny: Kingi, KrystynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Straszydełko cieplickie

Niedziela, 10 listopada 2019, 12:26
I znów spacer po jednej z ciekawszych dzielnic, czyli po Cieplicach i znów to samo wrażenie, że jesteśmy gdzieś z boku, a może nawet daleko z tyłu, że brak nam odwagi, by coś zmienić, a nie tylko tworzyć kosmetyczne poprawki, że najstarsze uzdrowisko w Polsce ma swoje serce z poważną wadą, nawet arytmią, że dogorywa. A przecież mogłoby być zupełnie inaczej. Ileż to razy już każdy z nas chodził po targowisku w Cieplicach, ale może nie chce widzieć tego nad wyraz przykrego widoku...
Tak, jak wygląda ono dziś to raczej wspomnienie schyłku lat 90 ubiegłego wieku, niż wizytówka, serce uzdrowiska w XXI wieku.

Pamiętam doskonale jak w zeszłym roku, gdzieś tak w okolicy czerwca pojawił się szeroko omawiany pomysł rewitalizacji tego miejsca. Jednocześnie pojawił się także pomysł przeniesienia targowiska w rejony obecnego parkingu, do którego dojazd jest od ulicy Sobieszowskiej, a z kolei w obecnym miejscu targowiska, chciano utworzyć parking dla kuracjuszy. Przecież to czyste szaleństwo!

Uważałam wtedy i dziś to podtrzymuję, że byłby to tylko już koniec dla pozostałych jeszcze kupców. W tym miejscu, gdzie uzdrowisko jest dziś - to prawdziwe serce naszej dzielnicy. Jednakże trzeba spowodować, może nawet w porozumieniu mieszkańców z kupcami jak ta rewitalizacja powinna wyglądać, bo to przede wszystkim te strony ewentualną zmianą są zainteresowane a nie urzędnicy, którzy coś postanowili w ubiegłym roku, a w związku z brakiem porozumienia wycofali się z pomysłu i z pieniędzy wykładanych na rewitalizację.

Tak zwany ryneczek dalej straszy, choć oczywiście trzeba przyznać, że towar zwłaszcza owoce, warzywa, są idealnej jakości i smaku, którego niejednokrotnie brakuje Biedronkom czy innym Lidlom. Tak więc dla dalszego, lepszego rozwoju cieplickiego uzdrowiska czy przywracania jego świetności, podnoszę kwestię zadbania tego jakże uroczego miejsca spotkań, rozmów, a przede wszystkim miejsca zakupów, tak dla nas mieszkańców, ale również dla kuracjuszy i turystów. Byśmy nie musieli się już wstydzić, że trąci ono myszką, a nawet straszy.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~Grażyna | 10 listopada 2019, 17:47
Popieram w 100% -jestem Ciepliczanką od urodzenia,tyle w naszym mieście się zmieniło, a ryneczek taki sam jaki pamiętam z dzieciństwa Wstyd, wstyd dla władzy jeleniogórskiej
~s. | 10 listopada 2019, 18:34
To całe miasto dogorywa i podupada. To jest normalne, gdzie dobry gospodarz tam są pieniądze i rozwój. Gdzie brak pomysłów i głupoty w głowie tam mól i rdza.
~dzidek bez swetra | 10 listopada 2019, 18:51
Dopóki przy sterach miasta tkwić będzie kolejna już, stara postkomunistyczna nomenklatura nic w tej kwestii się nie zmieni. Dlatego też przydomek "czerwonej doliny" pasuje do tego miasta jak ulał, szkoda tylko że przez to miasto stacza się po równi pochyłej.
~pierwsza w prawo | 10 listopada 2019, 19:35
Narzekać na "czerwoną dolinę" w przypadku ryneczku w Cieplicach zakrawa na chichot historii. To własnie za tych czerwonych powstało to miejsce i po upadku czerwonych, przeżywało swoje najlepsze chwile. A robienie z tego miejsca serca uzdrowiska, jest po prostu śmieszne. Jak zauważył autor, mamy XXI wiek, a próbuje się, lecąc na sentymentach, cofnąć to miejsce o ćwierć wieku. Świat się zmienia. Świat się zmienił. Ryneczek do likwidacji. Parking jest na Św. Jadwigi. A dla tych, którzy lubią stragany i którym się wydaje, że na straganach jest lepszy i tańszy towar, jest co niedzielę giełda.
~krzyk | 10 listopada 2019, 23:48
Tę tragedię należało już dawno zlikwidować.Brak zaplecza, higieny a ceny pod sufit. W tym miejscu powinien być teren zielony, rekreacyjny dla kuracjuszy i mieszkańców.
~Gosc | 11 listopada 2019, 2:57
Nie można pojac jak gospodarze miasta Cieplice moga tolerowac taki syf brud wokol ryneczku i taką staroc.Czy naprawdę nie można tego uporządkować. Turyści mówią że Cieplice są strasznie zaniedbane.Naprawde brakuje im dobrego gospodarz któremu by się chciało coś w tej sprawie zrobić.Przykro i wstyd.
~kokospoko | 11 listopada 2019, 6:14
W cieplicach przede wszystkim trzeba zmienić jakość powietrza. Pogonić trucicieli bo to jest wstyd dla uzdrowiska żeby pobierać opłate klimatyczną w takiej komorze gazowej. Ryneczek zostawcie w spokoju bo znając życie postawicie nowe budy i będą stały puste bo czynsz będzie zaporowy. Jak sie komuś tam nie podoba niech idzie do marketu.
~Dorsz | 11 listopada 2019, 9:55
Czytam i nie wierzę ! Radzę Ciepliczanom wyjechać na jakiś czas z dzielnicy w Polskę i wrócić, np. po kilku miesiącach. Jako Zabobrzanin, rzadko bywam w Cieplicach; ale raz na jakiś czas z przyjemnością tam zajeżdżam. Trzeba mieć dużo złej woli żeby tak opisywać tę część Jeleniej Góry. Autor artykuły taką wolą się popisał. Proszę zwrócić uwagę, że zaczyna opis od utyskiwania nad zaniedbaniem Cieplic; dopiero znacznie później dowiadujemy się, że chodzi o kawałek ( pardon ) gównianego placyku targowego. Te kilkadziesiąt metrów kwadratowych dało autorowi asumpt do przekreślenia milionów złotych wydatkowanych w ostatnich 15 latach na odnowienie, restaurację i sanację Cieplic. Dumny jestem z takiej dzielnicy miasta - pięknej, przyjemnej do spacerów i przyjaznej usługowo dla turystów.
~pff | 11 listopada 2019, 10:39
Fakt, w porównaniu z tą zabibrzańską favelą Cieplice to Beverly Hills.
~Niestety | 19 listopada 2019, 23:26
Targowisko rzeczywiście nie jest wizytówką Cieplic, tak samo, jak ul. Jagiellońska w sąsiedztwie której mieści się bulwar. Niektóre domy są tak obskurne, że naprawdę przykro patrzeć, a przy odrobinie dobrej woli wystarczy posprzątać, zadbać o teren wokół. Nikt nie każe robić "generalki", na którą miasto czy właścicieli nie stać. Nie potrzeba majątku, by było czysto i schludnie. Cieplice są piękne, ale nie wystarczy tylko remont parku i Placu Piastowskiego, bo nie tylko tamtędy spacerują kuracjusze, lecz także po okolicznych zakątkach dzielnicy uzdrowiskowej. Niestety, ale z estetyką miasto jest na bakier :/
~Iks | 20 listopada 2019, 12:06
Typowe. Ludziom przybywa lat, krytycyzmu, znużenia życiem, ubywa entuzjazmu i zaczynają się teksty w stylu "kurła kiedyś to było". Tyle że nie było, a sentymenty to rozszerzona tęsknota za radosną młodością. Takie bazarki nigdy nie wyglądają estetycznie, co najwyżej mniej biją po oczach, jeśli są zamknięte w halach targowych. Rozumiem, że było miło, kiedy widywało się sąsiadów między marchewką a mydłem i powidłem, ale to nostalgia i niewiele więcej.
roxettetylosand1991 | 21 listopada 2019, 21:31
Pozwolę się nie zgodzić z niektórymi komentarzami. Po pierwsze targowisko w Cieplicach jest pewnego rodzaju sercem uzdrowiska, przede wszystkim dla mieszkańców, bo serce uzdrowiska to nie tylko główny Dom Zdrojowy, czy deptak.Bo to tak jak Kraków np. ma targ najstarszy w mieście zwany Starym Kleparzem i na dodatek pięknie i zachęcająco wygląda, ale ma też i Wawel,który jest sercem miasta, czy Rynek Główny tak my możemy mieć podobnie. Po drugie dziwi mnie, że niektórzy radzą iść do marketu skoro większość z nas do patrioci i wolą to, co polskie, a nie zagraniczne sklepy i wreszcie ostatnie: jak iść na giełdę w niedzielę i tylko w niedzielę?
~to nic | 24 grudnia 2019, 15:14
Ryneczek jak ryneczki w calej Polsce. Zawsze mozna cos dla siebie wybrac i kupicz, czego nie ma w sklepach. Komu to przeszkadza, to sie dziwie. Wystarczy pozamiatac przy straganach. Nie zmieniac i nie likwidowac ryneczku. Ja chetnie tam chodze, a jak ide na spacer, to do parku i dale. Pozdrawiam. Nie wydziwiac.
~ABc | 26 grudnia 2019, 17:00
Zgoda z tym straszydlem nadmienie ze w innych miejscach kupujac identycznie swiezutkie warzywa czy owoce placi sie duzo taniej czyzby dlatego ze taki wielki kurort sanatoryjny.
~anonim | 2 stycznia 2020, 12:28
Ryneczek, to nie markiet. Tu kazdy musi znalezc kawalek miejsca , zeby rozlozyc bodaj na slomianej macie swoj towar i to jest wlasnie caly urok tego miejsca. Idziemy na rynek i rozgladamy sie, co tu sprzedaja. Tak bylo i nikt nie robil z tego problemu.
~Oko | 16 stycznia 2020, 18:50
Ryneczek wyglada fatalnie .Obskurne budy. A ceny z kosmosu.A pare krokow dalej smietnisko.
~Mieszkaniec | 19 stycznia 2020, 9:14
Najgorszy to jest syf i brud wokół tego niby rynku oraz blaszane budy jak slums .Jak ma być rynek to go porządnie wyremontować i posprzątać ten brud i śmieci wokoło.
~jeleniogórzanka | 19 stycznia 2020, 17:18
Obok nieciekawej architektury Ryneczku stoi ciekawy obiekt "Starego Młynu" - pusty bez żadnej perspektywy.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja