« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Niedziela, 14 sierpnia 2022.Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, MaksymilianaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Szokujące podwyżki w 2022r.

Autor: RobertObaz
Wtorek, 4 stycznia 2022, 11:33
Nowy rok przynosi ze sobą nowe wyzwania i zagrożenia, których przedsmak odczuliśmy pod koniec 2021r. Niestety wszyscy będziemy musieli stawić czoła nie tylko nowym zagrożeniom ze strony Covid-19, ale przede wszystkim wysokiej inflacji, a tym samym rosnącym cenom energii, paliw i żywności.
Wszystkie te czynniki, które wzburzyły naszą gospodarkę można było minimalizować na długo przed ich wystąpienie. Decyzje jednak jakie zapadały w rządzie Mateusza Morawieckiego nie były podejmowane w oparciu o twarde dane i poczucie odpowiedzialności za miliony Polek i Polaków. Wszystkie miały natomiast charakter czysto polityczny za co dzisiaj płacimy z nawiązką. Jak można przeczytać w raportach Najwyżej Izby Kontroli dotyczących stabilizacji cen energii elektrycznej:

„Minister odpowiedzialny za sprawy energii nie zapobiegł skokowemu wzrostowi cen energii elektrycznej. Stało się tak, mimo konsekwentnej polityki Unii Europejskiej ograniczania emisji CO2 i świadomości jej skutków dla polskiej energetyki. Ceny uprawnień do emisji CO2 wciąż rosły, w konsekwencji musiały też rosnąć ceny energii wytwarzanej z paliw kopalnych. Ustawa o cenach energii elektrycznej działała tylko w 2019 r. i miała charakter doraźny. Ustawa, która w ocenie NIK miała spełnić obietnice rządu o braku wzrostu cen energii została przygotowana w pośpiechu. W konsekwencji jej przygotowanie było niezgodne z zasadami legislacji, bez konsultacji z podmiotami podlegającymi regulacji ustawy, z niekompletną oceną skutków ustawy. Nie uzyskano też wymaganych opinii zgodności z unijnymi prawem. Choć stabilizacja cen miała obowiązywać tylko w 2019 r. ustawa była w tym czasie czterokrotnie nowelizowana, w tym dwukrotnie ze względu na naruszenie przepisów UE. Po wygaśnięciu ustawy, czyli po 1 stycznia 2020 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły o prawie 20 proc.”

Konkluzje NIK dla rządu Mateusza Morawieckiego są miażdżące:
„W urzędach ministra właściwego do spraw energii funkcjonowały komórki odpowiedzialne za przygotowywanie rozwiązań systemowych i prowadzenie analiz systemowych rynku energii elektrycznej. Nie było jednak informacji, świadczących o działaniach, których efektem byłoby gromadzenie wyników analiz, w tym dotyczących zjawisk kształtujących cenę ee w Polsce. NIK jako nierzetelne oceniła nieprowadzenie w latach 2016-2020 cyklicznych analiz rynku energii. W ocenie NIK zaniechanie systematycznego monitorowania zdarzeń na rynku energii mogło przyczynić się do zbyt późnego podjęcia inicjatywy ustawodawczej odnośnie ustawy o cenach energii elektrycznej”

Dzisiaj mamy kontynuację tej polityki w postaci kolejnych podwyżek cen energii w skali kraju nawet o 24% a to dopiero początek roku. Tak samo rzecz się ma z cenami gazu, którego cena wzrośnie o 54% za wszystko oczywiście zapłacą najbiedniejsi bo rząd nie potrafi w sposób profesjonalny przygotować ustawy, która zapobiegłaby znacznemu drenażowi kieszeni konsumentów. Wszystko dlatego, bo ważniejsze było utrzymanie procentowych wskaźników poparcia niż realna walka z zagrożeniem. Cała sytuacja z drożyzną w sektorze energii na przykładzie Polski przypomina scenariusz rodem z filmu „ Tylko nie patrz w górę”. Wszyscy wiedzieli jaka sytuacja będzie miała miejsce ale nie zrobiono nic by przeciwdziałać katastrofie.

Konsekwencje są daleko idące bo skutki inflacji wywołanej cenami energii są między innymi podwyżki stóp procentowych a tym samym większe raty kredytu hipotecznego. Średnio kredytobiorca, który spłaca kredyt o wartości 300 tys. zł ( na 30 lat) zapłaci o 100 zł więcej. Ceny żywności to w perspektywie czasu wzrost nie o 7,8 a o 9%. Powstaje więc pytanie czy za chwilę za papier toaletowy nie będziemy płacić tyle co za dobro luksusowe bo jego cena wzrośnie o 20%.
To tylko przykłady, których można podać znacznie więcej. Każdy kto robi zakupy widzi jak dramatycznie rosną ceny. Wielkimi krokami zbliża się do nas kolejna pułapka w postaci „Polskiego Ładu”, który uderzy zarówno w przedsiębiorców jak i w samorządy.

Kolejnym przykładem PiSowskiej "adaptacji" „Nie patrz w górę” jest kompletny brak działań w zakresie walki z pandemią. Codziennie mamy kilkaset zgonów z powodu Covid-19 a kolejne kilka tysięcy ma pozytywny test na obecność wirusa. System ochrony zdrowia paraliżowany jest głównie tymi osobami, które się nie zaszczepiły i nie poczuwają się do obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Rząd zamiast chronić najbardziej wrażliwych, a więc osoby przewlekle chore nie robi absolutnie nic by odciążyć system opieki zdrowotnej. Dla Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego tragedie rodzinne wydają się być tylko statystykami. Dzisiaj nie zagraża nam już „Delta” ale „Omikron” a eksplozja fali zachorowań będzie większa niż w przypadku poprzedniej fali. Lewica domagała się wprowadzenia obowiązkowych szczepień. Dzięki takim rozwiązaniom moglibyśmy uniknąć katastrofy. Niestety nawet teraz rząd wstrzymuje oddech licząc, że jakoś to będzie. Wszyscy widzimy pędzącą w naszym kierunku lokomotywę, która wcale nie zamierza się zatrzymać – ona w nas uderzy a z konsekwencjami będziemy mierzyć się przez lata.

Rok 2022 to będą miesiące zbierania obfitych i negatywnych plonów polityki bez wyobraźni, opartej o utrzymanie sondaży i antagonizowanie grup wyborców. Rok 2022 będzie rokiem rozliczenia polityki PiS z ich nieodpowiedzialnej polityki społecznej.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~` | 4 stycznia, 12:04
Wina Tuska,unii i Putina proste.
~. | 4 stycznia, 12:12
Dokładnie to jest "wina tuska" zresztą, to że teraz nie ma śniegu i prezes pu,pa nie może jeździć na nartach to też jest wina tuska, no i to, że pisowcy to banda nieudaczników niepotrafiących rządzić to też jest wina tuska, Niemców, Ruskich, czachów, całej UE i ogólnie winni są wszyscy tylko nie politycy pis-u.
~Hm | 4 stycznia, 12:18
Jakby na to nie spojrzeć... Kiedy jest troszkę chłodniej w domu, jest zdrowsze powietrze i zwiększa się praca metabolizmu. Kiedy jest droższa żywność, zjada się mniej i nie przekracza się normy kalorycznej. Kiedy jest droższe paliwo, częściej chodzi się pieszo lub jeździ na rowerze, a tym samym zwiększa się aktywność fizyczna. Dla kogo jak dla kogo, ale dla Pana Obaza powyższe zmiany mogą być zbawienne dla jego obecnego i przyszłego stanu zdrowia. A zatem - pozdrawiam serdecznie.
~Gość | 4 stycznia, 12:20
Panie Obaz skończ pan te Swoje wywody dla głupków z telewizorami zamiast mózgów to co się obecnie dzieje to efekt działań ,wprowadzania bandyckich ustaw przez ekipy rządzące tym krajem przez ostatnie 30 lat ,wszystko sprzedaliście ,rozkradliście ,rozwaliliście armię,policję ,zakłady pracy ,edukację służbę zdrowia ,oddaliście kontrolę nad sektorami strategicznymi,finansowymi WY partyjniacy oprócz gadania bajeczek nic nie możecie bo na nic nie macie wpływu jesteście zwykłymi słupami lansowanymi przez media waszą rolą jest gadać ,kłamać,manipulować ,urabiać,przenosić odpowiedzialność na innych nic więcej nie możecie te wasze partie to są twory marketingowe a Wy gracie powierzoną rolę przed społeczeństwem
~baju baju | 4 stycznia, 12:38
Jakie długie ręce ma ten Kaczyński. Rządzi w Polsce a w Holandii podwyżka gazu o 1000%. Jak pan to wytłumaczysz? Te wszystkie POdwyżki to wina lewactwa i ich mrzonek. Debilne opłaty za emisję CO2, dobrze, że jeszcze nie opodatkowaliście ludzi za emisję CO2. Zresztą Ewka Kopacz w 2014 roku zapewniała, że nie grożą POdwyżki cen energii. Ustalcie więc jak kłamać, a później kłamcie razem. I jeszcze jedno: niedawno w Dino widziałem w promocji płaty z kurczaka za 12zł, były przecenione z 16zł. Płaty z kurczaka kupowałem po 16zł dziesięć lat temu, jak jeszcze żyłem w państwie miłości Ryżego. Tyle tylko, że wtedy ludzie zarabiali po 3,50 na godzinę i żadnego Obaza to nie interesowało. Jedź sobie pod jakiś market i zobacz: POdwyżki, a nie ma gdzie zaparkować. HiPOkryto!
~Pijus wyborca | 4 stycznia, 12:43
Oczywista oczywistość: Paliwo, gaz - wina Ruskich, drogie żarcie - wina Tuska, kolejki do lekarzy - wina Kopacz, dzieci się nie rodzą - wina p. dałów, szczepionki nie działają - islamiści albo UFO (wstaw odpowiedni wyraz).
~Goral | 4 stycznia, 13:18
P Opas od opowiadania bajek jest kto inny, a Pan kłamiesz w żywe oczy i to w telewizji przed cała polską , kto Pana wybrał do tego Sejmu, teraz chyba sobie w brodę plują!
~***** pis | 4 stycznia, 14:06
Dziwnie brzmi oburzenie podwyżkami w ustach lewaka.Podwyżki są efektem rozdawnictwa pisu,czyli lewaków udajacych prawicę.Pan lewak gdyby rządził doprowadził by Polskę do dokładnie takiej samej ruiny co pisowcy.
~paradise | 4 stycznia, 14:35
Za Tuska POdwyższali emerytury o 5 zł! Na szczęście czas tuskokomuny minął. Kryzys jest na całym świecie, Polacy dzięki mądrym działaniom rządu wychodzą obronieni i chronieni. A waść zamilcz, bo hadko słuchać takiego szczucia, bez żadnych mądrych propozycji. krytykować łatwo.
~liuhiu | 4 stycznia, 16:57
eden poseł w sejmie kosztuje polskiego podatnika chyba ze 300000tysiecy złotych rocznie, wiec zrzeknij się pan panie poseł obaz swojego uposażenia poselskiego i namów pan pozostałych posłów do tego aby choc jeden rok pracować w czynie społecznym - czekamy na odpowiedz wyborcy ...
~yz | 4 stycznia, 17:05
pan Obaz ani polityk, ani przedsiębiorca. Wybrany do Sejmu 4205 głosami. Walka o stołek trwa (obojętnie jaki i gdzie)- lepiej żyć na koszt społeczeństwa niż uczciwie pracować na własny rachunek.
~hgf | 4 stycznia, 17:14
ten człowiek wywodzi się ze struktur pzpr z poprzedniej epoki czyli do roku 1990 tępili i niszczyli polaków, więc co ten gość poseł ma do powiedzenia jak pensja poselska to jest 20tysiecy miesięcznie do ręki - zrzeknij się pan uposażenia przynajmniej przez rok i zacznij działać społecznie a nie kiełbaski wyborcze pan rozdaje w postaci górnolotnego słownictwa ...
~Jeronimo | 4 stycznia, 18:23
Pan poseł nie musi się przejmować, bo przegłosował sobie podwyżkę uposażenia.
~.lkbvgd | 4 stycznia, 20:37
jakos PiS w Jeleniej nie rządzi a woda najdroższa w Polsce
~` | 4 stycznia, 22:06
Za mao tse tunga też się cieszyli i tańczyli na ulicach że obala złych bogaczy a biednym daje tylko potem trochę ich tam umarło z głodu
~bvp | 4 stycznia, 23:36
Wystarczy - nomen omen - zacisnąć pasa... połowi nie będzie łatwo, nie? Może poseł weźmie się za jakieś bieganie, rowerek zamias strofować na jelonce?
~Nowa Polska | 4 stycznia, 23:46
Tutaj wszystkie znajdziecie odpowiedzi https://social-de.xyz/250851348263
~BystraWoda | 5 stycznia, 7:13
Panie Obaz, a czym Pan sie różnisz od Pisowsisowskiej sitwy, wypowiadając się, że szczepienia powinny być obowiązkowe... Zajmij się Pan sprawami, które tego wymagają a nie głoszeniem kolejnych caiasnogłowych teorii.... Aż mnie wzdryga na myśl, że mógłby rządzić ktoś taki jak pan ... I celowo używam tu małej litery...
~Grzesiek_5 | 5 stycznia, 17:15
czyli jakby postkomuniści rządzili, to bylibyśmy krainą mlekiem i miodem płynącą? Zejdź Pan, Panie Obaz na ziemię :)
~dzięki pis !!!! | 6 stycznia, 13:18
Szokujące podwyżki w 2022r
~Babcia Pimpusiowa | 8 stycznia, 13:50
Te karierowicz !!!!! Nie gwiazdorz !!!! Zjedz kartofla w mundurku !!!

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2022 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja