Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13596
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: Trzask.. i po Polsce

Autor: Aligator
Wtorek, 30 czerwca 2020, 20:26
W czwartek 25.06.2020 ok. godz. 12:43 autobus warszawskiej linii nr 186 jadący trasą S8 momentalnie skręcił w prawo i spadł z mostu Grota–Roweckiego. Zginęła 1 osoba, a 20 zostało rannych.

Wydawałoby się, że to tragiczny wypadek drogowy jakich wiele, ale gdy zaczynamy drążyć jego przyczyny, odkrywamy swoiste jądro ciemności, przestępujemy próg piekła. Kolejne informacje, które w związku z tym wydarzeniem wychodziły na światło dzienne, muszą budzić najwyższe zdumienie.

Oto bowiem okazuje się, że kierowcą był 27-letni Tomasz U., który prowadził autobus pod wpływem narkotyków, a konkretnie amfetaminy. Woreczek z tą substancją w ilości 0,54g znaleziono także w kabinie kierowcy. Jak donosi "Rzeczpospolita":

"Również - co jest wstrząsające - ślady amfetaminy znaleziono w wielu miejscach w kabinie kierowcy. Była tam również deseczka do wciągania tego narkotyku - co może świadczyć o tym, że zażywanie tego narkotyku nie było jednorazowym incydentem, a spożywanie narkotyku odbywało się w kabinie."

Od kolejnych informacji na temat tego kierowcy włos jeży się na głowie, gdyż jak się okazuje, został on zatrudniony w maju 2019r., mimo że uprawnienia do kierowania autobusem przegubowym (trudniejszym w obsłudze) uzyskał miesiąc wcześniej. Co jednak najbardziej bulwersujące, od listopada 2014r. do marca 2018r. "był 13-krotnie karany za wykroczenia w ruchu drogowym, w tym za przekroczenie prędkości, niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych". W tym czasie miał także odebrane prawo jazdy, które zdołał jednak odzyskać.

Jak do tak niespotykanego wypadku mogło w ogóle dojść? Jak to jest możliwe, że kierowcą autobusu miejskiego w stolicy dużego, europejskiego państwa, od kilkunastu lat rządzonego przez partię ludzi światłych, nowoczesnych, wykształconych, otwartych na wszelkie światowe i europejskie standardy, jest zwykły narkoman i pirat drogowy? W jaki sposób mogło dojść do zatrudnienia kogoś takiego?

Światło na tę sprawę rzucają nieco informacje podane przez serwis Infobus.pl

Otóż okazuje się, że ten młody kierowca był zatrudniony w firmie Arriva Polska, której właścicielem jest niemiecki Deutsche Bahn i która działa jako niezależny operator niektórych linii autobusowych w Warszawie. Możliwość taką uzyskała dzięki przetargowi rozpisanemu w styczniu 2018r., czyli jeszcze przed wyborami samorządowymi, kiedy miastem rządziła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednak 13 lipca 2018r. urzędnicy Zarządu Transportu Miejskiego wykluczyli Arrivę z tego przetargu, stwierdziwszy liczne nieprawidłowości: brak odpowiedniego zaplecza technicznego oraz niekompletną i nieprawdziwą dokumentację, w której podano ewidentnie zaniżony koszt utrzymania autobusów.

Ale okazuje się, że w mieście rządzonym przez Platformę Obywatelską wszystko jest możliwe - nawet to, że taka firma, mimo że z przetargu została wykluczona… to go wygrywa. W kwietniu 2019r., czyli już po tym, jak Rafał Trzaskowski wygodnie rozsiadł się w stołecznym prezydenckim fotelu, ZTM podpisuje umowę na obsługę 50 autobusów Solaris Urbino, opiewającą na kwotę 291mln zł.

Z głupia frant można by zapytać: a po co w ogóle jakaś niemiecka firemka kontrolowana przez Deutsche Bahn ma zarządzać flotą warszawskich autobusów? Nie lepiej, żeby to po prostu ZTM - skoro został do tego powołany i ma w tym doświadczenie - kupił autobusy, zatrudnił kierowców i woził ludzi, a zyski przeznaczał na nowe inwestycje, na premie dla pracowników lub w inny sposób sprawiał, by zostały one w Polsce?

Ktoś odpowie: bo na tym polega outsourcing, że Arriva wozi ludzi za stosunkowo niską cenę 7,44zł za wozokilometr, na czym miasto oszczędza. A ja na to odpowiem: niewiele wyższą cenę 9zł/wozokilometr oferują Miejskie Zakłady Autobusowe, z tym że one mają tę "wadę", że zatrzymują zyski w Polsce, co jest nie na rękę tym, którzy za wszelką cenę chcą realizować niemieckie interesy. A cena Arrivy być może dlatego jest tak niska, że zatrudniają kierowców z łapanki i kończy się tak, jak na załączonym obrazku.

Jest to tym śmieszniejsze, choć to śmiech przez łzy w obliczu tego, co się stało, że w 2019r. firma Arriva organizowała konferencję pod hasłem: "doskonałość oparta na kompleksowości". Ten ich copywriter musiał chyba wcześniej terminować w jakimś kabarecie!

Ja natomiast mam taki apel do Szanownych Wyborców Pana Trzaskowskiego. Moi drodzy, wybieramy prezydenta Polski. To znaczy, że jest to prezydent Polski, a nie Niemiec czy jakiegoś innego kraju. On ma realizować polskie interesy. Jasne, że nie można się zamykać na obcy kapitał, jeśli ma on ewidentnie korzystną ofertę. Ale czy naprawdę sądzicie, że Warszawa, jak również inne duże miasta nie są w stanie własnym sumptem skoordynować transport publiczny? Jakie korzyści przynosi współpraca z Deutsche Bahn, jeśli efektem tej współpracy jest katastrofa w ruchu lądowym? Jaki jest sens współpracy - od 2014r. z niemiecką spółką ITWH, która zarządza siecią kanalizacyjną w stolicy, skoro efekt jest taki, że widzimy "gejzery" na środku zalanych i niemal nieprzejezdnych warszawskich jezdni?

Czy naprawdę nie nabieracie podejrzeń, że coś tu ewidentnie "nie sztymuje", tzn. że politycy i samorządowcy z PO mają przedziwną predylekcję do faworyzowania niemieckich firm, co łączą też ze sceptycyzmem wobec projektów mogących choćby w niewielki tylko sposób zagrozić niemieckiej gospodarczej dominacji w Europie, jak np. projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Wiem, że Rafał Trzaskowski jest przystojny, elokwentny, oczytany, że mówi dobrze po angielsku i po francusku. Czy jednak nie jest ważniejsze to, aby prezydent po prostu dał zarabiać Polakom, a nie jakimś dziwnym firmom zagranicznym, które oszczędzają na czym tylko się da, by jak najwięcej zyskać, a jak najmniej ponosić społecznej odpowiedzialności za wszelkie nieprawidłowości i błędy?

Mam nadzieję, że wezmą Państwo te moje spostrzeżenia pod uwagę.

Źródła:
https://www.tvp.info/48724157/jest-areszt-za-tragiczny-wypadek-autobusu-na-s8-kierowca-zmienil-zdanie

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Warszawa/Wypadek-autobusu-w-Warszawie.-Kierowca-byl-pod-wplywem-amfetaminy

https://www.rp.pl/Katastrofy/200629489-Kierowca-na-kilka-sekund-przymknal-oczy.html

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-wypadek-autobusu-na-trasie-s8-prokuratura-kierowca-byl-pod-wplywem-narkotykow-4621144

http://infobus.pl/przegubowa-bitwa-warszawska-ztm-wyklucza-arrive-za-oszustwo-_more_106743.html

http://infobus.pl/arriva-wreszcie-z-umowa-w-warszawie-54-nowe-urbino-18-cng-_more_113809.html

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group