« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 24 listopada 2020.Imieniny: Flory, Jana, Emmy, ChryzogonaNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Trzech przegranych w wyniku przyjęcia błędnej strategii wyborczej

Autor: oskarl
Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 20:16
Hubert Papaj zawdzięcza mandat radnego Zbigniewowi Ładzińskiemu, bo on podciągnął wynik wyborczy drużynie na czwartym okręgu.
Przedstawię tutaj analizę wyników wyborczych, w oparciu o trzy komitety wyborcze w Jeleniej Górze, które mogły mieć zupełnie inny wynik, gdyby miały pojęcie o zarządzaniu i przyjęły rozsądniejszą strategię.

Pomijam dwa główne komitety, które z automatu wchodziły handicapem.

Mam na myśli trzy komitety, których miejsca mogły się zamienić, a jednego wynik mógłby być lepszy. Zaznaczam, że nie chodzi tu o moje osobiste animozje, tylko o fakty, o logikę.


KWW Huberta Papaja ZoM: 733+842+903+1259=3737 głosy

KKW SLD Lewica Razem: 994+827+646+886=3353 głosy

KWW JES: 503+735+834+734=2806 głosy


Zacznijmy od tego pierwszego.

Otóż Hubert Papaj – ma wykształcenie wyższe i to prawnicze, ale nie ma smykałki politycznej i wyczucia społecznego, doświadczenia marketingowego. Po pierwsze, popełnił błąd fundamentalny, przyjmując nawę komitetu pod kątem swojego nazwiska i zbyt rozległą. Ponadto nie poszedł z ofertą dla mieszkańców, tylko dodał dopisek „Zadbajmy o miasto”. Przerzucił dawcę na biorcę. Wracając do nazwy takiej jak Palikot, to miałby pan Papaj co najmniej jednego radnego więcej, gdyby dogadał się z kolegami (ufam, że kolegami) Markiem Obrębalskim oraz Cezarym Przybylskim i przyjął nazwę „Bezpartyjni samorządowcy”. Nazwa powszechna, niezależna, globalna, uniwersalna, nie doraźna. Notowania i zasięg się kłania panie Hubercie – to tak na przyszłość. Pieniądze tego nie zastąpią. Polecam się.

SLD, mówiąc potocznie, zrobiło błąd wodzowski. Pan Piotr Paczóski osłabił komitet, nie dzieląc się z kolegami partyjnymi, tylko wprowadził dyktat. Pomijam kwestie przekonań, czy ewentualnego, nieformalnego układu, wiary, że wróci na stare śmiecie, bo to jest nieweryfikowalne. Skupmy się na drużynie. Dlaczego tak mało tam rdzennych „komuchów”, starych wodzirejów i „sponsorów”? Sarzyński, Ładziński, Chadży… Gdzie Malczukowa, Pleskot, Jankowski? Czemu Kusiak odstrzelony? Otóż takie dyskryminacje, roszady, niedowartościowanie, skutkuje miernotami i słabym wynikiem. To najgorszy wynik w historii tzw. czerwonej doliny. Pikowanie to spowoduje brak czerwonych radnych w następnej kadencji. Przy okazji dodam, że Kazimierz Klimek nie miał szans zostać rannym, nawet z 50 głosami więcej, bo wszedłby w pierwszej kolejności Robert Obaz, gdyż lepszy wynik uzyskał 4 okręg.

Zakończmy tą analizę i statystykę na przegranym, na własne życzenie, czyli komitecie Pawła Gluzy. Czemu na własne życzenie? Bo, sorry, też jest cienki w strategii i doświadczeniu politycznym. Szlachetna paczka, to nie to samo. Lubię Pawła Gluzę i szkoda mi go, bo uzyskał bardzo dobry wynik indywidualny. Nie wiem czy na piękne oczy, czy młodzi się zmobilizowali, ale za mało. Paweł Gluza byłby radnym w miejsce Piotra Paczóskiego, gdyby był przewidujący, bardziej otwarty i poszedł na całość, szeroko. Gdyby do „klubu”, zwłaszcza na szpicę, wprowadził znane nazwiska. Błędem było wycofanie się na drugie miejsce w swoim okręgu (vide Papaj). Lider musi liderować. Po drugie, ta mała otwartość i brak szerszej współpracy, spowodowało, że brakło mu te 550 głosów, żeby ograć SLD. Pawle, mniej zaufania do przekonywaczy, więcej do matematyki, a tu powinien pan być dobry z racji zawodu. Szlachetna paczka dla czwartego komitetu, którego wymieniać nie muszę, byłaby pozytywnym skutkiem dla pana…

Socjolog

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

oskarl | 11 grudnia 2018, 11:27
Gdyby KWW JES uzyskałby 3356, a KKW SLD 3353, to ten jeden mandat przypadłby KWW JES (prawdopodobnie Pawłowi Gluzie, bo w jego okręgu on i komitet miał lepszy wynik). Biorąc pod uwagę, że ta uzyskana nadwyżka 550 nie spowodowałaby uzyskania 1:1 mandatów i uszczuplenia o mandat pozostałych komitetów. Gdyby Z. Ładziński nie uzyskałby 563 tylko 227, to KWW H. Papaja ZoM mógłby osiągnąć wynik 3401 i otrzymać być może tylko jeden mandat. Ten z kolei przypadłby Ładzińskiemu, bo komitet ZoM uzyskałby najlepszy wynik w 4 okręgu (923). Gdyby KKW SLD „ukradłaby” jeden mandat ZoM, to ten przypadłby R. Obaz, bo on i jego okręg miał lepszy wynik od K. Klimka (886 – 50 = 836> 827). Tak więc te 4 mandaty mogły być inaczej rozłożone, gdyby liderzy tych komitetów byli inteligentniejsi i mniej egoistyczni.
oskarl | 11 grudnia 2018, 13:31
Wstęp jest niesłuszny, miałby rację bytu, gdyby uzyskanie mandatu było uzależnione od przekroczenia progu wyborczego komitetu w skali rady, a nie okręgu. Jest przestrogą i pokazuje potencjalne zagrożenie. Niezależnie od tego, błędy strategiczne są ewidentne, nie budujące. Nie ma skutku bez przyczyny, pokazuje mentalność liderów. Trzeba myśleć przyszłościowo, a nie doraźnie. Solidarność, współpraca, wzajemność jest wartością człowieka i kluczem do sukcesu. Grać trzeba na drużynę, a nie na siebie, bo to ludzie widzą i tego nie kupują.
oskarl | 11 grudnia 2018, 20:28
Powyższa spekulacja byłaby trafna, gdyby nie było „autonomii” okręgów. Tak naprawdę Hubert Papaj zawdzięcza mandat Marii Ragiel, tudzież brak mandatu zawdzięcza Paweł Gluza dobremu wynikowi Marii Ragiel lub słabej drużynie KWW JES w 3 okręgu (brakło 70 głosów). To jest być może dysponowanie słabym kapitałem ludzkim, ale też błąd strategii, bo wystawienie się na 1 miejscu mogłoby dać większy asumpt do przekonania wyborców. Wszystkie trzy komitety mogły mieć więcej mandatów, gdyby kierowano się dobrem wspólnym, a nie prywatnym interesem. Bycie statystą nie jest sukcesem, sukcesem jest mienie władzy i kształtowanie lokalnego prawa. Dlatego należało zadbać kompleksowo o najlepszy wynik. Strategiczne minusy są złym budulcem. Nikt nie powie, że wadliwie wskazałem związek przyczynowo-skutkowy.
~ale | 7 stycznia 2019, 15:33cbi88.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.106.88)
Czy szef ESELDE,NIE WYKONAŁ ZADANIA?
~wyborca1 | 23 stycznia 2019, 13:54dynamic-78-*-152-31.ssp.dialog.net.pl (78.*.152.31)
ok. a co w wynikiem Wrotniewskiego. Jaskółki ćwierkają, że Sąd pozbawił go w ogóle możliwości startowania, jako mieszkańca Dziwiszowa. Jeżeli to prawda, to co z jego głosami? Czy w takim razie powinny być liczone jako głosu do puli komitetu? Czy w tej sytuacji SLD nie powinno się zainteresować zweryfikowaniem wyniku?
~L.W. | 5 kwietnia 2019, 8:47public-gprs391635.centertel.pl (37.*.161.20)
Sztuką jest przewidzieć, a nie wymądrzać się po fakcie! Nikt nie wie co by było gdyby! Osobiście uważam, że w JG za mało jest młodych, kreatywnych...Sam lider jednego komitetu to za mało! Niestety...
~Schengen | 16 kwietnia 2019, 0:45*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.144.152)
ubawiłem się bo umiem czytać. Diagnoza stawiana post factum i do tego z dopiskiem: "Pieniądze tego nie zastąpią. Polecam się." :) Kwestia, która mnie dodatkowo ubawił to - rdzenny komuch - Ładziński ( no padłem...). Wyliczanki ok, ale może coś do przodu...? Więc co dalej, jeśli: 1. Pan Obaz "troszkę" zwlekał z oddaniem legitymacji zanim zachłysnął się WIOSNĄ. Niestety na tyle póżno, że słabiutko w nowych strukturach... 2. SLD promuje smoleńską Wdowę z dość miałkimi zasługami dla regionu. 3. Na "bezpartyjnych samorządowców" już chyba tylko idiota da się nabrać. 4. Wszelakim Pawłom "Szlachetna Paczka" już nie pomoże, bo Pan Xiundz Stryczek sprawę w imię ego wasnego totalnie pozamiatał. 5, Pani (niewspomniana, ale lubiana w PO) Czernow - oczekuję niecierpliwie bilansu aktywności/skuteczności.
~Schengen | 16 kwietnia 2019, 0:53*.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.144.152)
Ciąg dalszy: 6. Pani Machałek - ostatnio jakby niewidoczna w mediach przy ogłaszaniu kolejnych sukcesów najlepszej ze zmian na wszystkich frontach... 7.Spodziewany powrót przyjaciela Patryka Jakiego - Pan Kubicki OK. wystarczy. Prośba tylko do ogarniającego ten portal. Jak piszę, daję wyliczankę i po frazie "enter" to jest zachowany jakiś porządek logiczny, ale po kliknięciu "wyślij" - wszystko zbija się w jedną papkę bez akapitów i innych spacji... :( To co tera bydzie Panie "polecam się" ? :-)

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja