Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 6798
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Artykuł Czytelnika: UMILKŁ ŚPIEW PTAKÓW

Autor: gochaha
Wtorek, 14 lipca 2020, 16:24
Od kwietnia na terenie stawów karpnickich, stanowiących obszar chroniony Natura 2000, trwa wycinka młodnika. Tak się składa, że jest to okres lęgowy dla wielu gatunków ptactwa zamieszkującego nadbrzeżne zarośla. Nie wiem, jak wypalanie chaszczy wpływa na siedliska objętego tutaj ochroną żuczka – pachnicę dębową. Może pachnica lubi być przypiekana.

Może z jakichś względów drzewka należało usunąć w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy dla jakichś wyższych celów przyrodniczych czy gospodarczych - zdaję sobie sprawę, że to są stawy hodowlane. Ale dlaczego właśnie teraz? Ile ptasich gniazd rozwalono? Ile piskląt zginęło?

Oczyszczaniem objęto kilka stawów: wycięto drzewka, gałęzie zgromadzono na stertach i częściowo spalono (stąd zgliszcza), część drzewek wylądowała w wodzie. Na zdjęciach widoczne są obok łysych obszarów także pozostałe (jeszcze) chaszcze. Może uda się je ochronić przynajmniej do października, kiedy kończy się okres lęgowy. Może...

Są też plusy. Dewastacja brzegów odsłoniła cudowne widoki na Rudawy. Tyle, że takich obrazków u nas pełno, a czapli siwych i czarnych boćków - niekoniecznie. Przez moment zamierzałam usiąść i ponapawać się tą przestrzenią, ale pozbawione chłodu cienia owady nie dały, a czaple uciekły z krzykiem. Tylko kaczki - jak to kaczki - stoicko dłubały w wodzie. No i nie było czego słuchać. Umilkł śpiew ptaków. Zapadła ciężka cisza.

Mimo starań (policja, urząd gminy Mysłakowice), wciąż nie wiem, kto jest właścicielem gruntu i kto popełnił to wykroczenie przeciwko rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt ("zakaz usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania").

Nie wspominając o pachnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group